Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

24 грудня концерт-реконструкція «Гай, Рожество!», до 100-річчя південноамериканської прем’єри «Щедрика» у Національній філармонії України

20 грудня, 18:38

Уперше через 100 років буде відтворено на українській сцені репертуар прем’єрного концерту Українського Національного Хору під орудою диригента Олександра Кошиця в Карнегі Гол, який пройшов з тріумфом у Нью-Йорку 5 жовтня 1922 року, а також виконано хіти гастролей цього хору країнами Північної й Південної Америки у 1923-1924 роках.

Фото надан5

Концерт Українського Національного Хору на стадіоні Пляца де Торос в Мехіко 26.12.1922 р.

Назву концерту організатори взяли із приспіву маловідомої української колядки «Була вдовойка», яка разом із «Щедриком» та іншими піснями з репертуару хору Олександра Кошиця презентувала Україну на сцені Карнегі Гол. В колядці оспівується українська мати, що овдовіла, й виряджає на війну останній скарб: свою доньку. Понад 100 років тому глава держави і головнокомандувач армії Української Народної Республіки Симон Петлюра відрядив на український дипломатичний фронт також свою чи не останню надію – капелу Олександра Кошиця, аби піснею здобути Україні міжнародне визнання та військову допомогу у війні з Росією.

Фото надан5

Листівка-запрошення на концерт Українського Національного Хору в Нью-Йорку

Торік на честь 100-річчя північноамериканської прем’єри «Щедрика» в Карнегі Гол відбувся ювілейний концерт «Notes From Ukraine». Цьогоріч відзначаємо 100-річчя південноамериканської прем’єри «Щедрика». Адже після тріумфу у Нью-Йорку хор Олександра Кошиця дав упродовж 1923-1924 років ще сотні концертів у Мексиці, Аргентині, Уругваї, Бразилії та на Кубі. Продовживши і там піснею голосити ідею української свободи.

«Співай, поневолена Україно! – писав 23 вересня 1923 року після прем’єри «Щедрика» у Ріо-де-Женайро відомий критик Енріке Коельйо Нетто. – Рознось по світу голоси синів твоїх. Можливо так отримаєш від душ, які ти причащаєш те, чого не здобули сльози твоїх жінок і кров твоїх героїв. Співай, щоб дали тобі Волю! Прийде Весна, якої ти чекаєш!»

Фото надан5

Ноти і текст українських пісень англійською мовою, виконуваних Українським Національним Хором в Америці.1924 р.

Сьогодні Україна знову бореться за незалежність. І знову, як і 100 років тому, сподіваємося на якнайшвидший прихід переможної Весни.

Під час концерту «Гай, Рожество!» Академічна хорова капела Українського радіо під орудою диригентки Юлії Ткач відтворить репертуар американських гастролей капели Олександра Кошиця, яким хористи сподівалися «на вольній землі Вашингтона виспівати Волю Україні».

Фото надан5

О. Кошиць

Прозвучать, зокрема, пісні Першого відділу прем’єрного концерту хору Олександра Кошиця в Карнегі Гол, який завершувався виконанням «Щедрика» Миколи Леонтовича. Буде виконано колискову композитора Василя Барвінського «Ой, ходить сон» в обробці Олександра Кошиця, що вразила тоді не лише нью-йоркську публіку, але, разом зі «Щедриком», стала перлиною заокеанських гастролей хору. Будуть виконані також інші хіти турне капели Олександра Кошиця країнами Північної та Південної Америки у 1923-1924 роках: давні українські канти, колядки, щедрівки, веснянки, коломийки та народні пісні в обробці композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Василя Ступницького.

Фото надан5

Симон Петлюра

Сьогодні вони рідко звучать на світовій чи навіть українській сцені, хоч саме цим репертуаром славетний український хор відкрив Україну Америці понад 100 років тому.

Усього на концерті «Гай, Рожество!» буде відтворено 12 українських пісень з репертуару американських гастролей хору Олександра Кошиця, хоча в буклетах співаків налічувалося 80 різножанрових українських творів. Важливо їх сьогодні повернути до репертуарного фонду України, аби і нам «збільшити повагу до власних шедеврів у тисячу разів».

Фото надан5

Український Національний Хор під час однієї з морських подорожей. Фото із сайту Бібліотеки конгресу США

Відвідувачі концерту зможуть також ознайомитись із виставкою «Прийшли, заспівали, перемогли», присвяченій історії світового тріумфу «Щедрика», яка упродовж січня-червня 2024 року експонуватиметься у 10 українських університетах.

Авторка ідеї та концепції проєкту: Тіна Пересунько, засновниця Інституту Леонтовича. Проєкт здійснюється за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Фото надан5

УНХ з промоційного видання американського імпресаріо Макса Рабінова, 1924 р.

За додатковою інформацією, акредитацією, організацією інтерв’ю, запрошення у прямі ефіри / записи, включення через месенджери соцмереж, – звертайтеся до керівниці комунікаційного відділу НФУ Ольги Стельмашевської: +380672388185, [email protected]

Офіційна сторінка у FB: https://www.facebook.com/philukr

Офіційна сторінка в Instagram: @kyivphilharmonic

https://www.instagram.com/kyivphilharmonic/

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати