«Бібліотека «Дня»: газета в книжках

Засновану 2001 року «Бібліотеку газети «День» на сьогодні складають уже вісім видань. Останнє — «Джеймс Мейс: «Ваші мертві вибрали мене...» — було презентовано минулого тижня на Львівському книжковому форумі. Загалом же і форум, і книжкова виставка в Москві вкотре засвідчили: книги «Бібліотеки «Дня» не лише з часом не втрачають своєї актуальності. В ході суспільно-політичних подій в Україні та світі вони набувають нового сенсу та ще більшого інтересу серед читачів.
Неабиякою популярністю на всіх книжкових виставках традиційно користуються книги із серії «Україна Incognita». Як Москва, так і Львів активно читають книгу із цієї серії з промовистою назвою «Дві Русі». Це видання про непрості стосунки двох держав та двох народів — українського та російського — протягом усієї спільної історії. Книга «Війни і мир», видана українською і польською мовами, — справжня знахідка для істориків та людей, які цікавляться україно-польськими відносинами в історичному розрізі. Поляки, що віднедавна теж облюбували Львівський книжковий форум, взялися за читання книжок, щоб, за їхніми словами, «по-новому поглянути на Україну і знати правду про стосунки українців і поляків».
Як ми вже неодноразово зазначали, зовсім нещодавно з друку вийшла книга «Джеймс Мейс: «Ваші мертві вибрали мене...» — зібрання робіт відомого дослідника українського Голодомору, історика, журналіста газети «День», професора Джеймса Мейса. Книга стала бестселером на стенді «Дня» під час Львівського форуму. До речі, це вже третє видання в «Бібліотеці газети», присвячене тематиці Голодомору. 2005 року українською та англійською мовами вийшла книга «День і вічність Джеймса Мейса», куди увійшли газетні публікації автора про Великий Голод. У 2007 році «День» видав російськомовний збірник (оскільки автор мав на меті донести правду про Голодомор саме до російськомовного населення України та росіян) статей ще одного видатного історика Станіслава Кульчицького під назвою «За что он нас уничтожал? Сталин и Голодомор в Украине 1932—1933 годов». Саме ця книга стала однією з найпопулярніших на Московській книжковій виставці.
Львівський книжковий форум відвідало чимало читачів газети «День». Пропонуємо вашій увазі думки деяких із них.
Марія ФЕРНЕЗА, власниця рекламного агентства, м. Львів:
— Я маю трьох синів. Один — студент першого курсу, двоє молодших — школярі. Вони дуже цікавляться тематикою Голодомору в Україні, та й взагалі історією України. Вони дуже багато читають із історії України. Я радію з того, що діти читають книжки, мають змогу і головне — бажання читати, хоча кожен з них має свій комп’ютер з доступом до інтернету. Власне, для них я і купила книгу «Джеймс Мейс: «Ваші мертві вибрали мене...» Це надзвичайно важливо — знати власну історію, знати хто ти і звідки.
Роман ТИНКЕВИЧ, державний службовець:
— Я сам українець і радію всьому, що створюється українською думкою. Без української думки в європейському напрямку ми не матимемо своєї державності. Дуже хотілося б, щоб ми повернулися до батьківської ментальності. Це мені болить. Газета «День» цілком задовольняє мою історичну цікавість. А Львівський форум — це подія надзвичайно важлива. Навіть будучи на лікуванні, я не міг його пропустити... Дуже приємно побачити тут стенд «Дня».
Загальна кількість учасників Львівського книжкового форуму склала 820 видавництв, книгарень, авторів. Більшість з них привезли свої книжкові новинки, щоб представити на розсуд форумної публіки та журі конкурсу «Найкраща книга Форуму видавців-2008». У той час, коли відвідувачі могли купити книжок стільки, скільки забажають самі чи дозволить їхній гаманець, журі мало завдання набагато складніше — треба було вибрати кращих з кращих — за суттю, художнім оформленням, поліграфічною якістю... До уваги читачів «Дня» результати відбору.
Богдан ЛЯЩУК, викладач математики Львівського коледжу Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій:
— З газетою «День» я знайомий з 1998 року. Вона завжди була неупередженою і незаангажованою в трактуванні фактів і, до честі київської газети, — проукраїнська. Дуже вдячний за історичні матеріали. Пригадується один із останніх матеріалів про те, як радянська влада воювала зі своїм народом. У більшості газет цього не знайдеш. Це дуже добре, що всі цінні матеріали потім входять до «Бібліотеки «Дня». Мені дуже сподобались «Апокрифи Клари Гудзик». До речі, вона — один із найцікавіших авторів газети. А зараз я прийшов купити «Дві Русі», щоб уже остаточно завершити свою колекцію «Україна Incognita» і подивитись на новинки «Бібліотеки».
ПЕРЕМОЖЦI КОНКУРСУ «НАЙКРАЩА КНИГА ФОРУМУ ВИДАВЦІВ-2008»
Гран-прі конкурсу: Вільям Шекспір. «Гамлет, принц Данський» (видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га», м. Київ).
15 найкращих книжок XV Форуму видавців у Львові:
1. «Національний атлас України» (ДНВП «Картографія», м. Київ).
2. «Великий голод в Україні 1932—1933 рр.»: У 4-х томах (Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», м. Київ).
3. «Українська Повстанська Армія: Історія нескорених» (Центр досліджень визвольного руху, м. Львів).
4. «Енциклопедія Львова» (видавництво «Літопис», м. Львів)
5. «Anno Domini = Року Божого: Латинські написи Львова» (Літературна агенція «Піраміда», м. Львів).
6. «Архітектура Львова. Стиль і час» (видавництво «Центр Європи», м. Львів).
7. Іван Дзюба. «Тарас Шевченко. Життя і творчість» (Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», м. Київ).
8. Валерій Шевчук. «Пізнаний і непізнаний сфінкс. Григорій Сковорода сучасними очима» (Університетське видавництво «Пульсари», м. Київ).
9. Василь Стус. «Таборовий зошит» (видавництво «Факт», м. Київ).
10. Іван Франко. «Галицько-руські народні приповідки»: У 3-х томах (Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів).
11. Станіслав Бушак. «Козак Мамай» (видавництво «Родовід», м. Київ).
12. Оксана Романів-Тріска. «Народна ікона на склі» (Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ).
13. Олег Сидор. «Святий Василій Великий в українському мистецтві» (видавництво «Місіонер», м. Львів).
14. «Українська мала проза ХХ століття: Антологія» (видавництво «Факт», м. Київ).
15. «По одному віршу ста поетів» (видавництво «Грані-Т», м. Київ).
Спеціальні премії:
1. Найкраща книжка про Львів:
«Anno Domini = Року Божого: Латинські написи Львова» (Літературна агенція «Піраміда», м. Львів).
2. Найкраща видавнича серія:
«Висока полиця» (видавництво «Факт», м. Київ)
3. Найкращий дизайн:
Николай Гоголь. «Петербургские повести» (видавництво «Грані-Т», м. Київ).
4. Найкраще поліграфічне виконання:
Станіслав Бушак. «Козак Мамай» (видавництво «Родовід», м. Київ).
5. Книжка, котру хочеться мати вдома:
«Anno Domini = Року Божого: Латинські написи Львова» (Літературна агенція «Піраміда», м. Львів).