Перейти до основного вмісту

Дарунок із Канади

Унікальними творами поповнився фонд Національному музею ім. Андрея Шептицького у Львові
11 грудня, 00:00
ФОТО АВТОРА

Збірка складається з 119 картин, які подарувала громадянка Канади українського походження Галина Горюн-Левицька — дружина відомого українського митця Мирона Левицького, учня Олекси Новаківського.

Колекція представляє 77 мистецьких творів її чоловіка — Мирона Левицького та 42 художні роботи українських художників ХХ століття, котрі жили в Європі, США, Австралії, Франції, Іспанії (О. Грищенка, Л. Гуцалюка, Е. Козака, М. Кмітя, В. Хмелюка, Я. Гніздовського, В. Кричевського, М. Кричевського). За часів тоталітарного режиму імена цих майстрів були заборонені у колишньому СРСР.

Урочисті заходи передачі «Збірки Галини Горюн-Левицької — дару пам’яті Мирона-мистця» пройшла під супровід мелодії класичної музики у виконанні камерного оркестру «Фенікси» (Львівського музичного інституту ім. М.Лисенка) Свою збірку художніх творів меценатка з Канади колекціонувала понад 50 років. Зі всіма митцями українського походження, твори котрих представлені в її колекції, вона була особисто знайома і не раз спілкувалася.

— Ми ще не усвідомлюємо, що значить для нашої країни цей істинно королівський дарунок від громадянки Канади Галини Горюн-Левицької. Ця збірка — блискуче поповнення 150-ти тисячного фонду музею, — сказав генеральний директор Національного музею ім. А.Шептицького у Львові Ігор Кожан. — За всю історію музею це другий такий щедрий дарунок для України, після митрополита Андрея Шептицького, котрий «свою найгарнішу дитину» — приватну фундацію «Церковний музей», який з великою любов’ю збагачував колекціями художніх творів, в 1913 році дарчим актом подарував українському народові...

— Пана Левицького я знала особисто, була близько знайома з його родиною, а з сином Марком ми вчилися разом в Торонто на курсах української мови. Левицький мене часто малював, бо казав, що мої риси лиця підходять до малярства, — розказала Почесний консул Канади в Україні Оксана Винницька. — Всі художні полотна колекції Галини Горюн-Левицької створені митцями під впливом життя у Франції, Марокко, Іспанії, Туреччині, на Таїті, в Бангкоку, в Австралії, тобто поза межами України. В помешканні Левицьких колекція була частиною їхнього життя і тому надзвичайно приємно, що ця збірка художніх творів стала частиною постійної колекції в Національному музеї імені А.Шептицького у Львові — рідному місті відомого українського маляра в Канаді Мирона Левицького...

Нагадаємо, що ще в 2006 р. директор київського видавництва «Родовід» Лідія Лихач налагодила стосунки з Г. Горюн-Левицькою і видала каталог «Збірки Галини Горюн-Левицької», де були вміщені модерністичні роботи багатьох українських художників в діаспорі, котрі представляли різні мистецькі стилі, тому їхні художні полотна тематично різнопланові та виконані різноманітною технікою. До цього ж каталогу увійшла і найбільша збірка художніх творів Мирона Левицького, котрий був своєрідною і неповторною особистістю в мистецтві, бо працював в різних художніх жанрах: малярстві, графіці, скульптурі, сакральному мистецтві, книжковій графіці, використовуючи багату власну художню техніку.

Саме з цього каталогу працівники Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові вперше дізналися про існування в Канаді унікальної збірки художніх творів Г. Горюн-Левицької.

Згодом, підчас особистої поїздки в Канаду генерального директора музею ім. А. Шептицького Ігоря Кожана відбулося знайомство з меценаткою, а після тривалих переговорів, в лютому 2009 р. «Збірки Галини Горюн-Левицької — дару пам’яті Мирона-мистця» була подарована Україні — Музею ім. А. Шептицького у Львові.

Перевезення художніх творів з Канади в Україну було здійснено Державною службою контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, Міністерством закордонних справ України, Генеральним консульством України в Торонто, а також з допомогою транспортних компаній: авіакомпанії«Аеросвіт» і Kunsttrans... А у Торонто посол України в Канаді Ігор Косташ від імені Президента України вручив Галині Горюн-Левицькій високу державну нагороду — орден «Княгині Ольги» ІІІ ступеня.

ДОВIДКА «Дня»

Мирон-Лев Левицький народився 14 жовтня 1913 року у Львові. Відомий живописець, іконописець, графік, редактор, видавець та письменник. Навчався в мистецькій школі Олекси Новаківського у Львові (1931—1933 рр.), продовжував мистецькі студії в Краківській академії мистецтв. Під час Другої світової війни виїхав до Австрії. В 1949-му емігрував до Канади. В 1956—1958 рр. жив в Парижі, де відбулася перша персональна виставка художника. Наступні персональні виставки були в Торонто, Оттаві, Нью-Йорку, Вінніпезі, Чікаго, Едмонтоні, Детройті. Помер Левицький в 1993 році в Торонто (Канада).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати