Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Донбас: відчути і вдихнути

Шекспіра, шахтарів і Параджанова об’єднали на Національному форумі «Донкульт — Мистецькі надра»
05 листопада, 17:07
МИХАЙЛО ШАПОВАЛЕНКО. «ШАХТАРІ», 1990-ті / ФОТО АРТЕМА СЛIПАЧУКА / «День»

Цей захід проходить у музеї «Духовні скарби України» в Києві. Організатори підготували програми з кіно, літератури, музики та моди. Також під час форуму відбуваються дискусії та майстер-класи (все це серед картин та фотографій про життя на сході України). Масштабну подію ініціював аукціонний дім «Корнерс».

— Тема настільки актуальна, що ми підготували форум у рекордно короткі терміни, за два з половиною місяці, — зізнається співорганізатор форуму «Донкульт — мистецькі надра» Ольга САГАЙДАК. — Представлено понад 200 експозиційних робіт та проводиться близько 80 заходів. Хочеться відслідкувати еволюцію регіону: поява Донбасу як індустріального краю наприкінці ХІХ століття, Юзівка, культурний підйом і зворотна хвиля — деградація людей та індустрії...

Буття регіону дослідили, зокрема, через його «ікони». Зокрема образ святої Варвари, покровительки шахтарів, розташований поруч із «Житієм президента» Ксенії Гнилицької, де головний герой — Янукович. Між цими роботами — картина «Спокуса доброго Шубіна» Романа Мініна, на якій казковий фольклор поєднується із тяжкими буднями у шахті. Візуальне доповнюють хвацькі вірші Мініна, наприклад: «Кто шахтером стал, кто шахтером родился, на родителей своих тут никто не злится».

Великий блок «Донкульту» присвятили легендарному кінорежисеру Сергію Параджанову. На форумі виставили колажі митця — «Автопортрет» і «Тадж-Махал», показали його фільм «Квітка на камені» та стрічку «Параджанов». Така увага до знаменитого режисера пояснюється тим, що він перебував у колонії під Алчевськом у Луганській області. Ольга Сагайдак пообіцяла: «З Луганщини до нас приїде людина, яка створила Музей Параджанова в Алчевську — Флюр Карачурін. Між ним та Оленою Фетисовою -режисером фільму «Параджанов» — буде гостра дискусія».

Деякі митці приїжджають на форум просто з «гарячих точок». Композитор із Донецька Євген Петриченко вибрався до столиці, щоб прочитати лекцію «Песимістичні роздуми оптимістичної людини, або чого слід і чого не слід чекати від музичного мистецтва Донбасу». Цей виступ проілюструвала на фортепіано Діна Писаренко, напередодні вона зіграла сольний концерт.

— Коли мистецтво Донбасу представляють у Києві, на нього дивишся інакше, — ділиться враженнями Євген ПЕТРИЧЕНКО. — Мабуть, ми перетворимося на таких собі бременських музикантів, які даватимуть лекції й концерти на виїзді... Нинішня ситуація із мистецтвом на Донбасі нагадує мені 1920—1930 роки, коли культура обслуговувала ідеологію. Все, що ми робили на сході, раніше було там не зовсім потрібним, а сьогодні не потрібне взагалі!

Дискусійна платформа — один із головних елементів форуму. Куратори цього напряму Марія Ланько та Єлизавета Герман запланували багато лекцій та дискусій, центральна подія — круглий стіл «Локальні самоорганізовані ініціативи vs імпортований культурний продукт. Які культурні інституції потрібні Донбасу?», що відбудеться 6 листопада. Співорганізатор форуму Ольга Сагайдак зізнається: «Люди активно беруть участь у дискусіях, хоча по-різному реагують на мистецтво Донбасу. Нам важливо, щоб митці зі сходу розуміли, що вони цікаві Україні, для них участь у форумі — певна реабілітація».

На форумі знайшли місце і для класики. Зокрема, 7 листопада режисер Влад Троїцький покаже фрагмент своєї нової опери «Коріолан» за трагедією Шекспіра. Взагалі, театральна програма підготовлена з розмахом. Форум завершить містеріальна драма TRANSFORMA, у якій задіяні декілька музичних ансамблів і жіночий хор. Ініціатори заходу прагнуть сприйняти Донбас усіма органами чуття. Тут навіть презентують особливий аромат на основі запаху араукарії — тисячоліття тому із залишків цього дерева формувалося кам’яне вугілля.

За перший тиждень роботи «Донкульту» захід відвідало декілька тисяч гостей. «Хочемо бачити багато молоді, яка б слухала й аналізувала те, що у нас відбувається, — акцентує Ольга Сагайдак. — Приємно, що люди, які приходять один раз, потім відвідують інші наші події. Думаю, завдяки нам гості форуму трошки змінюють точку зору на події на сході. По телебаченню постійно показують монстрів зі зброєю, складається враження, що на Донбасі — самі бандити з автоматами, а ми хочемо показати інтелектуальний потенціал сходу».

Національний форум «Донкульт — Мистецькі надра» триватиме до 11 листопада.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати