Джон ДАЙКЕРС: Ми ніби реально бачимо картину Голодомору...
Почесним гостем форуму став Джон Дайкерс (США), який вперше виступав у нашій столиці. Після концерту співак відповів на кілька запитань «Дня».
— Ви брали участь в усіх виконаннях опери Вірка Балея «Червона Земля. Голод». Чи під час роботи над твором знайомились із якоюсь літературою про Голодомор?
— Я читав дослідження Конквеста «Жнива скорботи» та інші книги. Вірко багато розповідав мені про голод, отже я міг уявити собі, що в Україні тоді відбувалося. Для мене Голодомор — один з прикладів того, що чинив Сталін задля утвердження своєї влади, коли ніхто не рахував скільки жертв і життів покладено у землю.
— Вас добре знають у світі як учасника світової прем’єри опери Джона Адамса «Ніксон в Китаї». В основі сюжету опери — реальні події 1972 року, перший офіційний візит американського президента Річарда Ніксона до Китаю і його зустріч із 79-річним Мао Цзедуном та іншими керівниками країни. Розкажіть, як довго працювали над роллю Мао?
— Робота тривала протягом трьох років — самостійно і разом з моїм педагогом. Були два попередні концертні виконання опери, що дало змогу Адамсові дещо уточнити в його партитурі. Сценічні репетиції з режисером Пітером Селларсом тривали місяць, а після двотижневої перерви — ще два тижні роботи. Це був спільний проект кількох американських і європейських театрів, отже оперу показали у Г’юстоні, Лос-Анджелесі, Брукліні, потім у Канаді, Нідерландській опері, пізніше в Парижі, в Единбургу, двічі у Франкфурті і т.д. — загалом виставу було зіграно 63 рази. Нещодавно я взяв участь у новій постановці цієї опери в театрі міста Лонг Біч.
— Ми не знаємо і, мабуть, ніколи не дізнаємося про всі подробиці тієї історичної зустрічі, отже, автори опери багато чого мусили домислювати. Це був дуже вдалий хід, який значною мірою зумовив успіх твору — реконструювати близьку нам історичну подію з усіма подробицями?
— Авжеж, глядачам здається, що вони бачать реальні події, і це їх дуже зацікавлює. Те саме стосується і опери Балея — ми ніби реально бачимо картину Голодомору...
Випуск газети №:
№199, (2012)Рубрика
Культура