Гранд-синьйор і невтомний міфотворець
«Грегор фон Реццорі у себе вдома» — під такою назвою в Чернівцях відкрилася виставка фотографій із приватного архіву румунського й австрійського письменника, сценариста, художника та актора з буковинським коріннямПовне ім’я митця — Грегор Арнульф Хіларіс д’Ареццо фон Реццорі. Він походив із сицилійської аристократичної родини, яка жила в провінції Рагуза в Італії. У середині XVIII століття вони оселилися у Відні. Дід був архітектором. Батько — державним службовцем у Чернівцях.
1919 року, коли Буковина перейшла до Румунії, сім’я прийняла румунське громадянство. Народжений у Чернівцях 13 травня 1914 року та сформований як митець у буковинській столиці, великий німецькомовний прозаїк Грегор фон Реццорі є автором 25 книжок. Найвідомішим його твором став роман «Смерть мого брата Авеля». Також мали великий успіх у читачів «Спогади антисеміта», «Едіп у Сталінграді», «Минулорічні сніги» — автобіографічний твір та «Східний експрес». Він створив дивну «неозору і преславну країну Магрібінію» у «Магрібінських історіях», яку неможливо відшукати на жодній мапі світу, оскільки, зі слів автора, країна розташована «на південному сході», але її кордони «лежать у серцях і в душах її мешканців». Проте всім зрозуміло, що Магрібінія — це прототип Буковини, зі своїм різнобарвним, але дуже реальним і знайомим нам світом.
У середині 1930-х Грегор переїхав до Бухареста, служив у румунській армії, потім заробляв собі на життя як художник. 1938 року переїхав до Берліна, де проявив себе як письменник, журналіст, кіносценарист і радіожурналіст.
Довгі роки жив без громадянства, а 1982 року став громадянином Австрії. Протягом життя Реццорі багато подорожував, шукаючи себе в Румунії, Італії, Німеччині, на Родосі та у США. Чимало часу він провів у Франції, де і розкрився як кіноактор та сценарист. 1936 року виступив як автор восьми сценаріїв ігрових фільмів. 1954 року дебютував в кіно як актор — Sie (1954, режисер Рольф Тіле). З 1958 року — член ПЕН-клубу в ФРН. Як актор знімався у фільмах французьких і німецьких режисерів Дені де Ла Патель, Луї Маля, Фолькера Шльондорфа, Геза фон Радвані. Остання робота в кіно — Le Beau Monde (1981, режисер Мішель Полак). Багато років митець жив у Тоскані, Італії. Помер 23 квітня 1998 у місті Донніні.
Експозиція у Чернівцях цікава тим, що складається зі світлин із приватного архіву Грегора фон Реццорі, охоплює різні вікові фази життя, відтворює етапи його літературної біографії, дозволяє відвідувачам зазирнути не тільки у творчий світ письменника, а й у час його дитинства і юності, показує коло близьких та друзів, серед яких було чимало світових знаменитостей, демонструє багатогранність таланту письменника. Він називав себе чоловіком, який сумує за втраченою батьківщиною. Виставка засвідчує універсальність і багатогранність таланту митця, що залишив яскравий слід не тільки в літературі, а й в образотворчій та акторській сферах. Торік вернісаж із успіхом експонувався у Бухаресті та Яссах (Румунія).
Організаторами виставки виступили: Австрійська бібліотека (Чернівці), Австрійська служба академічних обмінів (Львів), українсько-німецьке культурне товариство при центрі «Gedankendach» (Чернівці) та Чернівецький художній музей.
Незрівнянний маг і чарівник, «веселий єретик» і «божественний спокусник», космополіт і бонвіван, найелегантніший гранд-сеньйор, неперевершений оповідач і невтомний міфотворець, великий німецькомовний письменник із Чернівців Грегор фон Реццорі знову повертається у своє рідне місто... у світлинах.
Виставка триватиме у Чернівцях до 11 лютого.