Перейти до основного вмісту

JETZT. Серія виставок українських мисткинь у Німеччині

14 лютого, 18:11
Наталія Хананова і її «Nameless»

У німецькому місті Ошац (Oschatz) відкрилася виставка трьох українських мисткинь з промовистою назвою JETZT (Зараз) – про те, що відбувається зараз в Україні.

 Киянка Наталія Хананова привезла до Ошаца свою інсталяцію керамічних ракет «Nameless», харків’янка Олена Сарженко – графічну серію «Квіти війни», її землячка Надія Величко – колажі з серії  «Довгий шлях далеко».

Всі три мисткині – активні учасниці міжнародних виставок, резиденцій та пленерів. Але у 2022 році резиденції та виставки набули нового забарвлення – іноді невимовного. Цього року більшість українських митців усвідомили, що культура – це м’яка сила державної зовнішньої політики. У виконанні цих трьох жінок ця м’яка сила звучить особливо голосно.

Фото Олени Сарженко, Надії Величко та Наталії Хананової

Художниці зустрілися на мистецькій резиденції за підтримки Ґете-Інституту в Німеччині, поблизу Грімми. У цьому містечку і провели першу громадську акцію з назвою (Ver) Bindung. Арт-проект об’єднав багатьох українців, яких доля закинула у цей куточок Німеччини, а також місцевих жителів, - разом вони створили велике символічне керамічне намисто.

«В цій назві гра слів: Bindung та Verbindung – поєднання предметів та зв'язок живих істот. Ідея належить Наталії Ханановій. Основна концепція полягає в об’єднанні різних людей, різних поколінь, різних доль. Наші намистини різні за формою і розміром, фактурою, але їх об’єднує матеріал і колір», - розповідає Олена Сарженко.

Фото Олени Сарженко, Надії Величко та Наталії Хананової

Спершу мисткині обговорювали та «тестували» ідею, робили пробні намистини, потім запросили на майстер-клас для створення намистин українців з найближчих околиць, а також місцевих мешканців. В результаті було створено майже 150 намистин – котрі і нанизали на «нитку» через головну площу Грімми. (Площа, до слова, називається Marktplatz, тобто – Площа Ринок, назва – типова для центральних площ середньовічних європейських міст, а відтак – знайома й українцям. Втім, неподалік є ще одна вулиця, назва якої видасться нам знайомою – Karl-Marx-Straße).

Наступний спільний проект – виставка JETZT власне у самій мистецькій резиденції у селищі Прозіц (Prösitz), . Це зовсім невеличка громада, але на відкриття приїхали також люди із навколишніх сіл та містечок. Тоді ж Барбара Шеллер, представниця Партії Зелених, відомої проукраїнською позицією, запросила мисткинь провести виставку в Ошаці, в місцевому офісі партії.

Фото Олени Сарженко, Надії Величко та Наталії Хананової

Арт-проект (Ver) Bindung

Олена Сарженко – художниця, графікиня, дизайнерка, ілюстраторка та фотографиня, закінчила  Харківську державну академію дизайну і мистецтв. Поєднує різні графічні техніки та експериментує, цьому навчає і своїх студентів – працює викладачкою композиції у Лозівському фаховому вищому коледжі мистецтв.

Фото Олени Сарженко, Надії Величко та Наталії Хананової

Графічна серія Олени Сарженко «Квіти війни»

Надія Величко - дизайнерка-графік, візуальна мисткиня, викладачка Харківської державної академії дизайну та мистецтв, докторка філософії за спеціальністю Дизайн. Наразі основна її творча практика пов’язана з колажем, як шляхом пошуку нових контекстів і сенсів та інтерактивним мистецтвом.

Графічна серія Олени Сарженко «Квіти війни»

Колажі Надії Величко з серії  «Довгий шлях далеко»

Наталія Хананова закінчила Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Бойчука (спеціалізація – художня кераміка). Основні напрями її зацікавлення – концептуальна й інтерактивна кераміка, тактильність, модульний  дизайн. Художня практика - переважно в кераміці та інсталяції.

Графічна серія Олени Сарженко «Квіти війни»

Графічна серія Олени Сарженко «Квіти війни»

Ми всі знаємо, наскільки Україні важлива підтримка Німеччини і її громадян. Російська пропаганда на цю аудиторію працювала роками, і перекричати її зараз дуже важко – розповіді українців сприймаються зазвичай критично. Але мовою образів невимовне сказати легше – навіть якщо співрозмовник і не погодиться з вами , образи квітів війно все одно поставатимуть перед очима.

Марина Олійник

Фото Олени Сарженко, Надії Величко та Наталії Хананової

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати