«Книжка — це стиль життя»
У Києві розпочався «Книжковий арсенал», який триватиме до 7 жовтняУ Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» розпочався масштабний книжковий фестиваль, програма якого об’єднує довкола книжки різні види мистецтва. Це стає зрозумілим відразу, як тільки потрапляєш на експозицію. Так, біля стендів видавництв гості бачать найвідомішу скульптурну інсталяцію Цадока Бен-Девіда, яку організатори вирішили залиши в Києві після завершення скульптурного салону. І не лише її. Де-не-де поміж книжковими стендами та презентаційними майданчиками можна побачити й інші скульптурні експонати, котрі залишилися після салону. Усе це створює особливу атмосферу, яка спонукає відвідувачів заглибитися в мистецький простір і настроїтися на прекрасне.
Недарма директор «Мистецького Арсеналу» Наталія Заболотна зазначила на відкритті, що «книжка — це мистецтво», а куратор «Книжкового арсеналу» Ольга Жук підкреслила, що «книжка — це стиль життя, і люди, які читають книжки, — відкриті до багатьох культурних речей». Схоже, ці дві тези організатори цілком спробували втілити на цьогорічному фестивалі. На бібліофілів очікують понад 200 навкололітературних подій, зустрічі, майстер-класи та лекції понад 60 гостей заходу, насичена дитяча програма. Тут можна погортати артбуки, виготовити їстівну книжку, дізнатися, як написати успішний роман, яке майбутнє електронних книжок в Україні та в чому особливості українського графічного роману, «підслухати» діалоги та дискусії між Юрієм Андруховичем і Тарасом Прохаськом у рамках спеціальної програми «Обмін речовин», насолодитися новою музикою тощо. А сьогодні всі охочі мають можливість почути почесного гостя «Книжкового арсеналу», зірки сучасної інтелектуальної літератури Йозефа Вінклера. Австрійський письменник представить український переклад роману «Вивезена», в основі якого — реальна історія українки Нєточки Ілляшенко, яка пережила колективізацію, Голодомор, депортацію і залишилася жити в бідному австрійському селі.
Організатори обіцяють не менш цікаву та якісно нову українську програму. «Особливість цьогорічної програми в тому, що лише частину заходів сформовано з того, що було запропоновано самими видавцями. Уперше ми придумували заходи самі й запрошували на них українських та закордонних гостей. Наприклад, спеціальна програма від журналу «ШО», круглі столи, мета яких — не просто поговорити й констатувати факт, а трохи подивитися в майбутнє. Зокрема, йтиметься про майбутнє електронної книжки в Україні, про популяризацію читання тощо. Цікавою й абсолютно новою є спеціальна програма «Обмін речовин». Подібний захід в Україні відбудеться вперше: це відкрита розмова письменників між собою. Заплановано діалоги Юрія Андруховича й Тараса Прохаська, Юрія Іздрика й Любка Дереша, Сергія Жадана й Ірени Карпи. Тобто цілу годину відвідувачі «Книжкового арсеналу» матимуть можливість цілком відкрито «підслухати», про що говорять між собою письменники», — розповіла куратор української програми фестивалю, літературний оглядач Ірина СЛАВІНСЬКА.
Також на фестивалі можна вибрати книжки на будь-який смак і гаманець. Свою продукцію тут репрезентують понад 100 видавництв — українських і зарубіжних. Ціни обіцяють нижчі, ніж у книгарнях.
Ще до офіційного відкриття виставки запрошені гості, прогулюючись просторою експозицією «Книжкового арсеналу», роздивлялися й цікавилися новинками. І хоча фестиваль розпочинав свою роботу лише наступного дня і не всі видавництва завершили оформлення стендів, перші відвідувачі поверталися додому вже з книжковими новинками. Серед них — і книжки з нової серії газети «День» «Бронебійна публіцистика».
Під час урочистого відкриття фестивалю читачі встигли купити на нашому стенді чотири повні набори «Бронебійної публіцистики» та декілька примірників фотоальбому, а також, користуючись нагодою, оформити передплату «Дня» на наступний рік. Серед перших покупців «Бронебійної публіцистики» — і генеральний директор телеканала ТВі Микола Княжицький.
Ті, хто тільки планує познайомитися з нашими новинками, а також віртуально відвідати музеї України, може зробити це щодня протягом фестивалю на стенді «Дня» №Е47.
Детальна програма — на сайті «Книжкового арсеналу».
Оксана РЕМЕНЯКА, співробітник Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, завідувач Лабораторії мистецтва новітніх технологій:
— «Бронебійна публіцистика» — дуже потрібна, актуальна книжкова серія, кожна із книжок якої — якраз на часі. Привертає увагу цікаве оформлення і зручний формат. Як людина, яка працює з текстами, можу засвідчити, що він дуже зручний — невеликі концентровані витримки, найважливіші й найактуальніші уривки з текстів наших видатних попередників. Для мобільного використання цей формат ідеальний. Власне, це такий собі варіант «захалявної книжечки», коли береш її, невагому, до сумки й читаєш за будь-якої влучної нагоди.
Добірка авторів серії — поза критикою. Сьогодні їхні праці злободенні, особливо в контексті сучасної історичної та політичної ситуації в країні. Ми можемо говорити про актуальність і необхідність ознайомлення загалу з публіцистикою такого рівня, доступ до якої нині є недостатнім, а аудиторія — обмеженою. Гадаю, що нова книжкова серія «Дня» змінить ситуацію — розширить коло читачів і зробить доступною й популярною якісну, гостро актуальну публіцистику.