Книжку про давнє місто Язловець видали в Тернополі
Науковці розкривають таємниці, що знайдено в архівахАвторами монографії «Язловець — 640. Історія. Архітектура. Туризм» є старший науковий співробітник науково-дослідного відділу Національного історико-архітектурного заповідника «Замки Тернопілля» Руслан Підставка і доцент кафедри реставрації і реконструкції архітектурних комплексів НУ «Львівська Політехніка» Олег Рибчинський. Книжка побачила світ в Тернопільському видавництві «Лібра Терра», за сприяння його директора Теофіла Карп’юка і відомого тернопільського скульптора Романа Вільгушинського, який родом із Язлівця.
Свого часу Язловець був розвиненим містом, а нині — село в Бучацькому районі. Про славну минувшину свідчить середньовічний замок, палац XVIII ст., інші історико-архітектурні, сакральні пам’ятки. У Язлівці діє монастир Згромадження сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії РКЦ, який засновано 1863 року. Як розповів «Дню» Руслан Підставка, йому довелося працювати в Ягелонській бібліотеці, в архіві Бернардинського монастиря у Кракові, Центральному державному історичному архіві Львова, Державному архіві Тернопільської області та інших.
— Про Язловець і Язловецький замок є дуже обмежена кількість джерел, — розповідає Руслан ПІДСТАВКА. — Та й ті у більшості польських авторів. Але, коли я досліджував, то виявив цікаву і ґрунтовну розвідку Олега Рибчинського «Язловець — місто ренесансу», в якій автор відтворив архітектуру станом на XVII століття. Я сконтактував з Олегом Валерійовичем і запропонував йому спільно написати книжку ( я — про замок і туристичні маршрути, а він — про реконструкцію міста, його архітектуру). 2011-го ми видали обмежений тираж самвидавом, який дуже швидко розійшовся. Тепер це солідне видання — доповнене і вже повноколірне».
Цікаво те, що останнє дослідження Руслана Підставки спільно з віце-директором Інституту історії Шльонського університету в Катовіце (Польща) професором Єжи Сперкою розкрило іншу дату першої літописної згадки про місто. «Не 1379 року, як це вважалося раніше, а ми обґрунтували 1373-й рік». На думку Р. Підставки, це не останнє перевидання, бо ще багато таємниць за мурами Язловецького замку. Автори переконані, що книжка стане в пригоді не лише архітекторам, історикам, а й туристам і всім, хто цікавиться минулим рідного краю.