Коротко / КУЛЬТУРА
Спецприз імені Ростроповича
ХIII Міжнародний конкурс ім. П. Чайковського, який відбудеться в Москві з 13 по 30 червня, буде присвячено пам'яті Мстислава Ростроповича. Спецприз імені великого музиканта і премію імені Ростроповича переможцям вручить вдова музиканта Галина Вишневська, передає ІТАР-ТАРС. Цього року призовий фонд збільшено в два рази (до 40 тисяч доларів). Володарі другої премії отримають по 20, а третьої — по 10 тисяч доларів. Уперше за всю історію конкурсу всі його тури транслюватимуться в інтернеті. Нині свою участь в музичному змаганні підтвердили 203 музиканти (США, Японії, Південної Кореї, Китаю, України, Білорусії і Росії). Цього року конкурсанти виступатимуть на трьох концертних майданчиках (в залах Консерваторії виступатимуть піаністи і віолончелісти, в Міжнародному Будинку музики — скрипалі, в залі імені Чайковського — вокалісти). Головами журі у чотирьох номінаціях стануть — Микола Петров, Наталя Шаховська, Володимир Співаков і Ірина Богачова.
Нагадаємо, Перший московський конкурс ім. П. Чайковського відбувся 1958 року. Його лауреатом став тоді знаменитий американський піаніст Ван Кліберн, а останній — 12-й за рахунком конкурс проходив 2002 року.
«Лаша» чи «раша»?
Не стихає скандал, який викликала пісня «Dancing Lasha Tumbaі», виконана Вєркою Сердючкою на конкурсі «Євробачення» у Хельсінкі, і що принесла Україні друге місце. Текст, виконаний різними мовами, спричинив масу спекуляцій і припущень щодо змісту пісні. Так, у Росії Вєрку Сердючку прирівняли мало не до «ворогів народу», бо деяким телеглядачам здалося, що замість рефрену «Lasha Tumbai», що в перекладі з монгольської означає «збиті вершки», Сердючка співала: «Раша, гудбай» пише newsru.
«Хтось почув фразу, якої немає і не було в конкурсній пісні! — обурюється Данилко. — Опудало Сердючки спалювали і пікети влаштовували, навіть шановні політики бризкають отрутою на адресу вигаданого образу. Я пропонував, щоб ті, хто має сумнів, провели музичну експертизу... За Сердючку голосувала вся Європа, а не тільки Росія (нагадаємо, що росіяни поставили Україні 8 балів) і Білорусь. Я поважаю всіх своїх глядачів, а тим, хто затіяв цей скандал, порадив би заспокоїтися або сходити до лор-лікаря. Напевно, у вас щось із слухом. Моїм російським глядачам офіційно заявляю: до побачення Сердючка вам не скаже».
Канська десятиденка
Картиною відомого китайського режисера Вонга Карвая «Мої чорничні ночі» відкрився ювілейний 60-й Канський кінофестиваль. До 27 травня Канни стануть центром кіновсесвіту, місцем запеклих суперечок, несподіваних приємних потрясінь і великих розчарувань. Репутація одних постраждає або буде цілком порушена, а інші зроблять собі ім'я, пише американська газета The New York Times. Кому дістанеться «Золота пальмова гілка»? Цього року журі очолює Стівен Фрірз, режисер з Великої Британії і переможця назвуть у фіналі конкурсу. Відкриття ювілейного фестивалю ознаменувалося величезним припливом глядачів до Канн. За кілька годин до початку першого показу перед Кінопалацем на набережній Круазетт зібрався величезний натовп, що заблокував усі під'їзди до знаменитої зали братів Люм'єр. Як передає newsru, посилаючись на Бі-Бі-Сі, першими на червону килимову доріжку вступили Джуд Лоу і Нора Джонс, які зіграли головні ролі в новому фільмі китайського режисера Вонга Карвая, що відкрив знаменитий кінофестиваль, «Мої чорничні ночі».
У фестивальній програмі 21 фільм: «Стара коханка», Катрін Брейа (Франція), «Пісні кохання», Крістофер Оноре (Франція), «Скафандр і метелик», Джуліан Шнабель (Франція), «На іншому боці життя», Фатіх Акін (Туреччина), «Дихання», Кім Кі Дук (Південна Корея), «Немає країни для старих», Джоель і Ітен Коени (США), «Зодіак», Девід Фінчер (США), «Ніч належить нам», Джеймс Грей (США), «Ліс Могарі», Наомі Кавасе (Японія), «Завіт», Емір Кустуріца (Сербія), «Таємне світло сонця», Лі Чанг- Донг (Південна Корея), «4 місяцi, 3 тижні і 2 дні», Крістіан Мунджіу (Румунія), «Техилім», Рафаель Надьяр (Франція), «Тихе світло», Карлос Рейгадас (Мексика), «Персеполіс» Мар'ян Сатрапі і Венсан Паронно (Франція), «Ввезення/вивіз», Ульріх Сеїд (Австрія), «Олександра» Олександр Сокуров (Росія), «Доказ смерті», Квентін Тарантіно (США), «Людина з Лондона», Бела Тарр (Угорщина), «Параноїдальний Парк», Гас Ван Сент (США) і «Вигнання», Андрій Звягінцев (Росія).
Хоча в конкурсній програмі жодної стрічки українських кінематографістів не представлено, але вперше наш «кінопродукт» усе-таки побачать на Канському кінофорумі. 17 травня вперше пройшов український прийом, на якому презентували наступні фільми: «Обранець» Романа Балаяна, «Два в одному» Кіри Муратової, «Біля ріки» Єви Нейман і «Аврора» Оксани Байрак.
Цього року спеціальними гостями фестивалю стануть «оскарівець» Мартін Скорсезе і Серджіо Кастелліто, відомий за фільмами «Париж, я люблю тебе», «Останній поцілунок», які проведуть майстер-класи. Завершиться 60-й Канський фестиваль 27 травня. На церемонії закриття буде показано фільм канадця Дені Аркана «Темні часи».
Випуск газети №:
№80, (2007)Рубрика
Культура