Місце зустрічі — Ялта
З 10 по 12 вересня в місті-курорті відбудеться X фестиваль «Лесина осінь»
Концерти, конкурси, виставки, майстер-класи, екскурсії, наукова конференція, зустрічі майстрів з гостями курорту та ялтинцями — ось далеко не повний перелік різних заходів, які готують організатори свята, присвяченого життю й творчості видатної поетеси Лесі Українки.
— Як швидко спливає час, — сказав режисер «Лесіної осені» Василь Вовкун, — здається зовсім недавно ми проводили перший фестиваль, а нині відзначатимемо вже його ювілей. Я згадую, як нелегко 10 років тому «...осінь» приживалася в російськомовній Ялті. Афіші фестивалю зривали, а ми вперто їх розклеювали знов і знов. Місцеві жителі та керівництво Криму здивовано запитували: «Навіщо в Ялті проводити фестиваль, присвячений Лесі Українці? Вона народилася на Волині — ось там і проводьте свої заходи». Але ж поетеса жила в Криму, тутешній клімат був сприятливий для її здоров’я. У Ялті Леся Українка разом зі своїм чоловіком Климентом Квіткою провела свій медовий місяць. Спочатку подружжя жило в готелі «Оріанда», а потім, щоб заощадити кошти, переїхало на квартиру. До речі, в цьому будинку нині працює музей Л. Українки як відділення Ялтинського історико-літературного музею. У Криму, через загострення хвороби, поетесі довелося прожити кілька років. Тут вона писала свої твори, які нині є нашою класикою...
Я згадую, з якою тривогою ми чекали початку першого фестивального концерту. Адже могли бути провокації, хуліганські витівки. Нервували й артисти. Нас могли й бойкотувати. А як виступати в порожньому залі? Але всі хвилювання виявилися марними. Нас дуже підтримали українці, які живуть у Криму. На всі заходи вони приходили з сім’ями, друзями. Заходили на вогник фесту й курортники, які приїхали до Ялти з різних куточків не лише України, а й країн СНД. Ми знайомили глядачів зі справжніми майстрами нашої культури. І поступово, рік за роком, «Лесина осінь» завойовувала авторитет. Адже ми не маємо політичних цілей. У нас культурна місія — знайомити публіку з провідними майстрами мистецтва, культурою України, популяризувати творчість Лесі Українки.
Цього року фест відкриється науковою конференцією «Античність у творчості Л. Українки», яку готує Таврійський національний університет ім. В. Вернадського. У залі «Ювілейний» моновиставу «Лісова пісня» покаже популярна актриса Раїса Недашкiвська. «Знаменита Мавка», як її називають критики, виступить у супроводі Симфонічного оркестру Кримської філармонії (диригент Михайло Мороз). А у Великому залі Ялтинського культурного центру ексклюзив-театр «Сім муз» і ансамбль «Чарівний спів» підготували свою версію «Камінного господаря». Пройдуть «круглі столи» фахівців музеїв України, екскурсії по пам’ятних місцях Криму, пов’язані з життям поетеси. Для учнів Ялтинської музичної школи скрипаль- віртуоз Богодар Которович проведе майстер-клас. А на концерті Богодар Антонович виступить як диригент зі своїм відомим камерним ансамблем «Київські солісти». В основу моновистави Галини Стефанової ліг скандально відомий роман Оксани Забужко «Польові дослідження з українського сексу», з яким актриса ознайомить публіку. На фестивалі пройдуть перфоменси, диспути, зустрічі. Цікаві роботи художниці Марії Приймаченко будуть представлені на виставці.
Традиційно відбудеться Всеукраїнський конкурс читців ім. Л. Українки. Вік учасників до 35 років. Найкращий конкурсант отримає не лише головний приз, а й 2000 гривень (друге місце — 1,5 тисячі, третє — 1 тисяча). У «Лесиній осені» візьмуть участь не лише професійні артисти, а й аматори, наприклад Український народний колектив Автономної республіки Крим.