Музична подорож між світами
Сьогодні у Києві відбудеться прем'єра унікальної опери «Лімб»
В католицтві лімб вважається попередником пекла, не будучи при цьому ні пеклом, ні чистилищем, ні раєм. Ватикан офіційно скасував доктрину лімба в 2007 році. Втім, коли автор лібрето «Лімба» Патрік Хан шукав точку, в якій могли б співіснувати різні часи, він знайшов її саме тут.
Сюжет опери - досить умовний, втім - організований навколо трьох фігур. По-перше, це Карл, персонаж, який наслідує вченого Карла Ліннея, який не тільки вперше запропонував наукову класифікацію тварин і рослин, а й цікавився доказами божественного відплати ("nemesis divina"). Другий - Бруно, який говорить словами Джордано Бруно, мислителя, страченого на багатті за прагнення пізнати власний дух. І, нарешті, Тіна - з усієї трійки найбільш близька нам, що нагадує одночасно Мерілін Монро й американську письменницю Зельду Фіцджеральд, дружину письменника Френсіса Скотта Фіцджеральда. Вона говорить верлібром, в тексті її партій - креслення і повтори.
Музику написав італійський композитор Стефано Джервазоні. Відмітною ознакою його партитури є багатомовність - для композитора було важливо, щоб герої говорили своїми мовами. В "Лімбі" Джервазоні досліджує можливість злиття мовного і музичного матеріалу і те, як ця багатомовність сприяє зображенню різних музичних характерів.
СТЕФАНО ДЖЕРВАЗОНІ
Ще одна тема - роздвоєність персонажів. У кожного співака є «тінь», свого роду альтер его - актор або актриса, які переривають їх слова або вимовляють їх іншою мовою. Кожному з героїв також відповідає певний інструмент: Карла супроводжують цимбали, Бруно - валторна, Тіну - блокфлейти.
Відсутність спрямованості і припинення плинності часу, властиві "лімбічній ситуації", поступово роз'їдають музичну мову композитора, чистий і оригінальний на початку опери. Мало-помалу накопичуються алюзії та посилання на інші музичні світи, від давно минулих до сучасних. Цю гру підкреслює залучена електроніка, завданням якої, крім іншого, є введення фрагментів інших звукових ландшафтів в тіло опери. В цілому це не стилістичні вправи, а скоріше спосіб розповісти про найбільш важливі речі - мистецтво, життя і смерть.
АННА ПІРОЛІ
Наостанок слід сказати, що попит на сучасну оперу величезний: практично всі квитки на прем'єру «Лімба» в Національній опері розкуплені в перші дні продажу.
Більш детальний звіт про прем'єру читайте в найближчих номерах нашої газети.
Довідка «Дня»:
«Лімб» - опера в семи картинах на тексти Джордано Бруно, Карла Ліннея та інших авторів. Лібрето Патріка Хана. Композитор - Стефано Джервазоні. Виконавці: Анна Піролі (сопрано), Гійом Фігель Дельпеш (контр-тенор), Віктор Рудь (баритон), Катажина Чубек (блокфлейти), Євген Чуриков (валторна, альпійський ріг), Олександра Дзенісеня (цимбали), перкусіоністи Ухо-ансамблю. Електроніка: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський. Диригент-постановник: Луїджі Гаджеро. Сценограф-постановник: Катерина Лібкінд. Куратор проекту: Саша Андрусик, агентствоУхо.
ГІЙОМ ФІГЕЛЬ ДЕЛЬПЕШ
Стефано Джервазоні народився в Бергамо в 1962 році, композицію почав вивчати в 1980 році за порадою класика авангарду Луїджі Ноно - ця зустріч виявилася вирішальною для його кар'єри. Після закінчення консерваторії Верді в Мілані, Джервазоні навчався в Угорщині у Дьордя Лігеті і в IRCAM П'єра Булеза. Завдяки замовленням від таких престижних інститутів, як Театр La Scala, IRCAM, Ensemble Intercontemporain, Ensemble Modern, Фестиваль Maerzmusik, Orchestra Nazionale della RAI, Radio France, Casa da Musica, Ars Musica Bruxelles, Suntory Hall Tokyo, Стефан Джервазоні вважається одним з найбільш значних європейських композиторів свого покоління. Каталог його творів, який зараз включає камерну і вокальну музику, концерти, опери, твори для оркестру та ансамблю, з 1987 року виходить в нотному видавництві Ricordi, а з 2000 року публікується в Suvini Zerboni. З 2006 року Джервазоні є постійним викладачем Паризької консерваторії. Він також викладав на курсах в Дармштадті, в Колумбійському і Гарвардському університетах, в Шанхайській консерваторії. У 2015 році женевське видавництво Contrechamps представило велике монографічне дослідження музикознавця Філіпа Aльбера "Stefano Gervasoni. Le parti pris des sons".
Опера "Лімб" (в оригіналі Limbus-Limbo) написана в 2011-2012 роках на замовлення Міністерства культури Франції для Страсбурзького ансамблю перкусіоністів. Її українська прем'єра здійснюється агентством "Ухо" на запрошення Національної опери України.
Рубрика
Культура