На гостини до класика
Рік Шекспіра в Києві завершується виставкою графіки в Музеї ХаненківНа честь 450-ї річниці від дня народження англійського поета і драматурга Вільяма Шекспіра у залах Музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків до 1 лютого відкрито виставку «Шекспірівська галерея». На ній представлено дванадцять графічних аркушів, які в 1790-ті опублікував англійський видавець і гравер Джон Бойделл (1719—1804 рр.). Саме він запропонував найкращим художникам створити цикл картин за мотивами п’єс Шекспіра: ці живописні твори стали окрасою картинної галереї Бойделл на лондонській Пелл-Мелл. Згодом видавець презентував своє зібрання ширшій європейській публіці — кілька випусків розкішних репродукційних гравюр за картинами шекспірівського циклу.
У експозиції у всіх деталях можна роздивитися витончено-рафіновану графіку, створену різними талановитими авторами в техніці акватинто, мецо-тинто, пунктиру, і переглянути кілька кольорових робіт у техніці підфарбованого офорту.
І серйозним знавцям творчості Шекспіра, і маленьким відвідувачам, знайомим зі спадщиною видатного майстра лише за фільмами і анімацією, цікаво роздивлятися роботи чудових англійських графіків і впізнавати чорношкірого Отелло чи гротескових героїв «Сну літньої ночі».
«Шекспірівська галерея» цілком заслужено здобула широку популярність і стала мало не найуспішнішим видавничим проектом в історії репродуктивної графіки. Не лише висока художня якість гравюр, а і їхня тематика дали змогу видавничому будинку Джона Бойделла посісти провідні позиції на європейському художньому ринку. Та все ж причиною популярності став не лише високий рівень самих гравюр, а й гучне ім’я видатного драматурга, що привертає загальну увагу і захоплення шанувальників.
Святкування 450-річчя Вільяма Шекспіра масштабно проходило по всьому світу: відбулися сотні театральних вистав, фестивалів і виставок. При цьому фахівці наполягають на тому, що ювілейна дата є досить умовною — існує думка, що під псевдонімом Шекспіра працювало кілька різних авторів, тому сама постать драматурга може виявитися легендою... Проте Театр «Глобус» і Музей Шекспіра у Великій Британії не скаржаться на нестачу шанувальників — з року в рік туристи прямують до цих легендарних місць. Спадщина класика налічує 38 п’єс, 4 поеми, 154 сонети і 3 епітафії, які перекладені всіма мовами світу!
На думку істориків, Вільям Шекспір народився і виріс у місті Стратфорд-на-Айвоні. Його кар’єра розпочалася 1585 року, коли він переїхав до Лондона. Тут він став успішним актором, драматургом і співвласником театральної компанії, що здобула популярність як «Слуги Короля». Більшість робіт Шекспіра написані у період з 1589 по 1613 роки, ранні п’єси здебільшого належать до комедій і хронік, потім він перейшов до трагедій, написав «Гамлета» і «Короля Лір», «Отелло» і «Макбет», а у віці 48 років він повернувся до Стратфорда, де помер три роки потому.
Відвідавши чорно-білу Шекспірівську галерею, кияни побачать «Повернення блудного сина» (Симона Франсуа Равене), «Сон літньої ночі» (Пітера Симона), «Отелло» (Томаса Райдера) та інші шедеври видавництва Джона Бойделла.