«Не втратити рідне»
П’ять вінничанок об’єдналися в етномайстерню, щоб шукати і відроджувати забуті народні традиції
«Наші діти мають знати, від кого вони походять, яке їхнє коріння, історія народу та його звичаї. Лише зберігши національну культуру, ми збережемо націю і, як наслідок, державу, — одразу відповідає на запитання про головну мету організації одна із засновниць «Кола» Наталя Сентемон. — Саме завдяки національній культурі українці ототожнювали себе самі з собою, розуміли свою відмінність від інших народів. І так було у різні часи. Українська національна культура старша і суверенніша від нації. У цей важкий час, коли в країні йде війна, змішуються цінності і змінюються пріоритети, наше головне завдання — врятувати національну культуру, зберегти її, примножити і передати у спадок нащадкам. Ця ідея лежить в основі нашої етномайстерні «Коло».
Кожна з подільських «мавок» має свою роль в етномайстерні. Наталя Сентемон працює редактором Вінницького обласного центру народної творчості, досліджує традиційну писанку, відроджує писанкарство, а зараз ще й захоплюється ткацтвом. Вікторія Ніколаєва — за першою освітою інженер, а за другою — педагог, працюючи з дітьми, почала виготовляти глиняні музичні інструменти, і так сталося, що глина її більше не відпустила. Анастасія Філінська закінчила технічний університет, та любов до народного мистецтва була сильнішою, і зараз жінка створює унікальні витинанки велетенських розмірів. Інна Єрмакова — старший викладач Донецького національного університету, фотограф, але багато років разом зі своїм чоловіком Андрієм займається дослідженням подільської вишивки низзю. Юлія Васюк — музикознавець, викладач народного вокалу, керівник фольклорної групи «Макоши» і майстриня з виготовленню ляльки-мотанки та воскових віночків, які одягали українські дівчата. Фактично з п’яти подруг лише Юлія має класичну музичну освіту, та це не заважає дівчатам грати на українських інструментах, співати стародавніх пісень і популяризувати українські традиції та звичаї. Власне, зі звичаїв і зародилося їхнє «Коло».
«Ідея об’єднатися в громадську організацію виникла торік. Ми зібралися всі разом і вирішили поколядувати. Захотілося просто зробити приємне своїм рідним. Одягнули старовинні строї і пішли від хати до хати, — розповідає Юлія Васюк. — Реакція людей нас вразила. Нас зустрічали з посмішками і сльозами на очах. Тоді ми зрозуміли, що це не лише у нас є потреба для самовираження, а й суспільство хоче жити українським. Наша задумка переросла в потужну справу, яка стала натхненням, повітрям для кожної з нас».
Етномайстерня «Коло» як громадська організація зареєстрована 6 вересня цього року. Хоча разом дівчата вже більше року. За цей короткий час вони здобули популярність не лише у Вінниці та Україні, а й за її межами. Етномайстерня представляла народну творчість на конкурсі автентичних колективів на приз Гната Танцюри, на фестивалі «Животоки», а також брала участь у міжнародному фестивалі народних культур «Рудянінєс», який відбувався у Литві.
«Людям подобається, що ми багатогранні, можемо і пісні співати, і лекції з народної творчості прочитати. Але у нас ще дуже і дуже багато роботи попереду. Прагнемо розбудити українське в українців, бо якщо ми захоплюватимемося тільки чужим, то станемо чужими один для одного і втратимо рідне, — каже Інна Єрмакова. — Коли були у Литві, нас запитували, чи дійсно ми з України, адже строї, в які ми були одягнені, відрізняються від традиційних квітчастих українських вишиванок. А насправді це подільські сорочки, яким за сто років. Про цю техніку і не всі подоляни знають. Тому вважаємо своїм завданням не лише популяризувати те, що маємо, а й відроджувати, шукати, документувати забуте».
Нині учасниці етномайстерні «Коло» проводять майстер-класи з вишивки, писанкарства, гончарства, ткацтва, ляльки-мотанки, витинанки — і все це за старовинними техніками. А мають подільські мавки одну-єдину мрію на всіх — відкрити музей народного мистецтва Східного Поділля з майстернями для дітей і дорослих. Тоді усе досліджене і відтворене не зникне, а стане надбанням суспільства.