«Одеса, ми вами пишаємося!»
«Ода до радості» Бетховена на... «Привозі» — культурний месидж світові та майстер-клас із національної ідеї українським політикам
У багатонаціональній Одесі — «морській столиці» України — політична ситуація в ці дні дуже напружена. Нещодавно кілька тисяч прибічників т.з. федералізації провели демонстрацію і ходу до ОДА, вони також періодично блокують окремі силові відомства. Натомість прибічники євроінтеграції в неділю, 23 березня, біля пам’ятника Дюку провели власну підкреслено мирну акцію, відзначивши таким чином четвертий місяць одеському Євромайдану.
А в суботній день, 22 березня, коли торговельні точки міста особливо багатолюдні, безпрецедентну акцію провели два національні колективи: хор Одеського національного академічного театру опери та балету і Національний одеський філармонійний оркестр під орудою Хобарта Ерла. Просто в рибних рядах Нового Привозу було виконано четверту частину Дев’ятої симфонії Бетховена — «Ода до радості», яка є офіційним гімном Євросоюзу та Ради Європи.
Присутніх вразив момент несподіваності. Спершу біля пам’ятника рибачки «Тьоті Соні» з’явився контрабас, який у досить гамірній обстановці став награвати відому бетховенську мелодію. Згодом її підхопили дві віолончелі, які зручно влаштувалися за прилавком, вразивши тим самим продавців і їхніх клієнтів. У різних точках просторого приміщення з’являлися все нові виконавці. Гамір поступово перекривала музика, яка несподівано порушила звичне життя торговельного центру. Серед «пересічних одеситів», одягнутих буденно, виділилися володарі чудових голосів. Невідомо звідки з’явився маг-диригент, і ось урочиста, крилата пісня, потужна і всевладна, запанувала в залі, злетіла під високе скляне склепіння.
Яку мету мали організатори? Моє запитання до ініціатора флешмобу, начальника управління культури, туризму, національностей і релігій Одеської облдержадміністрації Владислава СТАНКОВА.
«Ідея витала в повітрі. Хотілося, щоб творчі особистості й творчі колективи відреагували на ситуацію, яка склалася в країні. Я мав попередню розмову з директором театру Надією Бабич і художнім керівником і диригентом філармонійного оркестру Хобартом Ерлом. Їм сподобався задум. Для його втілення було обрано «Привіз» — «серце Одеси», його рибний відділ, адже Одеса як морське місто у свідомості більшості асоціюється саме з морем, торгівлею, — пояснив Владислав Миколайович. — Цей захід слід розглядати як громадянську позицію. Ми закликаємо до миру, до єдності всіх громадян України. Нас ніхто не фінансував, усі погодилися брати участь без винагороди: артисти, транспортники, оператори знімальної групи. Основна мета заходу — подивитися на сьогодення через призму культури».
Ефект несподіваності спрацював, новина облетіла Україну. «Ми готуємо офіційну версію відео цієї акції» — продовжив мій співрозмовник. — Те, що на даний момент виставлено в медіа-просторі, — це відео очевидців. Невдовзі буде проведено прес-конференцію з презентацією флешмобу».
Зі свого боку генеральний директор НОФО Іван КОСЯЧЕНКО зауважує: «Наш вибір випав саме на Дев’яту симфонію Бетховена, де є слова «обніміться, мільйони!..» за мир у всьому світі, й у даному разі — в Україні. Флешмоб здійснювали конспіративно, навіть запросили власних операторів, щоб про це не дізналися передчасно... На жаль, джин із пляшки вискочив: хтось записав на камеру це дійство. Прикро, що інформація прозвучала на багатьох загальноукраїнських і одеських каналах, які не назвали одного з чільних учасників акції — хору нашого Оперного театру. Не скрізь правильно називають і наш оркестр. Основна думка, за задумом ініціаторів — обласного Управління культури, що два національні колективи взяли участь у подібній акції. Акцентувалася увага, що це «гімн Європи», що справді так, але в контексті останніх подій ми прагнули донести саме ідею єдності й миру в Україні, й Криму зокрема».
До речі, схожий флешмоб, із виконанням «Оди до радості», виконувався неодноразово. Зокрема торік в іспанському місті Сабадель (Каталонія) в рекламних цілях зініціював подібне один із місцевих банків. Відмінність одеської акції — вона не мала меркантильної мети й відповідала духу музики Бетховена та поезії Шіллера.
Під час розмови з директором оркестру зателефонував його багаторічний друг і партнер, художній керівник і головний диригент капели «ДУМКА» Євген Савчук, який привітав оркестр і колектив Оперного театру з цією подією.
«Хочу висловити подяку також адміністрації «Привозу», що з розумінням поставилася до цієї ініціативи й пішла назустріч організаторам, — сказав на завершення розмови Іван Косяченко. — Оркестр розміщувався навіть за прилавками, щоб ніхто не заважав під час виконання. Враження у музикантів від виступу просто «супер». Усі побачили, як це чудово вийшло. Публіка була в захваті, не відпускала музикантів і змусила ще раз виконати на біс фінал концерту».
На широкому резонансі акції акцентує й відома одеська блогерка Ірина МЕДУШЕВСЬКА. «Я сприйняла цю акцію із захопленням і гордістю за свою Одесу, — розповіла вона «Дню». — І так сприйняли всі. Це — об’єднавчий момент, коли всі політичні перипетії, сварки відійшли на другий план. Гордість одеситів — наш Привоз, гордість Одеси — Національний філармонічний оркестр під управлінням Хобарта Ерла, хор Одеського театру опери та балету, який виконував вокальну партію — це все разом для Одеси як бальзам на душу. Після того, як цей ролик вийшов у ефір (ще неофіційний), люди з Києва, Донецька, Херсона та Львова пишуть у коментарях: «Одеса, ми вами пишаємося!» Звісно, ком у горлі стоїть у кожного одесита. Вийшло, що Україна єдина не на словах, не на гаслах, а просто в такому об’єднавчому класичному виконанні «Оди до радості» Бетховена. А щодо якихось порад політикам у зв’язку з цією ініціативою: у мене, як в ізраїльській державі, мораторій на спілкування з політиками. Давайте переможемо нашого ворога, який вже стоїть біля воріт. Це — війна. Спочатку виграємо війну, а потім ми цей уряд самі на ганчірки порвемо і скажемо, що хочемо».
Володимир КУДЛАЧ, Одеса
КОМЕНТАР
Микола СУКАЧ, головний диригент Чернігівського симфонічного оркестру «Філармонія»:
— На мою думку, виступ музикантів Одеського національного філармонічного оркестру під управлінням Хобарта Ерла, які влаштували флешмоб на ринку «Привоз» і виконали Гімн «Оду до радості» Л. ван Бетховена (Гімн Європи) — це дуже демократично й креативно. Подібні піар-акції, коли оркестранти стають ближчими до людей, дуже популярні в світі. Можу пригадати виступи моїх колег у метро і на вокзалі... Почин одеситів знаковий, бо вони грали на «Привозі» — колоритна і дуже відома місцина у Південній Пальмірі. І саме виконання бетховенської «Оди до радості» («Об’єднайтесь, мільйони!») в наш непростий час, коли відбулася російська агресія в Криму, коли підняли голову сепаратисти у деяких областях нашої країни і, зокрема, і в Одесі, такі концерти і громадянська позиція шановних музикантів дуже важлива. Ми єдина країна і повинні об’єднатися проти агресора — Путіна і його окупаційного війська! Молодець маестро Ерл, що зумів підняти патріотичний дух одеситів.
У нас у Чернігові у березні мав відбутися міжнародний фестиваль «Сіверські музичні вечори», але через політичні події та економічні проблеми перенесемо захід на осінь. Але музичне життя у нашому місті не припиняється. Нещодавно відбувся концерт разом із відомим піаністом Вадимом Руденко, а 27 березня запросимо публіку на вечір, у якому прозвучить Концерт для скрипки, віолончелі та фортепіано з оркестром Л. Бетховена і Симфонія «Моя Батьківщина» С. Борткевича. Разом із нашими музикантами оркестру «Філармонія» виступлять знамениті українські солісти — Анатолій Баженов (скрипка), Іван Кучер ( віолончель) і Юрій Кот (фортепіано). Хочу зазначити, що музика С.Борткевича насичена любов’ю до країни. Кошти від цих концертів ми передамо на рахунок Збройних сил України. А 30 березня прозвучить знаменитий «Реквієм» Моцарта, який ми разом із хором Національної радіокомпанії України присвятимо пам’яті загиблих на Майдані (до сороковин загибелі Небесної Сотні), а кошти перерахуємо постраждалим майданівцям...
Я вважаю, що у скрутний час ми всі повинні об’єднатися, аби зберегти нашу країну і допомогти армії захистити територіальну цілісність держави від зазіхань ворожих сил російського агресора.
Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Випуск газети №:
№53, (2014)Рубрика
Культура