Перейти до основного вмісту

«Останній із могікан»

Під такою назвою Тарас Петриненко (вперше за 10 років!) виступив у Києві з сольним концертом
11 листопада, 17:18
СПІВАК І КОМПОЗИТОР ТАРАС ПЕТРИНЕНКО ПОРАДУВАВ ПУБЛІКУ СВОЄЮ НОВОЮ ІПОСТАССЮ ПОЕТА (У ПЕРЕРВАХ МІЖ ПІСНЯМИ ДЕКЛАМУВАВ АВТОРСЬКІ ВІРШІ, ПЕРЕВАЖНО СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО АБО Ж ЛІРИЧНОГО ЗМІСТУ) / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ЗУБКА

Ювілейний творчий вечір (цього року музиканту виповнилося 60 років) відбувся у Національному театрі ім. І. Франка і викликав ажіотаж серед київської публіки. Квитки на концерт швидко розкупили, але сотні людей прийшли з надією якимось чином потрапити на захід, і кільком із них це таки вдалося. Концерт під назвою «Останній з могікан» мав стати останнім акордом всеукраїнського туру музиканта.

— Сьогодні мені вже 60... Розумію, що сходити з дистанції начебто рано, але лаштувати довготермінові плани дещо запізно, — зізнався Тарас ПЕТРИНЕНКО. — Я завалений по вуха почесними і лауреатськими званнями, гранітними зірками та орденами, однак начисто відрізаний від теле- і радіоефіру (від концертних заходів загальнодержавного рівня та, по-суті, викреслений із мистецького життя країни). Всі свої виступи організовую сам і за допомогою друзів та слухачів. Незважаючи на періодичне бажання послати все під три чорти й остаточно замкнутись у внутрішній еміграції, я все ж таки пробиваю дорогу до сцени! Може, тому, що не можу зрадити людей, які, зустрічаючи мене на вулицях українських міст, майже волають: «Куди ви поділися? Ви нам потрібні!» Мушу визнати, що легше дати десяток концертів у Львові чи Івано-Франківську, ніж один у Києві. Це щось неймовірне! Коли треба було поспівати «за когось», мене завжди знаходили, а тільки-но ми вирішили робити ювілейний тур — всі ці люди кудись поділися...

До програми концерту увійшли як старі хіти музиканта, так і зовсім нові пісні. Більшість композицій Тарас Петриненко виконав у дуеті з Тетяною Горобець. До речі, виконавець так і не відмовився від своєї традиції писати музику і слова винятково власними зусиллями. Водночас він порадував публіку своєю новою іпостассю поета (у перервах між піснями декламував авторські вірші, переважно соціально-політичного або ж ліричного змісту). Деякі глядачі не могли стримати емоцій і теж виходили на сцену, щоб зачитати вірша або привітати ювіляра.

— За ці 10 років голос Тараса Петриненка став ще сильнішим і красивішим, і він так само глибоко торкає наші душі, — поділилися враженнями від концерту учасниці дуету «Сестри Тельнюк». — За цей час його талант нікуди не подівся, можливо, він трошки змінився, став більше відповідати часу. Шкода, що ми не навчилися віддавати належне людям на зразок Петриненка. Митець із таким потенціалом поета, композитора, аранжувальника, музиканта і співака, а ще додайте сюди гарну зовнішність і професійну освіту, мав би стати загальнонаціональним «вибухом» і надбанням. Фактично, це — скарб, який сам себе утримує і відшліфовує. Ми можемо лише вклонитися митцю й подякувати за це. Сьогодні в залі було багато людей, але нам здалося, що всім було трошки ніяково, бо кожен відчував, що завинив перед Тарасом чимось. За нормальних умов він міг би стати українським Пітером Гебріелом чи Стінгом, саме ці виконавці відповідають його класу. Безумовно, люди такого високого мистецького рівня й таланту, як Петриненко, потребують державної підтримки. Але, на жаль, в Україні вони змушені розраховувати лише на себе...

Хоча варто додати, що Міністерство культури України все ж посприяло тому, щоб концерт у столиці відбувся — саме завдяки цьому відомству організатори змогли орендувати приміщення Театру ім. І. Франка. Відвідала захід і мама музиканта — видатна українська співачка Діана Петриненко. Кілька хвилин зала аплодувала їй стоячи!

— Тарас Петриненко має феноменальну пам’ять і стилістичне чуття, — розказав «Дню» однокласник артиста, колега по ансамблю «Еней», скрипаль і композитор Кирило СТЕЦЕНКО. — У школі ми часто збиралися разом, і більшість пісень Beatles я чув спершу у виконанні Тараса, а вже потім — у записах знаменитої ліверпульської четвірки. Недаремно Петриненко називав свій концерт «Останній з могікан», бо в його творчості є своєрідна ностальгія за тим, що не відбулося... Як культуролог можу сказати, що цей настрій типовий для перехідного періоду між модерном та постмодерном. Люди в ХХ столітті вірили в ідеал, у розвиток та прогрес, і раптом стався злам — все полетіло шкереберть, це стало певним шоком для суспільства... Натомість творчість Тараса Петриненка зберігає в собі цей ідеал вдосконалення, доброти й віри в позитив. І всі ми сьогодні за це вдячні йому. Я аплодую Тарасові за те, що він не побоявся вийти до публіки з цим старим, дещо «наївним» світоглядом. Врешті-решт з’ясувалося, що митець не самотній у своїх поглядах, а цей вечір показав, що є у суспільстві запит на таке мистецтво.

Тарас зберіг шляхетне ставлення до поп-музики. Для нього вона все ще залишається мистецтвом і не перетворюється на цинічний шоу-бізнес. Якщо на Заході така ніша існує, то для нас це — унікальне явище. На жаль, у пострадянській Україні на культурному полі бою переміг гламур і модернізований совок. Я вдячний Петриненку за те, що після 10 років мовчання він залишився собою — патріотом-романтиком. Тарас має величезний потенціал, тому чекаю від нього нових пісень. Чудово, що він став більше розкривати себе як поет, як український Омар Хайям. Дехто помічав цей літературний дар і раніше — для цього досить було проаналізувати його тексти кінця 1980-х. Їм властивий особливий смак і водночас почуття міри між гостро-актуальним, сьогоденним і вічним. З цією спадщиною він не може розпрощатися впродовж усього свого життя. Саме тому цей музикант ніколи не дозволить собі деградувати й розмінюватися на якісь несуттєві дрібниці.

До речі, організатори вечора, бачачи великий інтерес публіки до творчості Тараса Петриненка, пообіцяли провести додатковий концерт 8 грудня, який відбудеться у Великому залі Національної  музичної академії України ім. П. Чайковського.

...Через два дні після тріумфального повернення на київську сцену Т.Петриненко потрапив у ДТП. Позашляховик Nissan, яким керував артист, зіткнувся з двома іншими авто. За свідченням очевидців, Jeep Cherokee, що прямував Дніпровською набережною, протаранив автомобіль Тараса Петриненка на перехресті з вулицею Княжий Затон. За інерцією від удару японський позашляховик влетів в Volkswagen Passat і перевернувся. На щастя, ніхто з учасників пригоди серйозно не постраждав. Незначні травми отримала лише пасажирка Volkswagen, але від госпіталізації вона відмовилась. За повідомленням прес-служби Тараса Петриненка, жодних ушкоджень артист не зазнав і концерт 8 грудня відбудеться!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати