Пісня про човен у формі дракона
Цього тижня кияни мали можливість почути один із кращих голосів Китаю. У Національному оперному театрі України та в залі Консерваторiї ім. Чайковського відбулися сольні концерти Юй Ліхун. «Солов’я з Шанхая», як часто називають Юй, до столиці України привезли її земляки з Шанхайського товариства популяризації китайської культури.
Юй Ліхун — китайська «Зикіна», одна з найвідоміших у Китаї виконавиць народних пісень. Протягом останніх років її популярність зростає. Багатомільйонними тиражами вийдуть диски пані Ліхун, вона солює в народній опері, за кадром кінокартин і телефільмів звучать пісні в її виконанні. До гастролей в Україні співачка побувала в США, Європі, Австралії, Японії та Кореї.
Звичайно, це традиційне мистецтво адаптоване для оперної сцени і виконавиці акомпанував симфонічний оркестр. З Юй Ліхун приїхав один із кращих китайських диригентів Чжан Гоюн. Це професор диригентського факультету Шайнхайської консерваторії, голова Шанхайського оперного театру та диригент Шанхайського симфонічного оркестру. Він відомий далеко за межами Піднебесної. Так, із Російським Кремлівським балетним театром він працював над балетами «Лускунчик» і «Лебедине озеро». У Києві в його розпорядженні був оркестр нашого оперного.
На тлі величної панорами Шанхая лилися неквапливі мелодії китайських пісень із найрізноманітніших регіонів Китаю. Жартівливі та сумні, які оповідають про радощі сільського життя (так, пісня «Склянка чудового вина» представляла Синьцзянь-Уйгурський автономний район, а пісня про човен у формі дракона родом із провінції Ху Бей) або оспівують справжнє кохання («Місячна ніч пахне весняною рікою та квітами»). Ранньою весною, коли в горах Китаю ще лежить сніг, розцвітає слива, яка стала символом стійкості. Про цю, одну з найпоцінованіших у Китаї якостей «Прелюдія про китайську сливу». Музика китайських народних пісень нікуди не поспішає, тече плавною рікою та розповідає про національний характер і внутрішній світ китайців переконливіше, ніж томи спеціальних досліджень.
Для українських слухачів Юй Ліхун вибрала українські народні пісні «Гандзя» та «Ой, я дівчина полтавка». Для європейського вуха цей вокал досить незвичайний, але на концерт зібралася підготовлена публіка. Слухачі в залі (передусім представники китайської діаспори) влаштовували овацію практично після кожної вокальної композиції.