Про кохання
Цього року відомому фільму «Чоловік і жінка» виповнюється 40 років
Жили собі чоловік і жінка. Чоловік був гонщиком, а жінка працювала у кіно асистентом режисера. Щонеділі вони відвідували своїх дітей у заміському пансіонаті. Одного разу вони повернулися в місто разом. Так почалося їхнє кохання. Ця історія могла б здатися банальною, якби її свого часу не екранізував французький режисер Клод Лелюш.
ЗІРКОВІ ЗАБАГАНКИ
Лелюш дебютував як оператор короткометражних фільмів, у тому числі репортажу про СРСР «Коли підіймається завіса» (1956 р.), який був знятий прихованою камерою й куплений ТВ. Потім він починає працювати як режисер і 1966 року знімає картину «Чоловік і жінка», нагадує pro-kino. Анук Еме до того часу вже була досить відома, завдяки зйомкам у картинах Федеріко Фелліні («Солодке життя» й «Вісім з половиною»), але все ж таки саме «Чоловіка й жінку» можна по праву вважати візитною карткою актриси.
Жан-Луї Трентіньян погодився зніматися у фільмі «Чоловік і жінка» навіть не читаючи сценарій. Бо ж його ще просто не було: Лелюш, упевнений у тому, що це буде «фільм його життя», так барвисто розповів актору сюжет, що той не зміг відмовитися. «Кого ви плануєте взяти на головну жіночу роль?» — поцікавився Трентіньян у режисера. «Анук Еме», — без вагань відповів Клод Лелюш. Він навіть і не здогадувався, що Жан-Луї дуже добре знайомий з Анук. Більше того, Трентіньян зголосився сам подзвонити актрисі й запропонувати їй цю роль. Еме погодилася. Лелюш навіть не підозрював, на які муки й на яке щастя він себе прирік.
Почалося все з того, що Анук тоном, що не терпить заперечень, зажадала особистого перукаря й візажиста. Це цілком зрозумілі вимоги для зірки. Але вся річ у тому, що режисер був катастрофічно обмежений у коштах. Ніхто не вірив в успіх проекту. Продюсери запевняли Лелюша, що зараз усі дивляться фільми про Джеймса Бонда, детективи й бойовики, й проста історія про стосунки чоловіка й жінки абсолютно нікого не зацікавить.
Коли знімальна група прибула в Довіль, де мали зніматися визначальні сцени фільму, зокрема епізод на катері, Анук Еме приголомшила бідолаху Лелюша заявою, що вона в жодному разі не сяде на цей самий катер. Нещасний режисер відкрив душу Трентіньяну. «Що ти хочеш, це — зірка, вона така. Потрібно сприймати Анук такою, якою вона є», — філософськи відповів актор. Усю ніч Клод Лелюш сидів на телефоні, обдзвонював усіх відомих йому актрис і пропонував їм знятися в цьому фільмі. На щастя, ніхто не погодився, а Еме повідомила, що вона готова спробувати...
ЛЮБОВ: З ЕКРАНА В ЖИТТЯ
«Чоловік і жінка» — не лише зафіксована на плівці історія кохання. Сама зйомка цього фільму — це історія про людей, які кохають один одного», — говорить Клод Лелюш. На зйомках фільму Анук закохалася в актора й музиканта П’єра Баруха. Він грав у картині роль загиблого чоловіка героїні. Пам’ятаєте ці чудові сцени їхнього кохання, спогад про минуле щастя, яке, власне, й заважало героїні Еме повністю віддатися новому почуттю? Любов Анук до П’єра виявилася взаємною, й щасливою, й навіть привела цю пару до шлюбу. На весіллі була присутня вся знімальна група. До речі, Клод Лелюш був таємно закоханий у свою актрису. «Який чоловік устоїть перед нею? — пише режисер у своїй книзі «Пестун долі». — Але з несміливості й водночас прагнучи бути «джентльменом», я чекав цілих два дні, перш ніж зізнатися їй у моїх почуттях. Два зайвих дні. Симпатія, яку я відчуваю до П’єра, допомагає мені втішитися».
Проте тому ж Лелюшу належить хороша фраза: «Найпрекрасніші історії кохання — ті, прожити які нам не вистачило часу».
ТРІУМФ І ПРОВАЛ
«Чоловіка й жінку» чекав грандіозний успіх. Спочатку тріумф на Каннському кінофестивалі — «Золота пальмова гілка», потім аж два «Оскари». Причому фільм висувався на цю премію в п’яти номінаціях. Виграв у номінаціях «Кращий іноземний фільм» і «Кращий сценарій». На жаль, у номінації «Краща жіноча роль» Анук Еме обійшла Елізабет Тейлор (Тейлор отримала тоді нагороду за роль у фільмі Майка Ніколса «Хто боїться Вірджинії Вулф?»). «Тріумф, якого сотні разів заслуговували її витонченість і талант, пройшов повз Анук, — говорить Клод Лелюш. — Я відчуваю себе майже винним у цьому. Якби я міг, я віддав би їй одного з моїх «Оскарів». Щоправда, як зізнається сама Еме, до всіх нагород і призів вона відноситься досить спокійно.
...Минуло десять років. Анук Еме встигла розлучитися з П’єром Барухом і вийти заміж за англійського актора Альберта Фінні. Клод Лелюш задумав знімати фільм під назвою «Якщо почати спочатку», а на головні ролі запросити Анук і Катрін Деньов. На зйомках цього фільму Еме закохалася в помічника Лелюша Елі Шуракі й більше в Лондон до Альберта Фінні не повернулася. Тож Клода можна вважати хресним батьком любовних історій Анук Еме. Та, судячи з усього, в нього взагалі легка рука в цій царині. Зйомки фільму Лелюша «Це трапляється лише з іншими», наприклад, поєднали Катрін Денев і Марчелло Мастроянні, а також автора сценарію картини Надін Трентіньян та її помічника Алена Корно...
Минуло ще десять років. Клод Лелюш пригадав, що коли був відзнятий останній епізод «Чоловіка й жінки», він, Трентіньян і Еме вирішили зустрітися через 20 років і розповісти світу продовження цієї історії. Так з’явився фільм «Чоловік і жінка 20 років по тому», на який чекав повний провал.
«З роками Лелюш змінився, в ньому з’явилася скаредність і він став більше продюсером, ніж постановником, — говорить Жан-Луї Трентіньян. — Я знявся в його фільмі «Чоловік і жінка 20 років потому», але це вже було не те, бо він нам з Анук Еме не довіряв, як раніше».
ЕПІЛОГ
У останні роки Анук знімається в кіно рідко. Вона закрита для пересудів і світських пліток. У неї є донька Мануела й 25-річний онук. Кілька років тому на кінофестивалі в Берліні їй був вручений «Золотий ведмідь» — «За внесок у світовий кінематограф». Їй є чим пишатися, адже вона працювала з прекрасними режисерами й чудовими акторами. Іноді вона згадує, як у перервах між зйомками Мастроянні й Фелліні кликали її: «Іди, піца готова!», й їй здається, що це були найкращі дні її життя.
Трентіньян десять років тому заявив, що «закриває лавочку» й більше не збирається зніматися в кіно. Свою обітницю, щоправда, актор порушив, знявшись у картині «Дженіс і Джон» разом зі своєю дочкою Марі. Незабаром Марі Трентіньян трагічно загинула (її жорстоко побив бой-френд рок-музикант Бертран Канта). Смерть дочки стала великим ударом для Жана-Луї (йому вже доводилося переживати втрату дитини — його перша дочка Полін померла у віці восьми місяців). «За допомогою поезії й музики мені вдалося вийти з депресії, й життя за відсутності будь-якої надії набуло деякого сенсу», — говорить актор.
30 жовтня Клоду Лелюшу виповниться 69 років. Він, як і раніше, знімає кіно. І знову про любов. Його остання за рахунком картина називається «Безстрашна любов».
Ну а фільм «Чоловік і жінка» до сьогодні вважається одним із кращих фільмів про кохання у світовому кінематографі. Магія картини надзвичайна. Варто пригадати хоча б такі епізоди, коли Трентіньян у машині на величезній швидкості мчить у Париж до коханої жінки, а Еме сидить з сигаретою біля телефону й болісно вигадує слова для вітальної телеграми, хоча і їй, і всім глядачам зрозуміло з самого початку, що досить усього лише однієї фрази: «Я тебе кохаю». Режисеру, акторам і композитору Френсісу Лею так вдалося розказати цю по суті нехитру любовну історію, що глядачі тамують подих, на очі навертаються сльози, а душа співає й тріумфує. І ця історія хвилюватиме серця навіть 100 років по тому.