Простір уяви
У Дрогобичі відбувся Міжнародний фестиваль Бруно ШульцаБагато хто з українців дізнається про Бруно Шульца у зв’язку з історією старовинного Дрогобича. Саме тут народився й трагічно загинув 1942 р. польсько-єврейсько-український письменник і художник Бруно Шульц.
Байдужість колишньої ідеології до творчості неординарного, вельми самобутнього митця, творчість якого дослідники ставлять в один ряд із Марселем Прустом та Францем Кафкою, призвела до того, що спадщина Шульца довгий час була незатребувана українцями. Унікальні фрески його роботи було нелегально вивезено до Ізраїлю; твори, написані польською, не перекладались на українську, при тому, що вже були переклади 40 мовами світу.
Патріотам рідного міста вдалося затвердити Дрогобич на світовій культурній мапі, піднявши ім’я Бруно Шульца на заслужений ним високий естетичний п’єдестал. Сталося це завдяки проведенню в Дрогобичі Міжнародного фестивалю Бруно Шульца. Полоністичний науково-інформаційний центр ім. І.Менька Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка під керівництвом Віри Меньок започаткував цю ініціативу разом із Товариством «Фестиваль Бруно Шульца» в Любліні під головуванням Гжегожа Юзефчука та Благодійним фондом «Музей та Фестиваль Бруно Шульца» у Дрогобич і цьогоріч уже всьоме провів Шульцфест.
Цей мистецький проект має солідну підтримку польської сторони. Міністерство культури та національної спадщини РП стало співорганізатором Фестивалю, також серед партнерів — Інститут книги в Кракові, Польський інститут у Києві, Генеральне консульство РП у Львові, президент міста Любліна. Українську сторону представляє міський голова Дрогобича, Дрогобицький педуніверситет ім. І.Франка, Львівський обласний муздрамтеатр ім. Ю.Дрогобича, Дрогобицьке «Творче об’єднання Альтер».
Шкода, що цей могутній у духовному сенсі мистецький захід не знаходить загальноукраїнської підтримки, залишаючись інформативно на рівні міста. Бруно Шульц визнаний постаттю світового масштабу. Пропагуючи його творчість у контексті естетичного досвіду національних культур цього регіону, Україна мала б можливість активніше заявляти про себе у світовому культурному просторі, підтримуючи й розвиваючи ідею збереження спадщини Б.Щульца, сприяти її подальшій інтеграції в сучасну теорію мистецтва.
Шульцфест має кілька напрямів: науково-літературний, художній і театральний. До Дрогобича з’їхались знані літературознавці, науковці, перекладачі, в колі інтересів яких — творчість Бруно Шульца. Відбулися цікаві дискусії, постать митця розглядали з різних культурологічних ракурсів. Доповіді й літературні розвідки учасників фестивалю видаються, так було представлено книжку за матеріалами VІ Шульцфесту. Численні вернісажі, інсталяції та перформанси демонстрували мистецтво, дотичне до принципів і художньої манери Бруно Шульца.
У театральній частині форуму взяли участь: Дрогобицький театр ім. Ю. Дрогобича, Театр Альтер, київський Театр на Подолі, польський Театр форми (Вроцлав), Театр ляльки і актора «Кубус» (Кєльце).
У незвичній іпостасі вокальних виконавців у поетично-музичних проектах виступили письменники Юрій Андрухович та Сергій Жадан. Фантасмагорична основа творів Шульца надихала письменників та їхніх музичних співавторів — польський гурт «Карбідо» та харківський гурт «Собаки в космосі».