«Святині рідної землі»
Так називається виставка, яка відкрилася в Національному музеї літератури України
Це спільний проект, приурочений до святкування 1025-річчя Хрещення України-Русі, підготовлений колективом НМЛУ та дирекцією художніх виставок України. В експозиції — близько 60 експонатів, серед яких бібліографічні раритети, сучасні релігійні книжки та картини українських художників.
На відкриття завітало багато митців, науковців і молоді. Виступав Дмитро Степовик, мистецтвознавець, чиї книги представлені в експозиції, художники Валерій Франчук та Ніна Бондаренко. Актриса Галина Стефанова читала вірші, а бандуристка Надія Баянівська проспівала «Кант» Феофана Прокоповича в супроводі сопілкаря Андрія Шустя.
Серед «родзинок» експозиції — п’ятірка старожитностей із фондів НМЛУ, — розказала «Дню» Раїса Сеннікова, заступник директора музею з науково-освітньої роботи. — Найдавніша рукописна книга колекції — «Ліствиця» філософа Іоанна Ліствичника, перекладена в XVI—XVII століттях. Це рукописна праця. На території колишнього СРСР таких є до 100 екземплярів. Книга богослужбового призначення, текст у поєднанні з ілюстраціями спонукав людину очищатися духовно. Давні майстри знали секрети якісних фарбників — бачите, кольори досі не вицвіли».
Зацікавить відвідувачів і одна з найдавніших друкованих книг — екземпляр «Апостола» Івана Федорова, зроблений у Львові 1574 року, та факсиміле «Пересопницького Євангелія», виготовлене до 1020-ліття Хрещення Русі. Книга, цінна для кожного українця — «Святе письмо старого і нового Завіту».
— Це — оригінал першого перекладу Святого Письма українською. Він виконаний людьми визначними: Паньком Кулішем, Іваном Нечуєм-Левицьким та Іваном Пулюєм, виданий у Відні у 1908 році, — коментує Раїса Сеннікова.
Картини надано дирекцією художніх виставок України. Гіпнотизують «Феодосієві печери» Валерія Франчука; одне із центральних полотен — триптих молодого художника Андрія Дудченка «Хрещення князя Володимира». Яскравий «заспів» виставки — «Дума про Україну» Марини Яценко. Тут зображено козака Мамая, відомого ще з дохристиянської епохи, але поруч з ним — Григорій Сковорода, який був християнином.
Глядачі стовпилися біля «Ери Водолія» Ніни Бондаренко: на цьому яскравому пейзажі крізь пишний бузок пробивається сучасний Київ. Вражають могутні «Руїни Успенського собору» лауреата Шевченківської премії Григорія Синиці.
Окрема сторінка експозиції — оригінали ілюстрацій до християнської літератури відомих митців. Серед них — ілюстрація до «Собору» Олеся Гончара Євгена Безніска, «золотавий» малюнок Костя Лавро для «Дитячої Євангелії».
Серед «Святинь рідної землі» є декілька ікон з музейної колекції, але, зауважує заступник директора НМЛУ: «Ця виставка, насамперед, світська. Ми намагаємось наблизити людей до духовності, адже ця тема вічна для всіх поколінь». Виставка триватиме до 15 серпня.