Тбіліські віртуози їдуть до Києва

Відбудуться виступи чудового квінтету «Урмулі» та відомого грузинського перкусіоніста Давіда Джапарідзе. 23 квітня в актовій залі Культурно-мистецького центру Києво-Могилянської академії майстри дадуть благодійний концерт для студентів, творчої молоді та викладачів, а 27 квітня вони виступлять для киян і гостей нашої столиці в Будинку офіцерів. Цих музикантів критики називають «віртуозами Тбілісі». Нагадаємо, що квінтет було створено 1991 р., і вже перші його виступи зацікавили слухачів своїм своєрідним баченням грузинської музичної культури й віртуозною манерою виконання творів.
У репертуарі квінтету — народні мелодії, аранжовані керівником «Урмулі» Нугзаром Кавтарадзе; вони сягають часів середньовіччя, але ця музика звучить несподівано сучасно і актуально. Грузинських віртуозів знають у різних країнах світу. З великим успіхом вони виступали в Німеччині, Австрії, Франції, Швейцарії, Іспанії, Канаді, Польщі та ін. Ансамбль грає на унікальних народних музичних інструментах ручної роботи, які поширені в різних куточках Грузії. Так, саламурі, пандурі, дудуки — інструменти, які репрезентують музичну культуру східної Грузії, а чонгурі, чунірі, чібоні — західної частини країни. Члени квінтету — справжні універсали: кожен із музикантів грає на різних інструментах, демонструючи віртуозну техніку виконання (наприклад, одночасна гра на двух духових інструментах), і співають найскладніші для виконання твори — пісні у стилі традиційної для Грузії поліфонії. Репертуар ансамблю репрезентує духовну й музичну культуру всіх регіонів Грузії. Окремої розмови заслуговують ті композиції, де всі музиканти грають лише на дудукі (унікальний інструмент, звучання якого може змінюватися від ніжної сопілки до хрипкого саксофона). Техніка гри на цьому інструменті потребує спеціальної дихальної гімнастики, яку треба опановувати не менше року!
Після гастролей в Україні й виступу на Міжнародному фестивалі «Країна мрій», організованому лідером гурту «ВВ» Олегом Скрипкою, грузинські майстри поїдуть у Польщу на Міжнародний фестиваль волинок. Цікаво, що в кожному регіоні Грузії є інструмент, подібний до шотландської волинки. Але ці інструменти ніколи не звучали разом у складі ансамблю. Нині художній керівник «Урмулі» Нугзар Кавтарадзе збирає з усієї Грузії волинки — вони називаються «чібоні» (але мають деякі регіональні відмінності) — і готує спеціальну програму, яку продемонструють музиканти на фестивалі