Тільки сучасні автори
Резонансні прем’єри — у Києві 30 і 31 жовтня відбудуться міні-гастролі Херсонського театру імені М. Куліша
Минулого тижня цей колектив відкрив свій новий сезон. Про найближчі новинки, які з’являться в афіші, гастролі маршрути і три вистави, які представлять у столиці впродовж двох днів на головній і камерних сценах Національного театру ім.І. Франка «Дню» розказав Олександр КНИГА, генеральний директор — художній керівник Херсонського обласного музично-драматичного театру ім. М. Куліша:
— 19 жовтня можна назвати номінальним відкриттям сезону, бо з відпустки наш колектив повернувся ще 1 серпня, а вже 3 серпня ми почали показувати вистави і граємо не зупиняючись — наші чотири сценічних майданчики не простоюють порожніми. Через те, що було багато поїздок, цьогоріч ми офіційно завісу відкрили пізніше (нагадаю, ми рахуємо день народження свого театру 1 жовтня), а позаяк було багато запрошень виступити на різних міжнародних фестивалях, то сезон відкрили у минулу п’ятницю.
Діапазон гастролей був розмаїтим і дуже цікавим: Сєверодонецьк — Одеса — Київ — Висаґінас (Литва) — Кишинів (Молдова) — Штутгарт (Німеччина). Із фестивалю моновистав Atspindys («Відображення») у Литві за виставу «Юда», яка створена режисером Сергієм Павлюком за драматичною поемою Лесі Українки «На полі крові», де головну роль виконує Сергій Михайловський, привезли Гран-прі (про цю подію див. «День», №188 ). А з Одеського форуму «Молоко» наша провідна майстриня Олена Галл-Савальська у виставі «Баба Пріся, або На початку і наприкінці часів» (п’єса і постановка Павла А’рє), яка грає харизматичну Прісю, здобула приз як «Краща актриса». До речі, у цьому році цю виставу ми возили у Португалію, і глядачі її дуже добре сприймали; покажемо її і в Києві 31 жовтня. Днями повернулися з Кишинева. Там грали «Межа, або У контейнері» за мотивами п’єси польського драматурга Костянтина Кеяну «В контейнері» (постановка румунського режисера Раду Гіласа). Знаєте, перед нами там виступали митці з багатьох країн, а коли у ЗМІ проаналізували фестиваль, то зазначили, що найпотужнішими були українці (тобто наш Театр ім.М. Куліша) та англійці. До речі, «Межу...» нам запропонували показати і на фесті в Румунії, який відбудеться 7 листопада. Як бачите ми не сиділи склавши руки, а «оксамитовий сезон» у нас вийшов дуже творчо активним.
Плюс: до відкриття завіси ми підготували вже чотири прем’єри! «Kaidash & sons» (яку покажемо 30 жовтня у Києві). П’єсу написала наша землячка Наталія Блок за мотивами «Кайдашевої сім’ї» Івана Нечуя-Левицького і за жанром це... «нескінченна комедія» (постановка Сергія Павлюка). Притчу «Лавина» за твором Тунджера Джюдженоглу — це великий авторитет у сучасній турецькій драматургії. Твір оригінально прочитав знаний литовський режисер Линас Маріюс Зайкаускас. До речі, на прем’єру прилітав автор п’єси, якого критики називають «турецьким Чеховим». Для малечі в неділю показали новинку — казку «Сюрприз». Її поставила Ірина Корольова за інсценізацією Анатолія Марущака. А у вівторок запросимо глядачів до «Кафе-театру» подивитись трагікомедію «Кохання... до» за п’єсою Альдо Ніколаї (постановка молодого режисера Софії Мельникової)...
Наші «Kaidash & sons» — це класика на сучасний лад. Кайдаші мешкають не в Семигорах, а в Залізному Порту, їздять не в Богуслав на ярмарок, а до Херсона на «Фабрику». Старий Кайдаш має... автомийку, і вся їхня родина займається курортним бізнесом...
ВИСТАВА «ОБИЖЕННЫЕ. РОССИЯ»
На Камерній сцені Театру ім. І. Франка представимо «Обиженные. Россия». Це трагіфарс за твором знаного білоруського драматурга Андрія Курейчика у постановці С.Павлюка. Сім монологів, де кожен персонаж розповідає свою правду — від людини глибоко віруючої до того, кого прийнято називати «гопником із району»...
ВИСТАВА «БАБА ПРІСЯ АБО НА ПОЧАТКУ І НАПРИКІНЦІ ЧАСІВ»
«Баба Пріся, або На початку і наприкінці часів» Павла А’рє — трагікомедія, в якій висвітлюються болючі питання сьогодення.
Ми вирішили на цих гастролях показати свої цікаві творчі екскременти, а головне — продемонструвати вистави, які створені сучасними, молодими і потужними драматургами, які увірвалися на театральний Олімп.
Знаєте, останні роки була поширеною тема серед критиків, що в афішах театрів немає актуальних творів, а якщо вони і з’являються, то ці роботи широкий загал не бачить, бо режисери здебільшого тяжіють до класики, яку по-своєму сценічно перечитують, а новітні п’єси їх мало цікавлять. Так-от, на цю критику відповідь цифрами: у нас у репертуарі зараз 14 вистав, які створені за творами сучасних драматургів! Цього разу ми спеціально вирішили у столиці представити тільки постановки, створені за п’єсами сучасних акторів.