Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Три тисячі інтерв’ю

В Україні буде знято фільм про Голокост
27 січня, 00:00

У 1994 році американський режисер Стівен Спілберг зняв один із найзнаменитіших своїх фільмів — «Список Шиндлера». Фільм-реквієм за мільйонами жертв Голокосту і фільм-посвята тим, кому дивом вдалося тоді вижити. Резонанс у фільму був просто величезний. І справа навіть не в семи статуетках «Оскар», а в тому, що події, описані Спілбергом, — це не художній вимисел талановитого режисера, — це правда. Та, про яку дізнаються лише тоді, коли «нудні» сучасні ідеали демократії забуваються і перестають діяти.

Після виходу фільму Стівен Спілберг створив Фонд спадкоємців візуальної історії «Shoah» для того, щоб знімати і зберігати спогади свідків Голокосту, які вижили, поки зовсім не стало пізно. За подальші роки Фонд зробив гігантський обсяг роботи, зібравши близько 52 тисяч записаних свідчень у 56 країнах світу 36-ма мовами. У період з 1996 по 1999 роки в Україні близько трьох з половиною тисяч і інших свідків Голокосту з усієї України поділилися своїми спогадами з Фондом «Shoah». Матеріал, отриманий у ході такого інтерв’ювання, не просто поповнює архів, а використовується для документальних фільмів. Фонд бачить свою місію у подоланні упередженої думки, інтолерантності та фанатизму в питаннях національностей.

Так, в СРСР пам’ятають такі художні картини, як «Бабин яр», «Комісар», але повномасштабної, яка увібрала свідчення тисяч очевидців, документальної стрічки — на жаль. 19 січня в Лос-Анджелесі народний депутат України Віктор Пінчук зробив значний внесок у підтримку нового документального фільму, який базуватиметься на спогадах очевидців, записаних в Україні, і тих, які зберігаються у фонді «Shoah». Віктор Пінчук, який ініціював цей проект, — засновник Науково- виробничої групи «Інтерпайп». Проект заплановано реалізувати за 18 місяців. Він включає в себе також створення навчального посібника для студентів та вчителів. До фільму увійде більшість із записаних в Україні інтерв’ю свідків та жертв Голокосту, які вижили. Тривалий час Фонд виношував ідею зняти фільм про сумні події тих років в Україні, насамперед про трагедію, ім’я якої — «Бабин Яр». Продюсерами фільму стануть Віктор Пінчук та Стівен Спілберг, які зійшлись на думці, що «знання цієї страшної сторінки історії в українському минулому може допомогти побудувати сильнішу і демократичнішу Україну». Фільм, переконані його творці, буде цікавий широкому колу глядачів. Люди захочуть почути ці людські історії. Історії, що їх деякі з нас чули від родичів або друзів, які пережили цей кошмар, інші — читали про це або уявляли собі ту осінь сорок першого, гуляючи стежками Бабиного Яру. Герої фільму розповідатимуть не лише про те, як їм вдалося вижити, але і як вони змогли потім це пережити. Архів Фонду «Shoah» представляє неймовірно яскраву і детальну картину Голокосту, а також саме життя в Україні у передвоєнні та післявоєнні роки.

Президент і виконавчий директор фонду «Shoah» Даглас Грінсберг подякував Віктору Пінчуку за допомогу у здійсненні даного проекту. Зокрема, він сказав, що «Фонд «Shoah» несе відповідальність за відродження свідчень, зібраних у тих країнах, історію яких вони документують. Навряд чи є інша країна у світі, варта більшої поваги в цьому плані, ніж Україна», підкреслив Грінсберг.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати