Перейти до основного вмісту

Цей портрет – лицарський!

У Львові триває проєкт «Рік Шептицького в музеї»
24 грудня, 22:09


Сьогодні у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) представили міні-виставку «Лицарський портрет Атанасія Шептицького». Полотно – другої половини XVIII ст.

Подія відбувається в рамках святкувань «Рік Шептицького в музеї».

Довідково: Владика Атанасій Шептицький (1686–1746) – архімандрит Унівський (1715– 1746), єпископ Львівський (1715–1746), адміністратор (1728–1729) і митрополит Київський (1729–1746) – належав до давнього українського боярського роду Шептицьких, із якого вийшло чимало відомих діячів нашої Церкви, серед яких і Галицький митрополит Андрей Шептицький (1865–1944).

За словами завідувача відділу українського мистецтва XVIII – початку ХХ століття ЛНМ Оксани Жеплинської, автор картини – невідомий. «На нашу думку, це – іконописець. Очевидно, місцевий маляр. На цьому портреті Атанасій Шептицький зображений як Митрополит. Достеменно невідомо, де цей портрет перебував і звідки прийшов до музею. Довший час зберігався в допоміжному фонді музею, на який менше зверталася увага. Але я думаю, що для того портрета це було щасливою нагодою зберегтися, бо багато таких   портретів за радянських часів було знищено», – говорить Оксана Жеплинська.

Портрет цікавий тим, що є парадним – зображений Атанасій Шептицький з атрибутами духовної влади. «Здебільшого маємо камерні портрети, де увага маляра зосереджена на індивідуальних рисах, – продовжує розповідь мистецтвознавець. – А цей портрет – лицарський! Беремо цитату від самого Андрея Шептицького, який писав листи до мами і в одному з них зазначав, як його вразили портрети предків -єпископів  –  Варлаама, Атанасія, Лева, що були в кабінеті батька. Одного разу, писав, коли прийшов зі свічкою в той кабінет, побачив в Атанасії щось лицарське – такого лицаря, який готовий захищати віру і прийти на допомогу тим, хто цього потребує: «…цей мав щось лицарського у собі, своїми чорними, гострими очима він пронизував наскрізь людину, з цих очей і високого чола била воля, сміливість, а враз із цим відвага й повсякчасна готовність боронити Бога і Його чесноти перед злом світу, а слабим людям давати помічну руку».

Зображення видатного діяча Української греко-католицької церкви митрополита Атанасія Шептицького (1686–1746), наголошує Оксана Жеплинська, – цінна памʼятка в галереї збережених портретів владики.

( Портрет Атанасія Шептицького до реставрації)

Фахову реставрацію раритету здійснила Олена Целуйко – художник-реставратор вищої категорії майстерні олійного живопису Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. «Олена побачила, що були попередні реставрації, – говорить Оксана Жеплинська. – Основний авторський живопис не скрізь зберігся на полотні. Під час попередніх реставрацій певні елементи домальовувалися. Наприклад, митра і перстень. Бо коли був відкритий авторський живопис, того там не виявилося. На щастя, обличчя залишилося таким, як його малював автор. Олена подала на експозицію до відреставрованої картини дуже цікаві фотографії – як вона той портрет відкривала, як змивала нашарування, як доходила до раритетного авторського живопису. Тобто поданий у світлинах весь реставраційний процес. До речі: портрет був брунатного кольору, а коли Олена його відкрила, то виявилося, що там – зовсім інші кольори, сіро-голубі!».

Портрет Атанасія Шептицького перебуватиме на експозиції кілька місяців (з перервою на оголошений наперед локдаун 8 – 25 січня).

Варто додати, що цій міні-виставці передували ще кілька. Зокрема, з дванадцяти творів з колекції Петра Лінинського (див. публікацію «З присвятою Владиці Шептицькому» у «Дні» від 4 грудня 2020). Тема окремої розмови – чинна зараз масштабна виставка «Модест Сосенко. Фрагменти: до монументального», нагодою для організації якої стали 155 років від дня народження Шептицького та 100 років по смерті Сосенка (див. публікацію «Шептицькому і Сосенку» у «Дні» №238 від 15 грудня 2020). Були й інші не менш цікаві і ґрунтовні покази.

І зараз готуються на експозицію кілька реставрованих пам'яток в рамках проєкту «Рік Шептицького в музеї», про що «Дню» розповів керівник експозиційного відділу НМЛ Роман Зілінко.

Детальніше про це – у наступних числах «Дня».

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати