Творчий експеримент гурту «Гуляйгород»
Перший український фільм-біографію про Кобзаря з успіхом демонструють у Німеччині![](/sites/default/files/main/articles/28052014/10buchma.jpg)
Стрічку в музичному супроводі гурту «Гуляйгород» уже переглянули у п’яти містах ФРН, зокрема в Берліні.
— Коли у Мюнхені відбувся показ німої стрічки про Шевченка, люди просто плакали, був значний емоційний підйом. Після того пішов поголос, нас почали запрошувати всюди, — розповідає dw.de організатор туру Вікторія ЩЕРБАНЬ. — Берлін став п’ятим містом, у якому відбувся показ фільму режисера Петра Чардиніна «Тарас Шевченко» виробництва 1926 року. У німецькій столиці стрічку демонстрували у театрі «Панда» за підтримки Українського кіноклубу Берліна.
Нагадаємо, головні ролі у стрічці зіграли легендарні майстри Амвросій Бучма та Наталія Ужвій, які стали одними з найвідоміших та без яких не можна уявити зараз українське кіномистецтво. Бучма неперевершено передавав усі почуття Кобзаря — і радість, і журбу, а Ужвій показала Ярину та її трагічний шлях. Саме майстерна гра акторів робить фільм зрозумілим, вкладає в нього емоції та почуття. І можливо, тому, що стрічка німа, гра акторів ще виразніша, адже вони мали передати всі почуття без слів...
Ідея музично-кінематографічного проекту має українське походження. Рік тому режисер Євген Степаненко наново перекроїв тригодинний фільм-біографію Кобзаря: із фрагментів чорно-білої стрічки він створив нову скорочену версію. Озвучити німий фільм «наживо» взявся український фольклорний гурт «Гуляйгород».
Досвідчених фольклористів фільм «Тарас Шевченко» змусив піднімати архіви. «Завдання було підживити німий фільм піснями з України, тієї, у якій жив Тарас Шевченко, або награваннями, які він ймовірно міг би чути», — пояснює учасниця гурту «Гуляйгород» Ірина БАРАМБА.
Спеціально для цього фільму скрипалі гурту вивчили пісні з архівних записів, зроблених на Кубані. «Однак 90 відсотків пісень — все ж таки наша робота, — розповідає лідер гурту Сергій ПОСТОЛЬНИКОВ. — Репертуар формувався за результатами етнографічних експедицій. Ми вишукували та записували скрипалів, сиділи біля бабусь та дідусів. До речі, склад троїстих музик — дві скрипки та бубон, який ми використали, — також побутував у Центральній Україні».
Берлінська публіка творчий експеримент оцінила схвально. За словами організатора туру, вже за деякий час музичні кінопокази відбудуться і в інших містах Німеччини.
Випуск газети №:
№96, (2014)Рубрика
Культура