Перейти до основного вмісту

Тиждень під знаком Прокоф’єва

На батьківщині знаменитого композитора з успіхом відбувся VII Міжнародний конкурс молодих піаністів
22 квітня, 17:55
НА ЗАКРИТТІ КОНКУРСУ ДЕНИС ЛІННИК (I ПРЕМІЯ) — НЕПЕРЕВЕРШЕНИЙ ВІРТУОЗ, ТЕХНІЧНО ОБДАРОВАНИЙ І ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ПІАНІСТ — ПІДКОРИВ СЛУХАЧІВ «ЕТЮДОМ ЗА ПАГАНІНІ» ФЕРЕНЦА ЛІСТА, ЗІРВАВШИ ШКВАЛ ОПЛЕСКІВ / ФОТО ЛЮДМИЛИ БАРТЕНЄВОЇ

Урочисте відкриття конкурсу відбулося в Концертному залі ім. С. С. Прокоф’єва Донецької обласної філармонії і передувало прослухуванню і майстер-класам від членів престижного журі. Знаковою подією для учасників і членів суддівської команди стала поїздка на батьківщину маестро — в село Красне, що розташоване за 35 км від Донецька. Екскурсанти відвідали місця, де колись була садиба Прокоф’євих, церкву, де хрестили майбутнього композитора і нині знаходиться Музей С. Прокоф’єва, в якому, окрім унікальних експонатів, рукописів, фотографій, є ще й прекрасний затишний концертний зал. У ньому пройшов невеликий концерт, організований солістами Донецької філармонії і студентами Донецької музичної академії ім. С. С. Прокоф’єва.

— Сергій Прокоф’єв був блискучим новатором у фортепіанному мистецтві, — зазначив голова журі Михайло АЛЕКСАНДРОВ. — Він показав абсолютно нове звучання рояля. Тому до його творчості ми звертаємося завжди!

Нагадаємо, Міжнародний конкурс молодих піаністів на батьківщині Сергія Прокоф’єва — одне з перших серйозних музичних змагань у сфері академічного мистецтва в нашій країні, яке ось уже 22 роки займає своє почесне місце серед найпрестижніших фортепіанних змагань. Багато лауреатів перших донецьких конкурсів стали відомими піаністами-гастролерами, для яких ці перемоги стали першим серйозним рівнем у їхній музичній кар’єрі.

Окрім пошуку нових молодих талантів, у планах організаторів — зробити Прокоф’євський конкурс культурним брендом Донецька і сприяти поширенню світової слави Донбасу як батьківщини великого композитора XX століття. Генеральний директор конкурсу Альбіна Орищук сказала: «Відрадно усвідомлювати, що в наш час знаходяться небайдужі і соціально зацікавлені люди, увага яких до перших кроків конкурсу в професійному мистецтві забезпечить їм надійний старт і впевненість у власному майбутньому, а Донецькому регіону — заслужену повагу у всьому світі».

Цього року в змаганні юних талантів узяли участь 35 конкурсантів з України, Росії, Білорусі й Китаю. Вони боролися за перемогу в трьох вікових категоріях: молодша — до 12 років, середня — до 16 років, старша — до 20 років. Уперше Компанія «Джаз-клуб» — офіційний представник YAMAHA в Україні, спеціально для прослухувань конкурсантів привезла до Донецька рояль Yamaha. Журі очолив директор Московського міжнародного конкурсу юних піаністів імені Фредеріка Шопена Михайло Александров (Росія).

Урочисті звуки Маршу з опери «Любов до трьох апельсинів» С. Прокоф’єва символічно відкрили конкурс. На концерті в Донецькій філармонії виступив Симфонічний оркестр ім. С. Прокоф’єва під управлінням головного диригента Олександра Долинського. Вечір відвідало безліч почесних гостей, серед яких — дружина Президента України Людмила Олександрівна Янукович. Відбулися виступи переможців минулих років, які є прекрасною традицією конкурсу. Цього разу свою майстерність продемонстрували лауреати першого Прокоф’євського конкурсу — Артем Ясинський і Ельмар Гасанов (нині відомі піаністи й гастролери).

Наразі в першому турі конкурсанти виконували поліфонічні твори Й. С. Баха, класичні сонати і віртуозні етюди, в другому турі — п’єси композиторів від романтизму до сучасності і, звичайно ж, твори С. Прокоф’єва.

Переможці VII Міжнародного конкурсу молодих піаністів на батьківщині Сергія Прокоф’єва:

У молодшій групі I премію і звання лауреата завоювала Уляна Пінаєва (Україна), II премії було удостоєно Станіслава Гринкевича (Білорусь), III премію розділили між собою одразу три учасники: Валерія Коврига (Україна), Катерина Тахтай (Росія) і Михайло Толстов (Україна).

Переможцями в середній групі стали: Олексій Канке (Україна) — I премія і звання лауреата, Маркіян Івашкевич (Україна) — III премія і звання лауреата. II премію в середній групі цього разу не було присуджено.

У старшій віковій категорії I премії і звання лауреата було удостоєно Дениса Лінника (Білорусь), II премію отримала Анастасія Шаріна (Україна), III премію було присуджено Марії Колосовій (Росія).

Дипломантами конкурсу стали: Джилія Є-Цзи У (Канада—Китай), Поліна Черторигіна (Україна), Олександр Дудін (Росія), Габріелла Магальяш (Україна), Діана Аредо (Україна) і Поліна Уваркіна (Росія).

Крім того, Поліна Черторигіна як наймолодша конкурсантка стала власницею спеціального призу «Надія». Також було названо переможців у спеціальній номінації «За краще виконання твору С. Прокоф’єва» — ними стали Уляна Пінаєва (молодша група), Маркіян Івашкевич (середня група) та Анастасія Шаріна (старша група).

У фінальному концерті «кращі з кращих» продемонстрували масштаби своїх талантів, виконавши номери з конкурсних програм. Публіка змогла переконатися, наскільки переможці виявилися гідними своїх почесних звань. Так, блискучий віртуоз Денис Лінник підкорив слухачів «Етюдом за Паганіні» Ференца Ліста, зірвавши шквал оплесків. Олексій Канке продемонстрував технічну досконалість і тонке відчуття стилю, чудово зігравши знаменитий «Турецький марш» Вольфганга Моцарта в транскрипції Аркадія Володося. Юна, зворушлива і витончена Уляна Пінаєва з легкістю і впевненістю виконала два складні для її віку твори — «Пантоміму» Мориця Мошковського і «Токату» Юрія Щуровського.

Лауреати II премії майже не поступалися майстерністю головним переможцям: скажімо, Анастасія Шаріна блискуче довела лауреатське звання і титул «кращого виконавця твору С. Прокоф’єва», переконливо втіливши складні і «по-дорослому» насичені ідеї його Першої фортепіанної сонати. А мініатюрний хлопчик, яким на вигляд здавався Михайло Толстов, змусив рояль звучати оркестровими тембрами, виконуючи у віртуозно-швидкому темпі номер «Меркуціо» з балету «Ромео і Джульєтта».

Бурхливими оплесками проводжали слухачі переможців VII Міжнародного конкурсу молодих піаністів на батьківщині Сергія Прокоф’єва. А донецька публіка отримала незабутні враження від приємних хвилин спілкування з високим мистецтвом і з нетерпінням чекатиме на наступне, уже восьме Прокоф’євське свято-змагання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати