«У нас пільгового списку немає»
Цього тижня в Чернігові стартував виїзний відбірний тур «Євробачення-2006»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051209/4228-22-1.jpg)
Цього року Національна телекомпанія України (НТКУ) проводить відбірний тур у новому форматі телепроекту «Ти — зірка». Це адаптований український варіант до ірландського зразка, а співаків — претендентів на поїздку на міжнародний конкурс до Греції шукатимуть у п’яти регіонах країни та в Києві. Заняття клопітке. Адже доведеться вислухати декілька тисяч «самородків» і серед них роздивитися той єдиний талант, який поїде підкоряти естрадний Олімп у Афінах. Саме там у травні відбудеться популярний пісенний конкурс «Євробачення». До команди професійного журі входять: Олена Мозгова — генеральний директор музичних програм на УТ-1, Едуард Клім — гендиректор рекордингової компанії «Лавина м’юзік», Сергій Кузін — гендиректор радіо «Хіт-FM», Ольга Струкова — стиліст, а також по черзі у відбірних суддівських засіданнях братимуть участь представники українського шоу-бізнесу, зокрема Олександр Пономарьов, Наталя Могілевська, Андрій Кузьменко, Ірина Білик, Віктор Павлик і Олена Вінницька. Наприкінці січня 12 відібраних претендентів зберуться в Києві. Для них спеціально напишуть пісні, й ці виступи ми зможемо побачити по каналу УТ-1. Після концертних виступів, які проходитимуть у чотири етапи, просумувавши голоси телеглядачів і членів журі, визначать щасливчика — саме він представлятиме Україну на «Євробаченні-2006».
— Цей відбірний тур проводиться відкрито й демократично, — запевнила член журі Олена Мозгова. — Ніяких переговорів з потенційними учасниками змагання ми заздалегідь не вели, не маємо наміру цього робити й у майбутньому. Взяти участь у відбірному турі може будь-яка людина, яка може й хоче співати, якщо їй виповнилося 16 років. Коли НТКУ оголосило відбірний конкурс, до нас у телекомпанію почало надходити багато дзвінків. Докладні умови відбірного конкурсу ми розмістили на офіційному сайті Першого каналу (1 tv.com.ua). Я впевнена, що ми знайдемо дійсно гідних співаків, які поборються не лише за те, щоб добре виступити у прямому ефірі УТ-1, а й висвітлять ту «зірку», яка поїде в Афіни, як український учасник.
У кожному з регіонів відберемо двох співаків (загалом їх буде 12). У Києві з претендентами попрацюють професіонали: продюсери, стилісти, хореографи, педагоги з вокалу. Для кожного виконавця, враховуючи вокальні можливості співака, буде написано пісню, яка щонайкраще розкриє його індивідуальність.
— Олено, а переможці «Шансу», що проводиться на «Інтері», братимуть участь?
— У нас відкритий конкурс, ми запрошуємо всіх бажаючих. А чи захочуть молоді співаки із «Шансу» у нас виступати — поки питання відкрите. Наскільки я знаю, «інтерівці» самі шукають таланти, щоб послати їх на естрадний конкурс до Юрмали на «Нову хвилю». У нас пільгового списку немає. Усі учасники виступають на загальних підставах. Є затверджений формат відбірного туру, й ми його порушувати не будемо. Ми вже навчені гірким досвідом. Згадайте минулий рік: втрутився тодішній віце-прем’єр Микола Томенко — й на останньому етапі ми включили до списку конкурсантів додатково співаків з Майдану. Але революційні річівки «Гринджолів», хороші й актуальні у дні помаранчевої революції, абсолютно не оцінили європейські слухачі (саме вони голосують за учасника, який їм сподобався). І який ми маємо результат? Група «Гринджоли» виявилася у кінці списку. Україна не увійшла до десятки, й цього року все доведеться починати з нуля: пройти відбірний тур... Тому тепер ніяких артистів, що не пройшли відбірні змагання, не буде. Після фінального концерту- конкурсу відкрито й шляхом голосування, враховуючи бали журі та дзвінки телеглядачів, ми визначимо найкращого й гідного представляти нашу країну на «Євробаченні-2006».
— Чому для відбірного туру НТКУ вибрала ірландський варіант?
— Його було легше адаптувати під Україну. Ми переглянули різні варіанти: французький, німецький, але ірландський виявився універсальним і оптимальним для наших умов. Після регіонального відбору 28 січня відбудеться концерт-конкурс. У ньому виступлять 12 учасників. Потім 12 лютого визначимо вже 9 кращих, 26 лютого залишаться 6 співаків, а 11 березня з трійки фіналістів оберуть саме того, хто, власне, й представлятиме Україну в Афінах. До речі, у фіналі співаки виконуватимуть оригінальні пісні, спеціально для них написані, й виступатимуть уже в тому образі, який вигадали для них стилісти.
— За правилами «Євробачення» пісню можна співати будь- якою мовою, але вклавшись у чіткий хронометраж — три хвилини. Наш конкурсант співатиме українською чи англійською?
— Ми будемо виходити з можливостей вокаліста. Я не хочу робити ніяких попередніх заготовок, бо вважаю, що пісню на конкурс треба дуже ретельно вибирати й виходити передусім з особистості артиста, а не навпаки — під пісню шукати виконавця.
— Відбірний тур надає можливість виступити не лише професіоналам, а й аматорам. Хоча самодіяльні співаки, не маючи досвіду виступів, від початку у програші. Може, варто було провести конкурс тільки серед професійних співаків?
— На нашій естраді не всі артисти мають професійну освіту, але це не заважає їм чудово виступати. Наприклад, Ані Лорак консерваторію не закінчувала, але є популярною співачкою, має сильний і гарний голос. А диплом, який свідчить, що артист має музичну освіту, на естраді — не головне. Важливо, як співає артист. Співак мусить мати сильний бійцівський характер, мати позитивну харизму, вміти «запалювати» своєю енергетикою зал і публіку. Звісно, техніка вокалу — дуже сильний козир, але все-таки не головний. Кілька уроків з хорошим викладачем — і, якщо у людини є талант, то вона розкриється. Естрадний співак має бути передусім яскравою людиною, виділятися з групи інших і співати так, аби своїм виконанням захоплювати душі слухачів. Тільки коли визначиться переможець, НТКУ зробить аудіо- й відеоверсії пісні, допоможе артисту ретельно підготуватися до виступу в Греції. Я сподіваюся, що на «Євробаченні-2006» фортуна знову буде прихильною до України, й наш конкурсант виконає дійсно хорошу пісню (а «Євробачення» — це конкурс пісень, а не виконавців), і її високо оцінять слухачі різних країн.