Вагнерівська примадонна
Як Львів відзначає 140-річчя від дня народження Соломії Крушельницької![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120925/4171-11-3.jpg)
Заходи до уродин вдатної української оперної співачки і педагога розпочалися покладанням квітів до могили Соломії Крушельницької (1872 — 1952 рр.) на Личаківському цвинтарі, а продовжилися урочистими засіданнями, виставками і концертами у Національному університеті «Львівська політехніка», організованими Міжнародним інститутом культури, освіти та зв’язків з діаспорою.
Спеціально до ювілею Соломії Амвросіївни Львівська опера, яка нині носить ім’я Крушельницької, показала оперу «Мадам Баттерфляй» Джакомо Пуччіні та балет «Повернення Баттерфляй» Джакомо Пуччіні — Мирослава Скорика. Долучився до урочистостей і Театр ім. М. Заньковецької (28 вересня): на камерній сцені театру покажуть виставу «Спогад про Соломею». В основі сюжету п’єси Романа Горака лежить історія взаємин видатної оперної діви Соломії Крушельницької та українського мецената Йосипа Білинського. У двох відомих українців було багато спільного, найголовніше — любов до свого далекого народу. Виставу поставила відомий режисер Алла Бабенко, а головні ролі виконають популярні актриси Любов Боровська та Олександра Бонковська.
Крім того, впродовж року (в рамках святкувань річниці від дня народження славетної співачки) у бібліотеках Львівщини триватимуть тематичні книжкові виставки та відкриті перегляди літератури про життя і творчість Соломії Крушельницької.
Також гостинно запрошує львів’ян та гостей міста й Музично-меморіальний музей співачки (вул. Крушельницької, 23), в кімнатах якого демонструються оригінальні фотографії, афіші, програми концертів, портрети, фрагменти сценічних костюмів, нотні видання, особисті речі артистки (всього 17 000 експонатів). До речі, музей займає другий поверх будинку, який колись належав Крушельницькій і де минули останні роки її життя. Тут вам запропонують послухати і голос Великої Соломії — неповторне лірико-драматичне сопрано.
Нагадаємо, що ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» ХХ століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь всесвітньо відомі тенор Енріко Карузо, баритон Тітта Руффо та високий бас Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй». Важливо, що успіхи Соломії Крушельницької на оперних сценах світу були успіхами і визнанням української музики й мистецтва.