Вечеря без «музичного супроводу»
Українську лігу музичних прав позбавили повноважень збирати роялтіПредставники української музичної індустрії — солісти й музиканти, продюсери, керівники компаній звукозапису — стурбовані тим, що Українську лігу музичних прав (УЛМП) позбавлено статусу уповноваженої організації колективного управління щодо роялті за використання фонограм та відеокліпів.
Нагадаємо, УЛМП майже десять років є посередником між правовласниками та публічними місцями, які використовують їхню інтелектуальну власність. Таке рішення ухвалила Державна служба інтелектуальної власності.
З цієї нагоди днями відбулася прес-конференція. Її учасниками стали: вищий радник з міжнародних питань МФФІ (Міжнародної федерації фонографічної індустрії) Зеня Івашко, лідер гурту Mad Heads XL Вадим Красноокий, продюсер та ведучий Ігор Кондратюк, директор Mamamusic Юрій Нікітін, директор Польської асоціації фонографічної індустрії Богуслав Плюта, директор Коаліції виконавців та продюсерів Дмитро Прикордонний... Усі вони вважають, що запропонована Державною службою інтелектуальної власності нова схема розподілу роялті — непрактична, тому й не використовується ніде у світі. Ба більше — навіть створює широке поле для зловживань і корупції, адже надає можливість «в ручному режимі» впливати на перелік фонограм, що потраплятимуть у звіти користувачів, оскільки (на відміну від звітів телерадіомовників) правдивість наданої інформації годі буде перевірити.
— Українська ліга музичних прав була єдиною уповноваженою музикантами й іншими музичними правовласниками щодо роялті за інтелектуальну власність, — говорить лідер гурту Mad Heads XL Вадим КРАСНООКИЙ. — Усі ці роки нас все влаштовувало. Тому позбавлення державними чиновниками її повноважень розцінюю як бажання на цій справі нагріти руки.
— Гроші, які виплачують кафе, бари, ресторани, на сьогодні —плановий прибуток для музикантів, — додає директор Коаліції виконавців та продюсерів Дмитро ПРИКОРДОННИЙ. — Тобто його можна планувати, тому що, наприклад, гастролі з багатьох причин дуже складно планувати на рік. Оскільки Україна перебуває у піратському полі (безкоштовний Інтернет, носії майже не продаються, а ті, що продаються, — здебільшого піратські), то й особливо важливою є діяльність УЛМП. В Українській лізі музичних прав 80% правовласників, які представляють українських та іноземних виконавців і гуртів. До речі, жоден з них за майже десять років не з’ясовував стосунки і не мав судових позовів із УЛМП. Це досить серйозний аргумент, особливо для країни, що, повторюся, знаходиться в піратському полі. А тепер цей орган позбавляють статусу уповноваженої організації колективного управління щодо роялті... Ми подаємо заяву до суду. Якщо він скасує дане рішення — добре. Якщо ж ні — Ліга має закритися протягом якоїсь кількості днів. Тоді юридично користувачам (кафе, барам, ресторанам, супермаркетам) нікуди буде платити, і вони стають порушниками закону. Фактично це руйнація ринку.