Від «Примарних тропіків» до «Крихітка-зомбі»
У четвер у столиці розпочинається третій кінофестиваль «Київський тиждень критики»
Мета фестивалю — представити глядачам найкращі нові фільми, обрані українськими кінокритиками. Програма складається з трьох частин: основної міжнародної програми, яка включає в себе фестивальні новинки цього року; української секції; ретроспективи «Новий Голлівуд» — добірки культової американської класики — фільмів Френсіса Форда КОППОЛИ, Мартіна СКОРСЕЗЕ й Джорджа ЛУКАСА.
Конкурсна складова на «Тижні» теж є: фестиваль відкриється церемонією вручення премії кінокритиків України «Кіноколо», заснованої минулого року. Власне, «Кіноколом» називався єдиний в Україні фаховий кіноаналітичний журнал (головний редактор — Володимир ВОЙТЕНКО). Грошового забезпечення приз поки що не передбачає: вручатимуть диплом і статуетку. На «Кіноколо» можуть номінуватися стрічки українського виробництва, вперше показані в Україні в період з 1 жовтня 2018 по 30 вересня 2019. Номінантів, а потім і переможців визначали кінокритики шляхом інтернет-голосування. В четвер відбудеться нагородження в категоріях «Найкращий повнометражний ігровий фільм», «Найкращий короткометражний ігровий фільм», «Найкращий документальний фільм», «Відкриття року», «Найкращий режисер», «Найкращий актор», «Найкраща акторка». Цього року критики вперше назвуть призера в категорії «Найкращий анімаційний фільм». На перемогу в першій категорії претендують картини, які ще не вийшли в прокат і мали виключно фестивальні прем’єри: «Додому» Нарімана АЛІЄВА (6 номінацій), комедія «Мої думки тихі» Антоніо ЛУКІЧА (5 номінацій) та воєнна драма «U311 «Черкаси» Тимура ЯЩЕНКА (4 номінації).
Ще одна новація цього року — конкурс відеорецензій. 7 фіналістів отримають можливість подивитись один із фільмів міжнародної програми, створити за допомогою офіційного смартфона фестивалю Samsung Galaxy Note 10+ відеорецензію та виграти власне сам смартфон. Переможця визначає журі — куратори Київського тижня критики.
* * *
Українська програма побудована навколо двох фестивальних хітів цього року — драми «Додому» та комедії «Мої думки тихі». Режисери стрічок, Наріман Алієв та Антоніо Лукіч, обрали для своїх робіт фільми-референси, які перегукуються тематично та стилістично. Таким чином, на фестивалі будуть показані «Додому», «Відчуження» Нурі Більге ДЖЕЙЛАНА й «Бич Божий» Олега ФІАЛКА, та «Мої думки тихі», «Паперовий Місяць» Пітера БОГДАНОВИЧА та «Довгі проводи» Кіри МУРАТОВОЇ.
Про «Додому» й «Мої думки тихі» «День» уже писав. «Відчуження» (2002) — перший фестивальний успіх турецького режисера Нурі Більге Джейлана, лауреата «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю (2014). Стрічка побудована навколо двох дуже різних чоловіків, які за збігом обставин опиняються в одній квартирі в зимовому Стамбулі. В Каннах «Відчуження» здобуло Гран-прі та премію за найкращу чоловічу роль. «Фільм «Відчуження» є референсом мого життя, коли з невеликого кримського села я приїхав у велике місто в пошуках світлого майбутнього», — коментує свій вибір Наріман Алієв.
«Бич Божий» (1988) — драма Олега Фіалка, портрет непевної епохи перед перебудовою. Фільм розповідає про колишніх однокласників — вокзального злодія та успішного чиновника, які випадково зустрічаються за 30 років після закінчення школи. Під час навчання Нарімана Алієва в Інституті екранних мистецтв Олег Фіалко був його майстром.
«Паперовий Місяць» (1973) — класична голлівудська трагікомедія про поневіряння шахрая та маленької дівчинки за часів Великої депресії. За роль у стрічці 10-річна Татум О’НІЛ була відзначена премією «Оскар» за найкращу жіночу роль другого плану, встановивши віковий рекорд. На міжнародному кінофестивалі в Сан-Себастьяні фільм Пітера Богдановича отримав «Срібну мушлю» за найкращу режисуру та Спеціальний приз журі. Антоніо Лукіч зауважив: «Паперовий Місяць» я стабільно переглядаю один раз на рік, без прив’язки до дати. Якщо є таке поняття як настільна книжка, то це мій настільний фільм».
Історією дорослішання та самотності пов’язані «Мої думки тихі» та «Довгі проводи» — третя повнометражна робота української режисерки Кіри Муратової про матір, яка не може змиритися з від’їздом сина. Стрічка створена 1971-го, але вийшла на екрани лише 1987-го — і цього ж року здобула премію FIPRESCI на Міжнародному кінофестивалі в Локарно.
* * *
Основну міжнародну програму склали фестивальні хіти з Канн та Венеції.
Відкриє фестиваль фентезі-стрічка «Крихітка-зомбі». Нова робота французького режисера Бертрана БОНЕЛЛО («Сен-Лоран») переносить містичні події з Гаїті 1960-х у сучасну Францію та посилається на різноманітну класику жанру «горор». Уперше стрічка була показана в Каннах і претендувала на здобуття Queer Palm, яка присуджується за висвітлення теми ЛГБТ у кіно.
«КРИХІТКА-ЗОМБІ»
«Маяк» — довгоочікувана друга робота автора культового горору «Відьма» Роберта ЕГГЕРСА. Знятий на чорно-білу плівку 35 мм, фільм представляє камерну історію про наглядача маяка та його молодого помічника. В головних ролях — Віллем ДЕФО та Роберт ПАТТІНСОН. Світова прем’єра «Маяка» відбулася в межах програми «Двотижневик режисерів» Канн, де стрічку зустріли тривалими оваціями та відзначили премією FIPRESCI.
Покажуть на фестивалі й сенсаційний фільм-володар Гран-прі Каннського фестивалю — дебютну драму «Атлантика» режисерки сенегальського походження Маті ДІОП. Історія, що починається як романтичний сюжет про дівчину та її розлуку з коханим, перетворюється на містичний детектив.
Із головного конкурсу Канн відібрано також кримінальну драму «Озеро диких гусей» китайського режисера Дяо ІНАНЯ. Режисер, свого часу відзначений «Золотим ведмедем» у Берліні («Чорне вугілля, тонкий лід»), розповідає гостросюжетну історію ґанґстера та повії, які тікають від переслідування поліції.
«Примарні тропіки» з програми «Двотижневик режисерів» Канн — третій повнометражний фільм бельгійця Баса ДЕВОСА, зірки фестивального арт-кіна. Його головна героїня, немолода жінка-емігрантка, засинає в останньому поїзді метра. Прокинувшись на кінцевій зупинці, вона вирушає в химерну подорож нічним Брюсселем.
Стрічка від класика шведського кінематографа Роя АНДЕРССОНА «Про нескінченність» була представлена на Венеційському кінофестивалі, де здобула «Срібного лева» за найкращу режисерську роботу. Фільм складається з низки історій, об’єднаних постаттю сучасної Шахерезади.
«Пофарбоване пташеня» Вацлава МАРГОУЛА — жорстока драма, створена в спільному виробництві України, Чехії, Польщі та Словаччини. Екранізація однойменного роману Єжи КОСИНСЬКОГО побудована навколо трагедії Голокосту та історії хлопчика, який намагається вижити, залишившись наодинці після смерті родичів. У фільмі зіграли зірки світового кіно Стеллан СКАШГОРД, Удо КІР та Гарві КЕЙТЕЛЬ. Світова прем’єра відбулася в межах основного конкурсу 76 Венеційського кінофестивалю.
* * *
Новий Голлівуд, названий останнім «золотим віком» американського кіна, виник наприкінці 1960-х на тлі кризи усталеної студійної системи. Його обличчями стали майбутні класики — молоді Френсіс Форд КОППОЛА, Мартін СКОРСЕЗЕ, Джордж ЛУКАС, Терренс МАЛІК, Денніс ГОППЕР. Критика системи і незалежний дух принесли режисерам популярність за межами США.
«Апокаліпсис сьогодні» — епічний фільм про війну у В’єтнамі, натхненний повістю Джозефа КОНРАДА «Серце темряви». Фільм ледь не коштував Френсісу Форду Копполі кар’єри — але увійшов у історію як шедевр. Удостоєний «Золотої пальмової гілки», він до цього дня утримує позицію у верхніх рядках рейтингів найкращих фільмів усіх часів. У рамках «Київського тижня критики» «Апокаліпсис сьогодні» буде показаний у безпрецедентній для України якості — в реставрованій копії.
Другий лауреат «Золотої пальмової гілки» — «Таксист» Мартіна СКОРСЕЗЕ, названий кінокритиком Роджером ЕБЕРТОМ одним із найбільш сильних фільмів у історії кінематографа. Головний герой стрічки, ветеран війни у В’єтнамі, таксист Тревіс Бікл у виконанні Роберта Де НІРО став натхненням для цілих поколінь антигероїв.
Жанр горора в ретроспективній програмі представить «Керрі» Браяна де ПАЛЬМИ, екранізація однойменного дебютного роману Стівена КІНГА. Історія школярки, яка виявляє в себе здатності до телекінезу, стала одним із найбільш впливових фільмів жахів у історії жанру, а Сіссі СПЕЙСЕК, облита кров’ю — одним із найяскравіших образів в історії кіно.
Програма «Новий Голлівуд» пропонує глядачам знайомство з творчістю Джорджа ЛУКАСА до феноменального успіху його космічної саги «Зоряні війни». На фестивалі покажуть перший фільм студії LucasFilm — молодіжну комедію «Американські графіті», що досліджує американських підлітків на порозі дорослого життя. Свого часу стрічка була удостоєна п’яти номінацій на премію «Оскар» і премії «Золотий глобус» у категорії «Найкраща комедія або мюзикл».
Стрічка, яка стояла біля витоків не лише Нового Голлівуду, а й жанру роуд-муві — «Безтурботний їздець» Денніса ГОППЕРА, удостоєна премії за найкращий дебют на Каннському фестивалі. Його головні герої — волелюбні нонконформісти у виконанні самого Гоппера, Пітера ФОНДИ і Джека НІКОЛСОНА, — стали іконами контркультури і втіленням протесту проти істеблішменту.
«Довге прощання» — одна з ранніх робіт класика американського кіна Роберта ОЛТМЕНА, єдиного в США володаря головних нагород фестивалів великої трійки — «Золотої пальмової гілки», «Золотого лева» й «Золотого ведмедя». Стрічка в жанрі «постнуар» є екранізацією однойменного роману Реймонда ЧАНДЛЕРА.
Як і всі покази «Київського тижня критики», сеанси ретроспективи «Новий Голлівуд» представляють критики-куратори фестивалю — після перегляду на глядачів чекає обговорення фільму з кінокритиком. У межах фестивалю також запланована програма дискусійних зустрічей.
У ролі кураторів виступили відомі українські кінокритики Дарія БАДЬЙОР, Станіслав БИТЮЦЬКИЙ, Сергій КСАВЕРОВ, Анна ДАЦЮК.
Третій «Київський тиждень критики» триватиме в кінотеатрі «Жовтень» з 24 по 30 жовтня. Організатор фестивалю — компанія «Артхаус Трафік» за підтримки Державного агентства України з питань кіно.