Перейти до основного вмісту

Виміри творчих досвідів завдовжки 100 років

У Львові презентують антологію української теоретичної думки XX століття «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва»
25 травня, 13:13
Фото автора

Упорядник видання – історик і теоретик мистецтва, професор Львівської національної академії мистецтв – Роман Яців. А ще Роман Миронович – художник, організатор науково-творчих проєктів, педагог, великий симпатик і приятель «Дня», експерт з питань культури і мистецтва та автор низки ґрунтовних публікацій у «Дні».

Народився 26 серпня 1956 року у місті Ходорів Жидачівського району, що на Львівщині. 1978 року закінчив відділ проєктування інтер’єру і меблів Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер – Львівська національна академія мистецтв).

Працював у Львівському музеї українського мистецтва (на посаді наукового співробітника та завідувача відділу) та у Львівському відділенні Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені Рильського АН України.

Упродовж 1994–2007 років був заступником директора з наукової роботи Інституту народознавства Національної академії наук України. У 2007 – 2021 рр. – проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв. Кандидат мистецтвознавства, доцент, заслужений працівник культури України.

Член Національної спілки художників України, Спілки художників “Клуб українських мистців”, голова Комісії образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Наукового товариства імені Шевченка у Львові.
Основна сфера зацікавлень Романа Яціва – українське образотворче мистецтво XX–XXI століть, а в його науковому доробку неймовірна кількість (понад 700!) наукових і науково-популярних публікацій, в тому числі – авторські монографії та альбоми. Мистецькі розвідки науковця стосувалися, зокрема, традицій і новаторства львівської графіки 1945-1990-х років. Також Роман Миронович вивчав і популяризував творчість Олекси Шатківського, Еммануїла Миська, Павла Ковжуна, Олени Ґердан-Заклинської, Романа Чорнія, Роберта Лісовського, Романа Турина, Петра Грегорійчука, Івана Іванця, родини Петра Холодного… Список можна продовжувати і продовжувати.

Щодо антології української теоретичної думки XX століття «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва», то це масштабна часопростірна будова вже четвертого тому, в якій охоплено часи від великого мецената та інтелектуала, Митрополита Андрея Шептицького, геніального скульптора-новатора Олександра Архипенка і до сучасних аспірантів Львівської національної академії мистецтв, у геокультурних локаціях Львова і Харкова, Києва та Одеси, Рівного і Тернополя, Парижа і Торонто, Нью-Йорка та Женеви, Лондона і Гайдельберґа .

«Серед авторів – багато випускників і сучасних педагогів Львівської національної академії мистецтв, Харківської державної академії дизайну і мистецтв, Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша, інших мистецьких закладів, – розповів «Дню» Роман Яців. – Сьогодні, в нових історичних реаліях, продовжиться професійний діалог про перспективи розвитку національної мистецької освіти та практики в світовій культурно-освітній динаміці XXI століття».

Варто зазначити, що антологія української теоретичної думки XX століття «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва» – це 984 сторінки текстів з ілюстраціями про різні виміри творчих досвідів протяжністю у 100 років!

Презентація видання відбудеться у музеї Львівської академії мистецтв (вул.  Кубійовича, 38) завтра, 26 травня, о 13.00.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати