Перейти до основного вмісту

Як сьогодні пишуть ікони?

У Музеї Івана Гончара триває унікальна виставка «Слава во вишніх Богу»
15 січня, 16:42
СВЯТИЙ АПОСТОЛ АНДРІЙ ПЕРВОЗВАННИЙ (ІЗ СЕРІЇ «ІКОНИ СВЯТИХ») / ФОТО З САЙТА PAVEL-KO.NET

У експозиції сучасних ікон сімейної іконописної майстерні «Небо на землі» (Миколаїв) представлені близько сорока робіт із творчого доробку майстрів. Вони виконані в різних техніках, зокрема й авторські інтерпретації прийомів українських та зарубіжних іконописних шкіл, сучасна творча ікона.

Як наголошують організатори виставки, зима в житті людини є своєрідною точкою відліку — з її закінченням завершується один період життя і починається інший, повний нових сподівань та надій на краще. Тому не випадково родина іконописців приурочила виставку до цих великих свят.

Святі отці називають ікону Євангелієм у фарбах, філософи — одним з видів богослов’я. Ікона зображує те, що ми бачили, — земне життя Ісуса Христа, те, що ми чули, — Його притчі. А також ікона візуалізує те, що було відкрито святим отцям, — догматичне вчення церкви, за допомогою символів та алегорій.

Прикладом цього є дванадцятичасна ікона «Символ віри», яку представлено вперше. Кожна частина цієї ікони зображує один із  символів віри, що містять основні догмати нашої віри.

Серед святкових ікон Різдва, святителя Миколая, святої Катерини тощо, мають також місце образи, що спонукають до серйозних та глибоких роздумів. Ікона Богородиці «Скорботна про немовлят, у лоні убієнних», одна з останніх робіт миколаївських іконописців.

Іконописці «Небо на землі « вважають, що ікона має бути завжди новою, актуальною і зрозумілою сучасній людині, для якої створюється. Ікона повинна говорити з нею, народжувати молитву.

— Ікони несуть функції дидактичні та повчальні, тому що вони є наочним викладанням Євангелія. Приклад того — серія з 12 ікон, які ілюструють Символ віри, догмати християн», — каже одна з авторок Марія ПАВЕЛКО.

На відкритті виставки фольклорного гурту «Гуляйгород» виконував народні духовні канти.

Усі ікони виконані сімома майстрами: Сергієм Павелком, Ксенією Глєбовою, Наталею Соболєвою, Костянтином Самойленком, Катериною Цирулік, Марією Павелко та Сергієм Помяном. Вони працюють за старовинними технологіями, використовуючи суто натуральні матеріали як-то дошки з липи або черешні, фарби з порошків із природних матеріалів та яєчного жовтку в поєднанні з хрещенською водою. До речі,  роботи миколаївських іконописців нині  цінуються й за кордоном, особливо у Швейцарії, Німеччині, Франції та Японії.

Побачити експозицію в Києві можна до 26 січня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати