Перейти до основного вмісту

За законом, по справедливості чи заради мистецтва

Україну на цьогорічній Венеційській бієнале представить всесвітньо відомий художник, харків’янин Борис Михайлов
30 січня, 15:44
ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХИВУ БОРИСА МИХАЙЛОВА

Здається, вперше наша держава зробила гідну уваги спробу представити себе на Венеційській бієнале. За правилами, кожна країна призначає комісара, зазвичай офіційну особу від міністерства культури, що займається загальними питаннями, та куратора — котрий/котра, власне, і відповідає за конкретне наповнення національного павільйону на бієнале. Цього разу процедуру відбору було чи не вперше проведено відкрито й прозоро — рейтинговим голосуванням конкурсної комісії, за результатами якого перемогла кураторська група в складі Пітера Дорошенка та Лілії Куделі, а центр сучасного мистецтва  Dallas Contemporary (США), де працюють Дорошенко й Куделя, обрано як організатора українського павільйону.

Пітер Дорошенко, українець американського походження, очолює Dallas Contemporary з 2009 року. До того обіймав керівні посади в низці арт-інституцій в США та Європі (зокрема, музей Стедейлік в Амстердамі). В Україні пан Пітер був членом Наглядової ради Центру сучасного мистецтва Сороса в Києві і як представник Pinchuk Art Centre у 2007 і 2009 роках уже виступав куратором українського павільйону у Венеції. Лілія Куделя — випускниця Києво-Могилянської академії за спеціальністю культурологія, в 2010—2011 рр. працювала в «Мистецькому Арсеналі», в 2015-му курувала  першу музейну виставку в США українського дуету фотографів Synchrodogs, нині — молодший куратор в Dallas Contemporary.

Власне, Дорошенко й Куделя запропонували найкращий вибір: Україну цього року представлятиме Борис Михайлов — жива легенда європейського сучасного мистецтва.

Михайлов народився у Харкові 1938 року. Мешкає в Берліні, зберігаючи українське громадянство. Упродовж майже 40 років створив понад 30 фотосерій і опублікував більше 20 фотокниг. Особливої слави зажили його соціальні світлини. Відзначений кайзерівською премією — Goslar Kaissering Award (2015), лауреат премії Хассельблад (The Hasselblad Foundation International Award, 2000), а також Spectrum International Prize (2012), Citibank Photography Prize (2001), Kraszna-Krausz Foundation Best Photography Book Award. Персональні виставки тривали в Нью-Йоркському музеї сучасного музею — MoMA, ICA (Бостон), Tate Modern (Лондон), «Стедейлік» (Амстердам), Fotomuseum (Антверпен), Berlinische Galerie (Берлін), Sprengel Museum (Ганновер), Kunsthalle Zurich та в багатьох інших музеях і галереях Західної Європи та Америки. Також його роботи були представлені на 5-й та 25-й Маніфесті, 12-й сіднейській бієнале і 54-й венеційській бієнале.

ІЗ СЕРІЇ «ПАРЛАМЕНТ»

Михайлов представить у Венеції нову, ще ніким не бачену серію робіт під назвою «Парламент», яка досліджує взаємодію фотографії з іншими візуальними жанрами, а також кордони між аналоговою і цифровою репрезентацією. Автор фотографує телевізійні кадри парламентських дебатів, розмиваючи та фрагментуючи конкретні обриси і таким чином через подвійне оптичне відсторонення передає картину «постінформаційного» суспільства, в якому фальсифіковані новини мають колосальний вплив на уми, а правда подрібнюється й розмивається (принагідно згадується неймовірне формулювання «альтернативні факти», вжите на днях помічницею Трампа). Тут немає прямого соціального мотиву, що прославив Михайлова в минулому, натомість «Парламент» — продовження не менш відомих естетичних експериментів, до яких належали його «сендвічі», анілінові підфарбовування радянських фото та текстові дописи на полях біля зображень. Сам Борис Андрійович називає цикл «Парламент» «естетичним варіантом історичної картинки». Так, історія наших днів пишеться телевізором і інтернетом — і саме митцям рівня Михайлова під силу піддати це явище мистецькій рефлексії.

Акомпанувати майстрові будуть молоді українські художники. Харківський гурт SVITER та киянин Іван Світличний створять звукову атмосферу павільйону. Колектив «Жужалка» у складі вихідців із Донецька Віктора Корвіка, В’ячеслава Соколова та Романа Юхимчука («жужалкою» в Донецьку називають золу від спаленого вугілля, нею там посипають засніжені тротуари, це гарна метафора фотографії) представить концептуальну інсталяцію як авторське відлуння «Парламенту». Дизайнер Антон Белінський відповідає за супровідну продукцію павільйону — на кшталт футболок з українською символікою — необхідну на тому ринку репрезентацій, яким є бієнале.

І все ж ситуація не така безхмарна, як виглядає в офіційних прес-релізах.

Так, незалежні куратори Катерина Філюк, Лізавета Герман та Марія Ланько, чий проект «Весілля у Венеції» посів друге місце, виступили з заявою, в якій звинуватили комісію у порушенні процедури. Бо спочатку Dallas Contemporary запропонував іншого всесвітньо відомого художника — метра концептуалізму Іллю Кабакова, який народився і перші 8 років життя прожив в Україні, в Дніпрі. На жаль, Ілля Йосипович був змушений відмовитись від роботи над нашим павільйоном через проблеми зі здоров’ям (інсульт). Тут важливо зауважити, що підготовка до його великої цьогорічної виставки в Лондоні не зупинена лише через те, що триває вже не перший рік.

Як зазначають авторки «Весілля у Венеції», регламент конкурсу має положення, згідно з яким «у разі, якщо через обставини непереборної сили конкурсна кураторська пропозиція, яка посіла перше місце, не може бути реалізована, міністр культури України — представник України може визначити національним культурним проектом та куратором національного культурного проекту відповідно конкурсну кураторську пропозицію та її автора, що посіла друге місце у конкурсному відборі».

З другого боку, Михайлову зараз уже 79 років, і за весь час незалежності, зважаючи на всі його досягнення, Україна не спромоглася на жодну (жодну!) його персональну виставку. Бориса Андрійовича практично немає в просторі нашого актуального мистецтва. І венеційський проект може бути бодай якимсь кроком в поновленні справедливості.

Тож ця ситуація в кінцевому рахунку прийшла до нашого непозбутнього вибору між справедливістю і законом. Лишається сподіватися, що принаймні мистецтво — зрештою, і Україна — лишиться у виграші.

ДОВІДКА «Дня»

Венеційська бієнале — La Biennale di Venezia — заснована 1895 року і є однією з найважливіших міжнародних подій у сфері мистецтва. Відбувається що два роки. Україна бере участь з 2001 року. 57-ма La Biennale di Venezia відбудеться  13 травня — 26 листопада цього року під гаслом VIVA ARTE VIVA! Нагороди бієнале — «Золотий лев» за найкращу національну експозицію, «Золотий лев» найкращому художнику, «Срібний лев» найкращому молодому художнику, почесний «Золотий лев» за внесок у мистецтво — будуть вручені в середині травня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати