Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Закордонний ангажемент і скрипка Гварнері дель Джезу!

Із 15 по 24 листопада в Києві відбудеться ІV Міжнародний конкурс молодих виконавців академічної музики ім. М. Лисенка
13 листопада, 00:00
ОДНОГО З КОНКУРСАНТІВ — СОЛІСТА НАЦІОНАЛЬНОГО БУДИНКУ ОРГАННОЇ ТА КАМЕРНОЇ МУЗИКИ СЕРГІЯ КОТКА — ПРИРОДА ОБДАРУВАЛА РОЗКІШНИМ І РІДКІСНИМ ГОЛОСОМ (КОЛОРАТУРНИЙ БАС), ПОЧУТИ ЯКИЙ МОЖНА НА ЗМАГАННІ ВОКАЛІСТІВ НА КОНКУРСІ ім. ЛИСЕНКА / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Нагадаємо, це музичне змагання було засновано 50 років тому завдяки ініціативі композиторів Андрія Штогаренка і Левка Колодуба, співачки Єлизавети Чавдар, піаністів Євгенія Ржанова й онучці українського класика, професора Київської консерваторії Аріадні Лисенко. До 1992 року конкурс був республіканським, а міжнародного статусу він набув у роки незалежності.

Нинішній рік «врожайний» на три ювілеї Лисенка. Окрім 50-річчя конкурсу, 10 березня виповнилося 170 років від дня народження Миколи Віталійовича, а 24 жовтня сумна дата — 100-ліття від дня смерті класика.

Микола Віталійович Лисенко — основоположник національної композиторської школи, автор всенародно відомих творів, гордість української і світової культур. Маестро залишив багату спадщину в усіх жанрах. Це десять дорослих і три дитячі опери, обробки (близько шестисот) українських пісень, симфонічні, камерні, вокальні, інструментальні твори і хори. Лисенко є автором музики до творів Тараса Шевченка і музикознавських робіт. Він був видатним хоровим диригентом, піаністом, педагогом, просвітником і українським патріотом.

Хто сьогодні не знає лисенківських пісень (арій) із «Наталки Полтавки» або відомої увертюри до опери «Тарас Бульба» — візитівки українського симфонізму (її редагували Левко Ревуцький і Борис Лятошинський), або хору «Вічний революціонер», пісні «Безмежнеє поле» на вірші Івана Франка, гімну «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» на слова Олександра Кониського...

Конкурс ім. Лисенка — це данина пам’яті великому майстру й можливість для слухачів дізнатися про молоді таланти. Очолять міжнародний огляд досвідчені українські виконавці й педагоги Валерій Козлов (фортепіано), Анатолій Баженов (скрипка), Іван Кучер (віолончель) і Марія Стеф’юк (вокал). Як розповіли організатори, на Конкурс ім. Лисенка заявки подавали по чотирьох номінаціях: фортепіано, скрипка, віолончель і вокал (окремо присуджують премії жіночим і чоловічим голосам). До участі допущено 225 конкурсантів у віці до 32 років (інструментальні номінації) і до 35 років (вокал): 41 піаніст, 56 скрипалів, 22 віолончелісти і 105 вокалістів. Серед них — музиканти із США, Європи, Азії, колишніх радянських республік (змагатиметься і вокаліст із далекого Конго). Втім, більшість заявок було надіслано нашими співвітчизниками й сусідами — росіянами.

Три тури прослуховувань піаністів відбуватимуться в Національній філармонії, де ті, що вийшли у останній (третій) тур, зіграють із філармонічним оркестром. Скрипалі змагатимуться у Великому залі НМАУ (під акомпанемент Національного симфонічного оркестру), вокалісти співатимуть в Малому залі консерваторії (оркестровий тур «обслуговує» оркестр Національної опери України). Послухати віолончель її шанувальники зможуть у Будинку вчених у супроводі Державного естрадно-симфонічного оркестру України.

Головним організатором конкурсу є Міністерство культури. Було створено нові умови його проведення і значно збільшено преміальний фонд. Так, перша премія — 20 тисяч доларів, друга — 14 ; третя — 8 (кожен із переможців також отримає звання лауреата). Заохочувальні премії — 5 тисяч доларів і диплом, а також 3 тисячі доларів і диплом. Спеціальний приз «За краще виконання твору Миколи Лисенка» — 3 тисячі доларів і диплом. А «Кращий концертмейстер конкурсу» отримає винагороду у розмірі 1 тисячі доларів і диплом.

Нововведенням Конкурсу ім. Лисенка-2012 є система голосування, що відповідає міжнародним стандартам і яка забезпечить прозорість і незаангажованість визначення переможців. За словами Лілії Гомольської, директора департаменту формування держполітики у сфері культури, мистецтв і освіти міністерства, для прозорості роботи міжнародного журі й конкурсних прослуховувань оргкомітет конкурсу запросив почесних гостей. Це міжнародні спостерігачі (по одній особі в кожній номінації: фортепіано, віолончель, скрипка, сольний спів). Спостерігач обов’язково має бути присутнім під час підрахунку голосів відповідальним секретарем журі і представником дирекції конкурсу. Цю місію візьмуть на себе закордонні гості, які прибудуть до України: генеральний секретар Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів, голова Міжнародного музичного конкурсу ім. К. Нільсена Маріанна Гранвіг (Данія); художній керівник Оперного театру ім. Дж. Верді у місті Буссет (Італія) Христина Феррарі; художній керівник Люблінської філармонії, голова Музичного співтовариства ім. Г. Венявського Тереза Ксєшка-Фалгер (Польща); співавтор книжки «Світ Миколи Лисенка», доктор філософії, етномузикознавець, піаніст Тарас Філенко (США).

Згідно з домовленостями з Музичним співтовариством ім. Г. Венявського, одному або кільком переможцям Конкурсу ім. Лисенка буде надано концертний ангажемент у Польщі. Наразі тривають переговори з іншими компаніями щодо можливості концертних ангажементів для переможців IV конкурсу. Зокрема з японським агентством Yuna Japan і гостею з Італії Христиною Феррарі. І останній приємний факт. Один із членів міжнародного журі привезе до Києва унікальну скрипку Гварнері дель Джезу. На ній зіграє переможець конкурсу в останній день музичного форуму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати