Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Завод мистецтв на Видубичах

Сьогодні відкривається «Гогольфест». Як і минулого року, він відбуватиметься у київській промзоні
13 вересня, 10:19
ВЛАДИСЛАВ ТРОЇЦЬКИЙ

«Гогольфест» почнеться сьогодні на вулиці Інженерній, на території Експериментального механічного заводу перформансом «Ні Бог, ні Цар, ані Герой» за участю київських груп ДахаБраха, Dakh Daughters та білорусів Port Mone. Видовище включатиме елементи театру й цирку, музику та відеопроекцію.

У продовження теми театру — 19 вересня свою виставу покаже українсько-американський режисер Вірляна Ткач із трупою Yara Arts Group. Спектакль «Капітан Джон Сміт» присвячено пригодам відомого англійського мандрівника й авантюриста XVI ст. Джон Сміт побував у різних куточках Європи, Азії, Африки, Америки, заїздив і до Україні: Сміту довелося тікати з турецького полону через Чорне море, після чого він деякий час перебував на нашій землі. В основу вистави ліг уривок з книжки «Правдиві подорожі, пригоди та спостереження капітана Джона Сміта в Європі, Азії, Африці та Америці». Окрім тексту Сміта, прозвучать українські думи у виконанні американського співака й бандуриста українського походження Юліана Китастого, сучасні вірші Боба Голмана (виконавця ролі Джона Сміта) та іронічні пісні Сузан Гванг, яка грає всіх його коханих жінок. Постанова включає так само відеороботи Михайла Шраґи з Нью-Йорка та Володимира Клюзка з Києва.

Саме музична складова фестивалю приверне найбільше уваги. Кіноперформанс «Коло Дзиги. Хліб» (13 вересня) складатиметься з прем’єри відреставрованої копії фільму «Хліб» (режисер Микола Шпиковський, 1929 р.) і виступу згаданих Port Mone як таперів — білоруські музиканти створили оригінальний супровід саме для цього сеансу. У «Хлібу» — драматична доля: його заборонили на третій день після прем’єри й на довгі роки поклали на полицю, однак його значення в історії українського кіно важко переоцінити.

У суботу, 14 вересня, відбудеться Міжнародний концерт «Мапа ріки» за участю української ДахиБрахи, гуртів Karbido (Польща) і Metamorphosis (Чехія — Австрія). Наскрізна тема концерту — ріка, водна стихія. Цікаво, наскільки різні виконавці об’єднаються в цей вечір: етнографічна ДахаБраха, експериментатори Карбідо (нагадаю, вони створили з Юрієм Андруховичем поетично-музично-візуальну трилогію «Самогон-Цинамон-Абсент») і струнний квартет Metamorphosis, котрий поєднує класичну інструментальну музику з роком.

Продовженням проекту стане запис диска 2014 року. Виступить і сам Андрухович: 21 вересня відбудеться прем’єра літературно-музичного перформансу «Альберт, або Найвища форма страти», де, окрім Андруховича (текст, голос), візьмуть участь Уляна Горбачевська (голос), Марк Токар (контрабас, голос), київський художник-ексцентрик Анатолій Бєлов (графіка) та група відеосупровіду CUBE. Ідея проекту — Ольги Михайлюк. Як зазначив Андрухович: «Виставу «Альберт» створено за моїм однойменним оповіданням, що колись увійде до збірки про видатних нечестивців усіх часів. У центрі дійства — історія Альберта Вироземського, шахрая й злодія. Щоб уникнути смертної кари, він погодився віддати душу дияволу, але підписана кров’ю угода чомусь не спрацювала, — й певного осіннього дня року 1641-го його було привселюдно спалено посеред львівської площі Ринок. Історію Альберта ми намагаємося розіграти в дусі середньовічного мораліте, залишаючи у фіналі знаки запитання, що стають знаками надії».

У російсько-українському проекті Fіn de Siecle (15 вересня) братиме участь жива легенда московської експериментальної сцени Сергій Лєтов разом із українцями Юрієм Яремчуком, Сергієм Радзецьким і Дмитром Радзецьким. 19 вересня виступлять київські улюблениці: гурти «Грозовская бенд» і наші нові зірки — фрік-кабаре Dakh Daughters (інтерв’ю з ними дивіться у «Дні» від 27 серпня ц. р.)

Сучасній музиці не поступатиметься академічна програма. 14 вересня сольний проект «Фортепіанна музика ХХ і ХХІ сторіч». У виконанні Володимира Лавриненка (Україна — Швейцарія) прозвучать твори Пауля Хіндеміта, Джона Кейджа, Святослава Луньова й Олексія Ретинського. Наступного ж дня — одна з центральних музичних подій «Гогольфесту» — концерт творів видатного російського композитора Едуарда Артєм’єва за участю Державного академічного естрадно-симфонічного оркестру України (диригент — Микола Лисенко).

16 вересня на концерті «Краплини: мінімалізм плюс» камерний ансамбль Phїorx (керівник і солістка — Мирослава Которович), дует Kyiv Classic Accordion duo, український композитор і віолончеліст Золтан Алмаші та солістка Національної опери України Сусанна Чахоян виконають твори Філіппа Гласса (США), Ейтора Вілла-Лобаса (Бразилія), Давида Макор (Нідерланди), Золтана Алмаші, Бориса Альварадо (Чилі), Ясуо Суейосі (Японія).

Чи не найцікавіший сольний концерт заплановано на 19 вересня. Київський піаніст Євген Громов для «Ритуалу пам’яті Олександра Нестерова (Meditatio 1)» дібрав репертуар найвищої якості: п’єси Карлхайнца Штоггаузена (Німеччина), Леоніда Грабовського (Україна — США), Мортона Фельдмана (США), Джона Кейджа (США), Дьордь Куртага (Угорщина — Франція). Авангардову лінію цього дня продовжить ансамбль Duo nostri temporis (Дмитро Пашинський — кларнет, Ігор Єрмак — флейта, Олексій Шмурак — фортепіано) з творами Софії Губайдуліної, Олів’є Мессіана, Джіачінто Шелсі. Не обійдеться й без традиційного учасника подібних програм — Національного камерного ансамблю «Київські солісти» (диригент Володимир Сіренко, солістка — Мирослава Которович): 22 вересня вони зіграють твори Дмитра Шостаковича та Вікторії Польової.

Осінь — це зазвичай пора фестивалю «Молодість», однак на «гогольфест»і буде своя кінопрограма. У секції «Кінотеатр» покажуть короткі метри від «Молодості» та добірку документалістики від фестивалю Docudays, треш-кіно «УПВ Арт-Груп», відеоролики соціальної реклами, шість стрічок «Української Кіноасоціації». Серед повнометражних картин — «Креденс» Валентина Васяновича (Україна), «Серце на долоні» (останнє кіно за участю Богдана Ступки), «Констанс» та «Чвал» польського патріарха Кшиштофа Зануссі (він приїде на фестиваль особисто), документальні роботи Яцека Славута (Польща) .

Цінним починанням є «Альманах Гогольfest». Із 15 серпня й до сьогодні більш ніж 30 режисерів, що відгукнулися на пропозицію організаторів, створювали власне кіно на території фестивалю. Авторів не обмежували у виборі жанру або тематики. Найкращі зі створених стрічок будуть так само продемонстровані в «Кінотеатрі».

«Гогольфест» завершиться 22 вересня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати