Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Знайдено рояль Фредеріка Шопена

28 березня, 00:00
ФРЕДЕРІК ШОПЕН

Улюблений шопенівський інструмент, який музикант брав із собою в останнє концертне турне в Англії, знайдений в будинку британського колекціонера в південноанглійському графстві Суррей, завдяки роботі, яку провів шведський музикознавець-дослідник, пише newsru, посилаючись на Reuters.

Два десятиріччя нинішній власник рояля навіть не підозрював, що володіє інструментом самого Фредеріка Шопена. Колекціонер антикварних клавішних інструментів купив його 20 років тому за дві тисячі фунтів стерлінгів. Протягом більш ніж 150 років після смерті композитора піаніно Шопена вважалося зниклим. Але професор Жан-Жак Ейгельдінгер з'ясував, що рояль з колекції Коббі належить саме цьому польському композитору, розшифрувавши записи французького виробника роялів Камілля Плейєла.

Вчений познайомився з колекціонером Коббі на конференції, присвяченій Шопену. Через деякий час Ейгельдінгер приїхав до нього на зустріч і надав докладний звіт того куди й кому продавалися всі піаніно фірми Pleyel. Відомі тільки три піаніно, якими володів Шопен: одне знаходиться в Парижі, інше — на Майорці, третє — у Варшаві. Перед тим як залишити Велику Британію й повернутися в Париж, у ході концертного турне, яке стало останнім перед смертю композитора, Шопен продав піаніно Pleyel за 80 фунтів стерлінгів англійській аристократці леді Троттер.

Піаніно, яке заповідалося одному з її родичів, залишалося в країні до того, як було виставлене на аукціоні, де його й купив Коббі у дилера, що продавав старовинне піаніно. Шопен одного разу зазначив, що піаніно фірми Pleyel «досконале за своїм звучанням». Тепер шанувальники його музики зможуть особисто в цьому пересвідчитися. За спогадами сучасників, Шопен цінив саме цей інструмент, виготовлений в Парижі його другом Каміллом Плейєлем. Крім того, між майстром і композитором навіть існував свого роду контракт. А саме: музикант міг користуватися роялем безкоштовно й навіть отримував 10% комісійних від продажу, рекламуючи його серед учнів і друзів.

До речі, британські гастролі стали останніми в житті Шопена. Вони відбулися якраз в перерві між болісним розривом композитора з Жорж Санд і його смертю. Ці ж гастролі стали мотивом для знайомства з Чарльзом Діккенсом, а також подарували можливість польському генію представити свої твори самій королеві Вікторії.

Піаніно Шопена зараз експонується як частина колекції Коббі, виставленої в Хетчленді — будинку, що охороняється британським Національним трастом. Ця колекція вважається однією з найкращих музичних колекцій, що відкриває для відвідувачів інструменти, якими володіли чи на яких грали такі прославлені музиканти, як Бах, Моцарт, Пурсель.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати