«Золотої нитки не згубіть...»
В Чернівецькому обласному художньому музеї триває виставка, присвячена ювілею Ольги КобилянськоїЕкспозиція присвячена до 150-річного ювілею Ольги Кобилянської (1863—1942 рр.). На ній представлені роботи з фондів музею, приватної колекції заслуженого майстра народної творчості, почесного громадянина Чернівців, колекціонера та краєзнавця Івана Снігура і знаних художників-буковинців.
Відвідувачі можуть послухати тематичні лекції-екскурси: «Книжки — морська глибина», «Образ Ольги Кобилянської та мотиви її творчості у роботах буковинських митців ХХ—ХХІ ст.», переглянути фільм «Меланхолійний вальс» і запис програми обласної державної телерадіокомпанії «Невідомі історії. Ольга Кобилянська».
Нагадаємо, мистецтво першої жінки-художниці Буковини Августи Кохановської формувалося саме під впливом Ольги Кобилянської, з якою вона познайомилася, коли родина Кобилянських 1874 р. мешкала в Кімполунгу, і доволі довго товаришувала, листувалася з нею і стала її близькою подругою. І саме Кохановській належить один із портретів Ольги Кобилянської та ілюстрації до її творів: «Природа», «Битва», «Некультурна», «Меланхолійний вальс», «Під голим небом», «В неділю рано зілля копала», надрукованих у збірці «Малоруські новели» («Кleinrussische Novellen») німецькою мовою 1901 р., деякі з них можна побачити в експозиції літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської.
У Чернівцях письменниця майже 15 років мешкала на вулиці Новий Світ (нині вул. Т. Шевченка) поряд з родиною художника Юстина Пігуляка і була завжди бажаною гостею в його садибі. Вона товаришувала з його доньками, хорошими співачками й піаністками. Саме в родині художника Кобилянська почерпнула матеріал для своєї повісті «За ситуаціями». А в образі батька головної героїні твору — піаністки Аглаї — впізнаємо Юстина Пігуляка.
І природно, що серед творів художника особливо цінним є портрет Ольги Кобилянської. На бажання самої письменниці Юстин Пігуляк зобразив її в домашній обстановці. Обіч неї — столик з квітами і книжкою. До блузки на грудях пришпилена маленька китиця польових квітів — романців.
Серед експонатів є унікальні: наприклад, оригінал світлини письменниці з чоловічим хором (1932 р.); знайдений на городі Карбулицького після обшуку квартири міліцією портрет письменниці, оформлений як образ: із вишивкою, в рамці. Відвідувачі зможуть побачити унікальний фотопортрет юної Ольги Кобилянської, вміщений у літературно-науковому віснику 1898 року.
Ми звикли, що на фото в підручниках та хрестоматіях письменниця — літня жінка, трохи сувора й дещо сумна. А вона замолоду була красунею! У літературно-науковому віснику, який виставлений в експозиції — молода, вродлива жінка з тонкими рисами обличчя. Вдягнена за модою й зі смаком. Також представлено портрет Ольги Кобилянської, який надав Іван Снігур.
— Портрет Кобилянської прикрашав оселі наших людей. Портрет, вишивка навколо, — розповідає завідувач відділу науково-освітньої роботи художнього музею Лариса КУРУЩАК. — На звороті написано: «Цей експонат було знайдено на городі Карбулицького після обшуку квартири міліцією 1963 року...»
Також в експозиції представлені роботи сучасних митців: О. Криворучка, І. Балана, С. Крачило, Л. Богдан, М. Рибачук, на створення яких їх надихнули як твори, так і образ талановитої буковинки...