Перейти до основного вмісту

Зоряний... вибух

Із 30 вересня по 9 жовтня в Україні відбудеться ХVІІІ Міжнародний балетний фестиваль
23 вересня, 00:00
ВАДИМ ПИСАРЕВ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Цього року форум «Зірки світового балету» змінив «формат». Відкриття відбудеться не в Донецьку (батьківщині фестивалю), а в Києві, потім майстерності зірок хореографії аплодуватимуть жителі столиці Донбасу, харків’яни та краматорці. Про сюрпризи, які підготували публіці організатори, «День» дізнався з перших вуст — від художнього керівника Донецького театру опери та балету ім. А. Солов’яненка та генерального директора фестивалю «Зірки світового балету» Вадима ПИСАРЕВА:

— Цьогоріч наш фестиваль відзначить своє повноліття. Погодьтеся, що для культурного проекту вісімнадцять років — це вік зрілості. Сьогодні наш бренд «Зірки світового балету» знають у світі, і на фестиваль чекає українська публіка. Балет — високе мистецтво, непідвладне часу, і краса класичного танцю завжди викликатиме живий інтерес у глядачів. Я радий, що до України приїдуть кращі танцюристи світу. Місія нашого фестивалю — зміцнювати імідж нашої країни як держави з високими культурними традиціями. Цього року ми трохи змінили «формат» і відкриваємося не в Донецьку — альма-матер фестивалю, а в Києві. Потім майстерність кращих танцівників сучасності побачать донеччани, а 2 жовтня «Лебедине озеро» з репертуару нашого театру, у якому головні партії виконають солісти Національної опери України, ми представимо харківським глядачам. До речі, 6 жовтня вечір сучасної хореографії побачить публіка Краматорська.

Фестивальний тиждень ми розпочнемо 30 вересня на сцені Національної опери України — відбудеться гала-концерт. Свою участь у вечері вже підтвердили Володимир Малахов, Люсія Лакарра Марлон Діно (Німеччина), Ілзе Лієпа (Росія), Зузана Шимакова і Олександр Кацапов (Чехія), Рональдо Сарабіа (США) та інші зірки, які спеціально до нашого свята танцю підготували оригінальні номери, а також артисти «Київ модерн-балету». А 1 жовтня всі учасники гранд-концерту приїдуть до Донецька.

— У списку зірок форуму значиться прем’єр Державного балету Берліна, знаменитий українець, що народився у Кривому Розі, Володимир Малахов, який не так часто виступає на Батьківщині.

— Володимир Малахов сьогодні є одним із найкращих танцюристів світу й керівником Берлінського державного театру. Його життя — гастролі. Малахов був провідним танцівником Віденського балету, Національного балету Канади та Метрополітен-опера у Нью-Йорку. До речі, Усесвітня рада танцю визнала його «Кращим танцівником сторіччя». (Підкорювати балетні вершини Володимир почав у чотири роки в гуртку «Пролісок» при Палаці культури металургів у Кривому Розі. Викладачі порадили батькам віддати талановитого хлопчика до хореографічного училища, і в десять років Володя вступив до Московського хореографічного училища. — Т.П.) Сьогодні він — один із провідних танцівників світу. Він виконав партії всіх принців у світовому балетному репертуарі (!), приголомшливо виступає в модернових постановках, майстерністю підкорив Америку, Азію та Європу. За артистизм, витонченість і готовність експериментувати критики порівнюють його з балетними грандами — Нурієвим та Баришниковим. Але Малахов зізнається, що в нього інший кумир — легендарна оперна діва Марія Каллас. Він говорить: «Я хочу танцювати так, як співала Марія Каллас, — душею і серцем». До речі, в Донецьку Володимир виступить уперше.

— На першому фестивалі «Зірок...» у Донецьку виступала знаменита грузинська балерина Ніна Ананіашвілі. Її «Умираючий лебідь» приголомшував. Чи виконає цей балетний шедевр Ніна на ХVІІІ фестивалі?

— Я вдячний Ніні Ананіашвілі, що вона, будучи світовою знаменитістю, підтримала нас і приїхала до Донецька на перший фестиваль. Хто хоча б раз бачив Ананіашвілі на сцені, той ніколи не забуде захват від магії танцю, яким володіє ця балерина. Наприклад, виконуючи великий шедевр «Умираючий лебідь» на музику Сен-Санса у постановці Фокіна (за доби Дягілева цю геніальну хореографічну мініатюру вперше виконала Анна Павлова), Ананіашвілі викликала захоплення унікальністю проникнення, надзвичайним трепетом рук від плеча до кисті, яка зметнулася і падає, та небувалим смутком величезних очей...

Ніна приголомшливо виконувала практично весь світовий класичний репертуар: «Лебедине озеро», «Жізель», «Шопеніана», «Лускунчик», «Спляча красуня», «Раймонда», «Видіння троянди», «Ромео та Джульєтта», все й не перерахувати. Їй доводилося вивчати різні редакції знаменитих балетів, поставлені в різних країнах. Ніна — натура творча, вона любить експериментувати, виступаючи в авангардних балетах. Її вважали своєю примадонною Грузія, Росія та США... Я щасливий, що Ананіашвілі порадує українську публіку своєю участю й на нинішньому фестивалі, завершуючи свою кар’єру танцівниці. Вона виступить разом з нашими акторами в «Лебединому озері», виконавши дві головні партії — Одетти та Оділлії, і глядачі переконаються, що вона перебуває у приголомшливій творчій формі, хоча й вирішила повісити свої пуанти на цвях.

— На вашому форумі стало традицією, коли майстри танцю беруть участь у виставах чинного репертуару Донецького театру опери і балету. А які балетні колективи ви запросили?

— Я впевнений, що не залишать байдужими публіку актори Катеринбурзького театру опери і балету (один зі старих і відомих російських колективів, який цього року відзначає своє 100-річчя). Вони репрезентують унікальний концерт, до якого ввійдуть хіти світової балетної класики. 5 жовтня запросимо публіку на «Лебедине озеро» Чайковського. Ця вистава з репертуару нашого театру, а 7 жовтня на зміну класиці прийде сучасний балет. Відомий хореограф Раду Поклітару і його «Київ модерн-балет» покажуть одноактну виставу за мотивами п’єси Гібсона «Двоє на гойдалках» і свою останню прем’єру «In Pivo Veritas». Цей колектив хоча й молодий, але вже завоював успіх у глядачів різних країн, і їхній виступ на фестивалі можна назвати приємним сюрпризом для публіки. Знаєте, коли ми складали програму, то постаралися її зробити різноманітною. Нині сучасна хореографія стає не менш популярною, аніж класичний танок. Шанувальники модерну не пропустять театрального вечіра 8 жовтня, який буде присвячено сучасним постановкам. З одноактним балетом виступить Театр сучасної хореографії D.О.Z.SK.I. з Білорусі, а у другому відділенні концерту глядачі побачать дивертисмент у виконанні молодих, але вже відомих танцюристів: Андрія Писарева, Кристини Андреєвої, Нурлана Конокбаєва, Сергія Кона, Айдоса Закана та інших.

Особливо насиченим стане останній фестивальний день (9 жовтня). О 12.00 глядачі побачать виставу «Дон Кіхот» на музику Мінкуса. У ньому головні партії виконають лауреати міжнародних конкурсів, солісти Національної опери України Катерина Ханюкова та Андрій Писарев. А ввечері, за традицією, відбудеться урочистий гала-концерт, присвячений закриттю XVIII Міжнародного фестивалю «Зірки світового балету». На сцену вийдуть прославлені артисти балету: Микола Циcкарідзе, Ніна Ананіашвілі, Ізабель Сьяравола, Метью Ганьйо, Аліна Кожокару, Юргіта Дроніна, Седрік Іньянс та інші.

ДОВІДКА «Дня»

Міжнародний фестиваль «Зірки світового балету» засновано народним артистом України Вадимом Писаревим 1994 року. Організатором фестивалю є благодійний фонд Вадима Писарева «Творчий Олімп». На фестивальній сцені блискуче виступало понад 400 видатних майстрів балету із 35 країн світу! У рамках форуму було представлено понад 70 балетних постановок відомих хореографів. Глядачі ознайомилися з особливостями різних хореографічних шкіл світу. Фестиваль традиційно відбувається на початку жовтня, щороку в Донецьку та містах Донецької області. Декілька разів фестиваль розширював свою географію. Зірок світового балету було представлено в Києві, Львові, Одесі. Цього року XVIII Міжнародний фестиваль «Зірки світового балету» відбудеться в Києві, Донецьку, Харкові та Краматорську.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати