Перейти до основного вмісту

Байки про... небожителів,

або Про що не можна говорити в Росії
21 листопада, 00:00

Російська телекомпанія НТВ знову опинилася в центрі уваги. Цього разу причиною стало зняття з ефіру програми Леоніда Парфьонова «Намедни» сюжету про книжку Олени Трегубової «Байки кремлівського діггера». Реакція громадськості не змусила себе довго чекати.

«Книжку Олени Трегубової «Байки кремлівського діггера» встигли назвати усілякими іменами. Керівник радіостанції «Эхо Москвы» Олексій Венедиктов атестував її чесною та цікавою книжкою з «абсолютно очевидним легким сексуальним підтекстом». Керівник телеканалу НТВ Микола Сенкевич охрестив її «непристойним брудом», місце якого у «відхожому місці». Попри всю свою протилежність обидва відгуки апелюють до досить інтимних процесів. Саме інтимність «Байок...» прирекла їх стати книжковим бестселером. З арбатського «Будинку книги» надрукований наприкінці жовтня витвір колишнього «кремлівського оглядача» покупці виносили стосами задовго до скандалу з «вирізанням» з ефіру «Намедни» сюжету про «Байки...», — пише Газета.RU (www.gazeta.ru).

Популярність і скандальність книжки пояснюється її сюжетом. Олена Трегубова в 1997 — 2001 роках входила до «кремлівського пулу» журналістів. У своєму творі вона вміло й жваво розповідає про своє життя «побутописця влади» часу пізнього Єльцина і раннього Путіна. Головні герої «Байок» — президент Путін, глава кремлівської адміністрації Олександр Волошин (тепер уже колишній. — Ред. ), його заступники Владислав Сурков, Ігор Сечін та Сергій Приходько, прес-секретар президента Олексій Громов, помічник президента Сергій Ястржембський, мер Москви Юрій Лужков та інші представники політичної й навколополітичної еліти. Проте в передмові автор чітко заявляє: «Отже, це — не історія країни, це — моя особиста історія».

Незважаючи на те, що багато експертів не помітили в книжці натяків на перебирання «брудної білизни», керівництво НТВ вирішило, що сюжет про неї не достойний ефіру. Хоч далекосхідний регіон Росії все ж устиг побачити «нерізані» «Намедни». Після чого сюжет заборонили. Генеральний директор телеканалу НТВ Микола Сенкевич в інтерв’ю «Эхо Москвы» заявив: «Я з великою повагою ставлюся до нашого глядача, і НТВ — не відхоже місце, де є місце хамству і вульгарності. Займатися безкоштовним піаром таких сумнівних творів абсолютно не хочеться». Глядачі вирішили, що аргументи керівника НТВ не є переконливими. «А як тоді розуміти трансльований уже не перший тиждень ретроспективний показ фільмів Тінто Брасса, причому мало чи не відразу після «Намедни»???», — запитує один із них на форумі www.ntv.ru.

Сама Трегубова чекала від Кремля цензурної заборони на згадування про книжки на всіх телеканалах і була здивована, коли Парфьонов заявив про намір випустити сюжет про «Байки...». Як повідомляє www.kommersant.ru, в інтерв’ю цьому виданню Леонід Парфьонов заявив, що практично відразу після виходу програми на Далекий Схід він мав розмову з паном Сенкевичем. «Сенкевич зайшов до мого кабінету, було видно, що він дуже напружений, — розповів автор «Намедни». — В абсолютно категоричній формі він заборонив показувати сюжет про книжку Трегубової. Своє рішення він пояснив політичними, етичними та якими завгодно міркуваннями».

У журналістському середовищі вчинок гендиректора НТВ розцінили як акт політичної цензури. Секретар Союзу журналістів Росії Михайло Федотов заявив, що Сенкевич узяв на себе функції головного редактора «Намедни»: «Якщо він не є головним редактором передачі «Намедни» — а її редактором є, очевидно, інша людина, — то Сенкевич здійснив акт цензури, за що його можна притягти до кримінальної відповідальності у відповідності зі ст. 144 Кримінального кодексу РФ».

Заява Сенкевича про небажання піарити книжку викликає сьогодні поблажливі посмішки — такої реклами Трегубова вже точно не чекала. Інтернет переповнений подробицями скандалу. Глядачі щодуху читають текст сюжету на форумах та уривки з «Байок...», деякі з яких претендують на «крилатість». Наприклад: «Давайте разом відсвяткуємо День чекіста в якому-небудь ресторані?» — несподівано запропонував мені Володя Путін. Я сиділа в нього після інтерв’ю і щосили намагалася зрозуміти, що ж намагався зробити головний чекіст країни: завербувати мене як журналіста чи закадрити як дівчину. «Прекрасна ідея! Тільки, Володю, давайте не приурочувати це до вашого професійного свята, а просто пообідаємо та поговоримо». Після цих рядків одразу уявляєш собі Путіна тонкої душі романтиком, а не грізним правителем Російської імперії. Можливо, саме в цьому справжня причина інциденту. Ще один із глядачів на тому самому форумі ww.ntv.ru пояснює тим, хто ще не зрозумів: «Те, що керівники НТВ «закрутили» сюжет про «Байки кремлівського діггера», зовсім не дивно. Читав я в Інтернеті уривки з цієї книжки: нічого вкрай жахливого там немає, просто зайвий раз нам нагадали, що країною правлять звичайні люди — зі своїми недоліками. Включаючи й Путіна. Але ж сьогодні, коли з Путіна роблять бога, нагадувати про те, що він простий, не можна!... Коротше, або Парфьонову доведеться змиритися з тим, що в країні є чиновники «поза критикою», або його звинуватять, що він продався ЮКОСу чи ще комусь, та викинуть на вулицю». Без коментарів...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати