Перейти до основного вмісту

Безальтернативне ТБ

Результати соціологічного опитування в Росії засвідчили: прогресивним силам країни складно донести свої ідеї до суспільства
11 липня, 17:42

88% росіян дізнаються новини з телевізорів, а понад 50% з них довіряють йому як правдивому джерелу висвітлення подій в країні та світі. Про це свідчать результати опитування, проведеного Аналітичним центром Юрія Левади «Звідки росіяни дізнаються новини», що були оприлюднені 8 липня. За даними сайту «Левада-центр», опитування проводилося 20-24 червня цього року по репрезентативній всеросійській вибірці міського та сільського населення. Участь у ньому взяла 1601 людина віком від 18 років у 130 населених пунктах 45-ти регіонів країни. Статистична похибка не перевищує 3,4%.

Соціологи вкотре підтвердили: основним джерелом отримання інформації для росіян залишається ТБ, якому більшість населення безапеляційно довіряє. Так, на запитання: «Звідки ви найчастіше дізнаєтеся про новини в країні та у світі?» 88% опитаних відповіли — з телебачення, 24% — від друзів, рідних та сусідів, і лише 21% респондентів своїм джерелом інформації назвали інтернет-видання. При цьому 51% росіян відзначили, що «найбільше довіряють у висвітленні новин в країні і в світі телебаченню»; на другому місці — інформація, отримана від друзів, рідних та сусідів— 16 %. Натомість новинам, отриманим з інтернет-видань, вірять лише 14%.

Крім цього, соціологи поцікавилися в росіян, наскільки, на їхню думку, «об’єктивно викладають події в країні та світі випуски новин на основних каналах телебачення («ПЕРВЫЙ КАНАЛ», «РОССИЯ», НТВ). «Абсолютно об’єктивно» — вважають 12% опитаних та «здебільшого об’єктивно» — 53%. Цікаво, що лише 3% опитаних назвали новини на центральних російських каналах «абсолютно необ’єктивними».

— Якби опитали тих, хто впливає на прийняття рішень, то не отримали б таких результатів. Для сільської місцевості — так. У Москві, Новосибірську, Петербурзі просто не може бути такого. Якщо опитати міста-мільйонники (а це половина населення Росії), то таке неможливо уявити, — коментує результати опитування головний редактор «Грані.ру» Володимир КОРСУНСЬКИЙ. — Я не бачу серед наших читачів, передплатників і аудиторії інших серйозних видань — як опозиційних, так і урядових — людей, які б довіряли виключно телебаченню. У сільській місцевості, де є тільки «Перший» і «Другий» (Росія 2) канали, і в малих містах, де просто немає інших джерел інформації, таке можливо. За звичкою там новини черпають з телевізора і радіостанцій, причому не «Эхо Москвы» або «Русского радио».

На запитання, як прогресивним колам Росії доносити свої ідеї до населення, яке переважно дивиться і довіряє телебаченню, і чи можна сподіватися в таких умовах на швидку еволюцію суспільно-політичної ситуації в країні, Володимир Корсунський відповів: «Я не знаю, що таке «прогресивні кола» в Росії, і що таке «єдина країна». На швидкий результат краще взагалі не розраховувати. Він віщує катастрофу. Ситуація в країні така, що за видимих твердих позицій влади ситуація може вибухнути в будь-який момент. У нас біда з економікою, і те, що може відбутися незабаром, — ніхто навіть не береться прогнозувати. Я б хотів, щоб ми нормальним демократичним шляхом змінили цю політику влади, яка заблукала в дрімучому лісі. Вона не дуже розуміє, що робити».

У «Левада-центрі» переконують: результати їхнього опитування цілком відображають ситуацію в Росії.

— В опитування потрапили жителі великих і малих міст та сільських районів. Дійсно, в Москві ситуація інша, але не набагато. Ці дані характерні для Росії загалом. 60% населення живе за межами великих міст, і навіть у великих містах Інтернетом користуються люди молодшого віку, — відзначив у коментарі «Дню» соціолог «Левада-Центру» Денис ВОЛКОВ. — Якщо ми бачимо, що інтернет-аудиторія наближається до 60%, то використання людьми Інтернету для читання новин коливається від 20—25%. Відтак, головним же джерелом інформації є телебачення. Зокрема, люди часто дивляться новини по трьох федеральних каналах. Це — «Перший», «Росія» і НТВ. Поки що Інтернет не може конкурувати з телебаченням.

Українські медіа-експерти називають результати опитування в Росії очікуваними. Але додають: не варто надто переоцінювати значення ТБ, зокрема, інформаційних програм як інструменту для маніпуляцій суспільною свідомістю.

— Значення новин у житті людей — у Росії, Україні і де завгодно —перебільшене. Дослідники вже досить давно з’ясували, що більшість глядачів дивляться інформаційні програми з тією самою мотивацією, що й розважальні шоу чи телесеріали. Відповіддю на цю знахідку став інфотейнмент: поєднання інформування з розважанням, із поступовим переважанням другої складової над першою. Ба, навіть у тих інформаційних програмах, які залишаються серйозними, «цікаве» вочевидь переважає «важливе», адже для телебачення, передусім, важливий рейтинг. Як наслідок, новини перестають спонукати: до дій, до думання, до змін, навіть до певної електоральної поведінки, — вважає медіа-експерт Отар ДОВЖЕНКО. — Гадаю, що російська влада та її пропагандисти переоцінюють потужність новин як засобу впливу на громадську думку. України це, як на мене, також стосується.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати