Дебати чи посиденьки?
Кілька думок про те, як в Україні обирають голову Суспільного ТБ
«Дебати між кандидатами на голову правління НСТУ пройшли, як посиденьки приятелів у пабі», – сказала Наталя Соколенко під час дебатів між кандидатами на голову правління Національної суспільної телерадіокомпанії, які «Громадське ТБ» і «Громадське радіо» провели 6 квітня. Журналістка додала: «Ви не суперники, а приятелі, які ввечері зустрілися у пабі поговорити. Ви боретеся одне з одним, я не розумію?».
Дійсно, спостерігаючи за процесом обрання голови Суспільного ТБ, мимоволі ловиш себе на думці, що справжньої боротьби, так би мовити, смислів та ідей, концепцій та бачення розвитку, не відбулося. Ми не знаємо про розуміння кандидатами того, яким вони бачать свого ідеального глядача, зрештою — цікаво, як кандидати самі спроможні пояснити — навіщо Україні Суспільне ТБ, і яким воно має бути. Відповіді на ці, здавалося б прості, питання у суспільства, для якого роблять спеціальний канал, немає.
Хтось, як от кандидат на голову правління НСТУ Олександр Зорка чесно зізнався, що ознайомився з стратегіями всіх своїх суперників і вважає, що кого б не обрала Наглядова рада суспільного мовлення, вороття назад не буде. Він, мовляв, побачив «партнерство між суперниками на посаду». Іншими словами, всі у цій компанії — «професіонали». Такий собі «міжособойчик», виходить, якщо всі мега-профі, то і конкурс як такий не потрібен. Хто б не переміг – все в Україні із Суспільним буде добре. І хоча серед кандидатів є цікаві і помітні люди, погодитися з цією тезою важно.
Справедливості ради варто згадати, що ще один кандидат Марек Сієрант апелював до того, що подібні дебати у Польщі, наприклад, проходять у форматі битви, а не посиденьок. Але кого це цікавить. Як на теле-радіо дебатах 6 квітня, так і в понеділок, 10 квітня, кандидати зустрінуться, поспілкуються між собою і розійдуться… А Наглядова рада когось із них, в результаті таких «посиденьок», обере головою. І хтось із переможців, «якось» буде створювати в Україні Суспільне ТБ.
Зовсім не хочеться говорити про те, що увесь цей конкурс – фікція, і що насправді давно вже зрозуміло, хто переможе — про що другий тиждень поспіль пліткують «злі язики». Хочеться лише одного — чесної розмови, конкуренції концепцій і бачення. І хоча програми кандидатів знайти в Інтернеті можна, на загальнонаціональному рівні дискусії про перспективи каналу не відбулося. Як не прикро, не в останню чергу через пасивну позицію кандидатів.
Безумовно, конкурс відбудеться і голова уряду, парламенту та Президент України привітають переможця. Зрозуміло, що якось процес зрушиться з «мертвої точки». Головне ж для країни сьогодні питання – як зробити так, щоб створення Суспільного ТБ – не стало черговим провалом реформ. І чи готова Наглядова рада, якій поки що рано давати оцінки, взяти на себе відповідальність в майбутньому за діяльність команди переможця, якого вони оберуть? Щось підказує, що в понеділок тему майбутнього нашого Суспільного ТБ далеко не закриють.
Author
Вадим ЛубчакРубрика
Медіа