Для пропагандистів – кордон на замку
Російський журналіст: «Не впускати усіх поспіль — це робота на шкоду, а не на благо»![](/sites/default/files/main/articles/17042014/21kordon.jpg)
Останнім часом почастішали випадки відмов у в’їзді в Україну російським журналістам. Так, вже тричі з країни депортували журналістів телеканалу РЕН ТВ, медійникам з НТВ заборонили в’їзд в Україну терміном на три роки. На відмову у перетині українського кордону скаржаться, зокрема, журналісти російських видань «Коммерсантъ», Forbes, агенції РІА «Новости», каналу RussiToday, Першого каналу і навіть чи не єдиної в Росії умовно опозиційної радіостанції «Эхо Москвы». Деяким з них заборонили в’їзд в Україну на кілька років. За словами українських прикордонників, російські журналісти часто не можуть підтвердити мету візиту чи надають неправдиву інформацію про мету і місце перебування в Україні. Згідно з повідомленням Державної прикордонної служби України, журналісти Першого каналу зізналися, що вказівку не надавати правдиву інформацію про мету поїздки вони отримали від свого керівництва. Деякі представники російських ЗМІ відверто порушували прикордонний режим і закони України. Зокрема, йдеться про незаконний перетин кордону і відеозапис режимних об’єктів на українській території. У цьому Держприкордонслужба звинуватила журналістів телеканалу НТВ, один з яких, окрім того, перебував у стані алкогольного сп’яніння і дозволив собі брутальні, з використанням ненормативної лексики, висловлювання на адресу наших прикордонників.
Проте всі ці пояснення явно не задовольнили представників російських медіа, що здійняли великий галас про нібито обмеження свободи слова в Україні. Відповідне звернення до української влади навіть оприлюднив Комітет захисту журналістів — міжнародна неурядова організація, яка займається захистом прав медійників.
З одного боку, з аргументами російських журналістів можна погодитися. Але чи усвідомлюють вони об’єктивні причини, які зумовили цю ситуацію? Адже вже кілька місяців наші країни фактично перебувають у стані війни і світова практика в цьому випадку взагалі передбачає закриття кордону. Окрім того, більшість російських журналістів є відвертими «бійцями» Кремля на інформаційному фронті і про жодні стандарти професії в їхній роботі не йдеться. Очевидно, що українська влада повинна якось реагувати, зокрема, й на цю загрозу.
— Я розумію, що багато російських журналістів в Україні займаються підготовкою різних пропагандистських сюжетів, — розповів у коментарі «Дню» заступник головного редактора російської газети «Московский Комсомолец» Айдер МУЖДАБАЄВ. — Мені соромно за цих людей, які брешуть. Для мене вони не є журналістами. Але будь-яку дію потрібно оцінювати за ефектом. Річ у тім, що розповісти брехню про Україну можна не виїжджаючи з Москви. А ось розповісти правду про Україну не виїжджаючи з Москви неможливо. Останніми днями було заборонено в’їзд в Україну таким людям, як Аркадій Бабченко, який провів на Майдані кілька тижнів, який був у вирі подій саме в пікові дні, який є незалежним журналістом. Він навіть не представляє жодне ЗМІ. У нього — бездоганна репутація, він ніколи не брехав, зокрема й про події в Україні. А тут виходить зворотний ефект. Бажання запобігти потраплянню пропагандистів до країни б’є по чесних журналістах. Журналіст «Эхо Москвы» Бойко теж не потрапив в Україну. І в цьому немає жодної логіки, тому що інший кореспондент «Эхо» вже працює в Донецьку. І хоч як дивно, потрапляють і спокійнісінько у вас працюють саме ті, які робили і роблять пропагандистські сюжети. Тому, якщо за цю справу братися, потрібно точно знати, кого ви не хочете бачити у себе на батьківщині. Не впускати усіх поспіль — це робота на шкоду, а не на благо.