«Дождь» идет?»
Триває «епопея» з російським опозиційним каналом
«Дождь» идет!» — кричали москвичі, яких міліціонери пакували у автозаки за прогулянку на Манежній площі під парасолями. Так відбулася акція на підтримку телеканала «Дождь» у Росії минулої суботи. А вже в неділю кияни також підтримали опозиційного мовника, пройшовши ходою під парасольками територією Майдану і скандуючи: «Дождь», ми з тобою!» Український мітинг ніхто не «зачищав». Натомість утиски російського опозиційного каналу тривають. Кому це вигідно?
У минулому прес-клубі у статті «Не оптимістичні реалії «позитивного каналу» «День» писав про скандал навколо телеканалу «Дождь», що розгорівся після проведеного опитування, яке звучало так: «Чи потрібно було здати Ленінград, щоб зберегти сотні тисяч життів?» З початку лютого канал перестали транслювати оператори кабельного ТБ «Акадо», «Вимпелком», «Ростелеком», «Мегафон» і «НТВ Плюс», а з понеділка цього тижня і «Триколор ТВ». Керівництво «Дождя» офіційно заявило, що вони втратили 20% своєї аудиторії.
Проте цим наступ на канал не обмежився. За інформацією сайта fontanka.ru, у Санкт-Петербурзі проти «Дождя» подали близько двадцяти позовних заяв про відшкодування моральних збитків. Документи почали подавати одночасно у різні суди приблизно о 12.30. Так, наприклад, Виборгський суд прийняв чотири заяви за 6 хвилин, а Красногвардійський зареєстрував три заяви впродовж 13 хвилин.. До речі, днями заступник головного редактора «Дождя» Тихон Дзядко та ведуча Юлія Тарута спілкувалися з самими блокадниками, які могли б бути потенційними потерпілими. Останні сказали, що виступають проти закриття мовника. Хто ж тоді штампує заяви в суд? Така система не залишає сумнівів — на «Дождь» тиснуть усіма можливими і неможливими методами. Якщо генпрокуратура не може впоратися із завданням — знайти складову екстремізму у діях каналу, можна нашвидкуруч сфабрикувати справу хоча б за моральні збитки.
А прокуратура таки «пасує». «На даний час перевірка виконання законодавства редакцією цієї телекомпанії триває. Проте вже очевидно, що вона не призведе до закриття каналу, оскільки можливі порушення, допущені «Дождем», не підпадають під поняття «екстремізм», — говорить джерело Інтерфаксу. І справді, важко знайти те, чого не існує.
Весь цей час глядачі і просто небайдужі до справи «Дождя» також не сиділи склавши руки. На судові позови відповіли судовим позовом. Як повідомляє Інтерфакс, Товариство захисту прав споживачів подало позов до Останкінського районного суду на операторів кабельного та супутникового телебачення, що відключили «Дождь».
Щоб підтримати канал, у суботу, 8 лютого, москвичі вийшли на Манежну площу із флешмобом — усі гуляли під відкритими парасолями. Реакція російської влади на таку акцію була тоталітарно-абсурдною — 40 затриманих людей. За інформацією «Радіо Свобода», серед затриманих є і громадянка Франції, Наталі Уварова, правнучка російського графа Сергія Уварова. На одному із відео очевидців видно, що жінка лежить на бруківці, а люди навколо розповідають, що її штовхнув міліціонер. Зараз вона у Боткінській лікарні із переломом ноги. На тому ж відео добре видно чоловіка у формі, який заявляє жінці з маленькою дитиною, що забере і їх у відділок, якщо не сховають парасолі. В Інтернеті повідомлення про наслідки акції одразу ж розійшлося із порівнянням з білоруськими подіями, коли людей пакували в автозаки за те, що вони плескали у долоні.
Тож у неділю група активістів у центрі Києва не тільки виступила на підтримку «Дождя», а й вимагала звільнити затриманих. Напередодні українська письменниця Ірена Карпа написала у соцмережах: «А давайте завтра на Майдані підтримаємо канал «Дождь»! Він єдиний у Росії нас підтримував і показував правдиві новини... Тих, хто став на захист правдивої інформації в Росії, путінські шавки ловлять і садять... Покажемо, що ми їх чуємо!» Українці показали. От тільки чи почули їх в Росії?..