Газета за 12 годин
У рамках майстер-класу журналісти-аматори з Харкова створили видання, яке тепер хочуть зробити періодичним
Щоб навчитися плавати, потрібно плавати. А щоб навчитися писати? Група молодих харків’ян, які не пов’язані з роботою в мас-медіа, створила газету — для того, щоб навчитися робити газету. На об’ємний номер молодіжної міської восьмиполоски «Тремпель» з оригінальними матеріалами у хлопців пішло 12 годин, що само собою вражає.
НОВЕ ЗНАЧЕННЯ СТАРОГО СЛОВА
Окрім швидкісного створення, газета відрізняється серйозним підходом до вибору тем. Серед них питання работоргівлі й насильства в Україні, аспекти міського дозвілля, опис романтичних і містичних куточків Харкова. Як швидко заробити гроші в разі несподіваної потреби і захиститися від міліцейського свавілля, де краще вивчати іноземні мови і куди поїхати навчатися за кордон, як створити родину і пройти співбесіду із працедавцем — ці проблеми зацікавили не лише студентів, але й дорослих харків’ян. Близько тисячі чоловік переглянуло нещодавно створені матеріали, які було розміщено в соціальних мережах. Поодинокі коментатори не повірили, що статті було створено самостійно в такі стислі терміни, і звинуватили хлопців в копіюванні інтернет-ресурсів. При цьому не надали ніякого доказу плагіату. А це означає, що зробили новачкам пера своєрідний комплімент.
«Збір матеріалів, інтерв’ю, генерування ідей, верстка, редагування — ми все робили самостійно. І дуже дружно, хоча познайомилися тільки на проекті!» — запевняє 25-річна Катерина БОЛДИРЄВА, яка виконувала обов’язки головного редактора. Особливо журналісти-аматори пишаються назвою газети. «Це саме харківське слово з історичним підтекстом. У нас були й інші ідеї, на кшталт «Студентська газета», але вони були нецікавими, і «Тремпель» переміг. У газеті ми помістили статтю-довідку про походження слова від прізвища місцевого винахідливого майстра-шевця минулого століття», — розповідає 16-річна Ная СМАГІНА, наймолодша учасниця проекту. Вона мріє стати журналістом, і участь у проекті була для неї першим випробуванням сил. Ная виконувала обов’язки піар-менеджера і рекламувала газету в блогах і співтовариствах. При цьому разом із командою з 24 чоловік брала участь в розробці тем, проводила фотосесії.
ДАЛІ БУДЕ?
Газета, яку було створено з дотриманням канонів і вимог сучасної журналістики, стала підсумком роботи майстер-класу від професійних журналістів із Києва в рамках роботи міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк». Другий такий же майстер-клас пройшов у Одесі. Ідея проекту швидкісної газети належить співробітникові організації, колишньому харків’янину Євгенові ДЕМЧЕНКО. За його словами, проект показав не лише наявність багатьох активних і творчих молодих людей в Харкові, але й можливість урізноманітнити медіа-простір міста, який останнім часом виглядає доволі понуро. «Зробити газету своїми руками — означає навчитися збирати і аналізувати інформацію. Учасники стали критичніше ставитися до подачі матеріалів, до маніпуляцій ЗМІ», — пеерконаний Євген, який саме цей результат роботи вважає найважливішим.
Проте для організаторів стало приємною несподіванкою бажання харківських журналістів-аматорів продовжити випуск газети. Хлопці вже звернулися з проханням зареєструвати своє видання. «Ми збираємося випустити наступний номер до кінця грудня, — обіцяє Катерина Болдирєва. — Спробуємо знайти спонсорів. У нас народилася ідея налагодити контакт з виробниками тремпелів». Хоча про комерційну сторону газетної справи хлопці й дівчата наразі серйозно не думають.