Перейти до основного вмісту

Iгри грецьких «богів» і журналісти

Христос КСАНТАКІС: У закритті ERT не було жодної необхідності
13 червня, 16:02
12 ЧЕРВНЯ 2013 РОКУ. АФІНИ. ПРОТЕСТАНТИ СПЛЯТЬ У ПРИМІЩЕННІ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЇ ERT / ФОТО РЕЙТЕР

Державну телерадіокомпанію Греції ERT (Телерадіомовлення Еллади) днями закрили. Своє рішення уряд країни пояснює планами економії. Як повідомила Бі-Бі-Сі, це несподіване рішення «стикнулося з жорстким опором журналістів і власних партнерів по урядовій коаліції». Без роботи залишилось понад 2,6 тис. співробітників компанії. Закриття ERT засудив Європейський мовний союз. А лідер головної опозиційної партії «Сириза» Алексіс Ципрас порівняв «загибель» ERT з «державним переворотом». Утім, самі журналісти продовжили мовлення через інтернет, попутно організувавши мітинг перед головним офісом в Афінах. До вечора середи там зібралося вже кілька тисяч їхніх колег і співчуваючих. Коли матеріал готувався до друку, в Греції було оголошено масовий страйк, у якому повинні взяти участь профспілки, журналісти і просто небайдужі громадяни.

Тим часом, представник уряду Сімос Кедікоглу зазначив, щощороку ERTкоштує Греції 300 млн євро, і назвав компанію взірцем неймовірного марнотратства. Він також сказав, що на базі каналу буде            створено новий. Щоправда, там буде удвічі менше вакансій і сама дата створення — невідома...

«Те, що відбувається, — це антиконституційно, антидемократично, це фашизм. Уряд хоче примусити замовкнути суспільне телебачення і радіо. І це після того, як вони вже прирекли всю Грецію на злиденність», — цитує Euronews голову профспілки ERT Панагіотіса Калфайянніса.

Ситуацію з закриттям ERT «Дню» прокоментував старший редактор відділу ЗМІ газети Eleftherotypia Христос КСАНТАКІС:

— Звісно, в цьому закритті не було жодної необхідності, оскільки громадське телебачення і радіо Греції цього року процвітало. Вони повернули ті 300 млн євро позики, які позичили у громадськості, щоб сплатити рахунки. Також близько 70 млн вони повернули і EEТТ (Грецька комісія з питань телекомунікацій і пошти — Ред.). Тому закриття громадського телебачення ніяк економічно не обґрунтовано. Це політичне рішення, викликане звичайною геополітикою і політикою Греції, яка намагається підвищити стандарти життя, про що постійно говорить їй ЄС. По-друге, це зроблено для того, щоб показати європейцям, що влада може бути жорсткою з робітниками в ситуації, яка склалася нині. По-третє, «Новій демократії», партії прем’єр-міністра Антоніса Самараса захотілося   показати своїм колегам із ПАСОК і «Сиризи», що в її руках перевага.

— Чи була якась альтернатива, щоб не закривати ERT?

— 2011 року в уряду вже був план закриття одного каналу ERT — ET1 в Афінах та інших двох каналів — NET і ET3, а також закриття кількох радіостанцій. Проте цього не було зроблено, оскільки багато людей виступили з протестом. Наразі ж ніхто нічого не робить, що дуже погано.

— Кедікоглу заявив, що ERT замінить інший сучасний канал, який не контролюватиметься партіями або державою...

— Я не вірю його словам і думаю, що це все брехня. Все, що вони хочуть показати — це добродушність до європейців: «Ми спроможні звільняти людей, які працюють у державному секторі. І ми спроможні показувати свою силу серед робітників...». Спочатку ви закриваєте канал, і 2,7 тис. людей залишаються без роботи, а потім відкриваєте новий із такою самою кількістю вакансій. Хто вам повірить? Ніхто.

— А як би ви прокоментували те, що журналісти ERT продовжують працювати на каналі комуністичної партії Греції?

— Коли ви на війні, то ви хапаєтеся за все, аби врятуватися. Якщо держава закриває ERT, то їм треба братися за будь-яку можливість, щоб залишатися в ефірі. Для того щоб вижити, доводиться використовувати навіть комуністів.

— На ваш погляд, це якось позначатиметься на популярності й іміджі ERT серед греків?

— Це досить незначна річ. Це сталося лише на кілька годин. Комуністів тут не так жорстко сприймають, як в Україні. Тут вони — партія, яка представляє меншість, і ніхто не приділяє цьому великої уваги.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати