Із початку року зафіксовано 117 перешкоджань медійникам
Експерт: «Професія журналіста в Україні залишається небезпечною»Упродовж першого півріччя цього року було порушено 117 кримінальних проваджень за ст. 171 ККУ («Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). Утім, до суду дійшли лише три справи. Такі дані оприлюднило інформаційне агентство «Поряд з вами», з посиланням на Генпрокуратуру України. За інформацією агентства, зі 117 відкритих проваджень дві третини (69 справ) було закрито на підставі відсутності складу злочину. Перешкоджань професійній діяльності журналістів цього року, згідно з оприлюдненими даними, найбільше зафіксували в Києві (13 порушених справ) та в Донецьку (10 справ). Натомість у Сумській, Тернопільській, Чернівецькій, Житомирській та Чернігівській областях не було зафіксовано жодного такого факту.
За словами медіа-юриста Інституту Медіа Права Ігоря РОЗКЛАДАЯ, «117 справ» свідчать про те, що професія журналіста в Україні залишається небезпечною. Далеко не завжди медійники мають змогу адекватно захистити себе в суді через «проблемність законодавства».
— Звісно, не всі справи, пов’язані з журналістами, повинні йти по 171 статті. Побутові конфлікти чи хуліганські дії, не пов’язані з професійною діяльністю, скоєні проти журналістів, не є перешкоджанням їхній роботі. Разом з тим, малу кількість справ, які дійшли до суду — лише три, — можу пояснити проблемністю формулювання ст. 171, яка передбачає покарання за «умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів». На жаль, саме факт умисності в багатьох випадках важко довести, тому справи й не доходять до суду, — зауважив у коментарі «Дню» Ігор Розкладай. — Наразі йде розробка змін до цих положень закону під егідою «Відкритої розмови» (міжвідомча робоча група при Президентові України. — Авт.), зокрема пропонується прибрати зі статті слово «умисне».
За словами експерта, кількість «перешкоджань» була б меншою, якби українські медійники чітко розмежовували свої професійні обов’язки та громадську активність.
— В Україні частина громадських активістів позиціонують себе як журналісти, хоча іноді їх важко назвати журналістами, — продовжує експерт. — І хоча наміри цих активістів — благородні, адже вони активні та свідомі люди, які прагнуть змінити країну на краще, формально справи за їхньою участю порушуватимуться, скоріше за все, не за 171 ст. Хоч як би там було, але навіть відкидаючи спірні питання з активістами, цифра порушених справ за статтею 117 — «перешкоджання» — вражає. Журналістика в нас залишається небезпечною професією.