Класика кінематографа
Уночі з 3 на 4 травня о 01.40 на телеканалі «1+1» дивіться програму «Аргумент-кіно» та фільм режисера Леоніда Осики «Захар Беркут»![](/sites/default/files/main/articles/28042015/19kino.jpg)
Фільм «Захар Беркут» було створено у Києві на кіностудії ім. Олександра Довженка, і він вийшов у прокат 1971 року. В основі сюжету — однойменна повість Івана Франка, видатного українського поета, письменника й мислителя.
На екрані розгортається історія сивої давнини — 1241 рік, Карпатська Русь — подвиг невеличкої громади тухольців, що вступила у нерівний двобій із татаро-монгольськими завойовниками і зупинила їх.
Кінорежисер Леонід Осика взявся за роботу над «Захаром Беркутом» після тріумфального мистецького успіху попередньої своєї стрічки, «Камінного хреста», створеного за новелами Василя Стефаника.
Він запросив до роботи над новим фільмом більшість акторів, які постали такими органічними у Стефаниковому драматичному гуцульському сюжеті початку ХХ століття.
Зрештою, Василь Симчич, Борислав Брондуков, Антоніна Лефтій, Костянтин Степанков та Іван Миколайчук — увесь цей виконавський ансамбль, до якого приєднався також Іван Гаврилюк, виявився фактурно напрочуд переконливим і для «Захара Беркута».
До гурту талановитих українських артистів, виконуючи автентичну для себе роль, органічно влився блискучий киргизький кіноактор Болот Бейшеналієв, який ще п’ять років до того у фільмі «Андрей Рублев» геніального російського режисера Андрія Тарковського надзвичайно виразно, харизматично втілив образ татарського хана.
Ну а сценарій «Захара Беркута» за Франковою прозою написав знаний український поет Дмитро Павличко, який вдався до певного переосмислення літературної першооснови, до деяких доповнень і переробок драматургійного матеріалу, чого зазвичай і вимагає екранізація.
Як ви пам’ятаєте, сюжет Франкової повісті, власне, як і сюжет фільму — це радше фантазія з приводу реальних історичних подій, це легенда, де виступають герої та зловмисники, патріоти, зрадники і вороги, і де нуртують сильні почуття, де йдеться про честь і дружбу, про незрадливе кохання і ненависть, про чоловічу звитягу і жіночу самопожертву. Наші предки зупинили навалу агресора на шляху до Європи. Нині українці знову змушені відстоювати себе, свої честь, культуру й державу, боронитися самим і боронити світ від неситого загарбника. І цей контекст робить сюжетику «Захара Беркута» надзвичайно актуальною.