Кому заважають «Золоті ворота»?
За словами президента телекомпанії «Золоті ворота» Євгена Просвєтова , керівництво Національної телекомпанії України послідовно витісняє її з ефіру на УТ-2:
— Ми співробітничаємо з НТКУ з 1995 року, і за цей час не мали від неї ні творчих, ні технічних претензій. «Молодіжний канал» виробництва «Золотих воріт», котрий виходить по суботах і неділях, має стабільний рейтинг. Однак 16 березня ми одержали листа за підписом віце-президента НТКУ С.Васильєва, в якому нам повідомляли, що час мовлення «Золотих воріт» по суботах скорочено з двох годин до однiєї. Аргументувалося це Постановою Верховної Ради від 02.02.1999 «Про висвітлення роботи сесії ВР засобами масової інформації» і необхідністю виділити час для «Парламентського вісника».
Договір нам пропонувалося переглянути за місяць. Але вже наступного тижня наше мовлення в суботу було скорочено на годину. І зовсiм ми були вражені, коли отримали сітку мовлення УТ-2 на неділю 10 квітня. Нас у ній не було взагалі!
Тепер С.Васильєв пропонує «Золотим воротам» переглянути економічні засади співробітництва з НТКУ, прийняти т.зв. «нульовий варіант», за якого НТКУ не платить студіям-виробникам за наданий ними телепродукт. Дійсно, цього року НТКУ підписала договори з дюжиною студій-продакшн на таких умовах, але вони працюють на коштовнiй апаратурі НТКУ, орендують у неї приміщення. А у нас і приміщення, і апаратура свої.
Треба ще додати, що НТКУ заборгувала нам понад 860 тис. грн. за вироблену і показану телепродукцію. Ми направили листи і до ВР, і до Президента, і голові Тимчасовї слідчої комісії ВР Михайлу Онофрійчуку...
Ситуацію коментує віце-президент НТКУ Сергій Васильєв:
— Згідно з постановою ВР, ми повинні виділити одну годину в суботу на трансляцію «Парламентського вісника». Оскільки весь час на УТ- 1 щільно зайнято, ми домовилися з керівництвом Верховної Ради, що виділимо годину на УТ-2.
— Чому зміни в сітці мовлення проводяться до зміни договору з «Золотими воротами»?
— Вони мотивуються як конкретні разові перестановки. Це практикується на всіх телеканалах і обумовлено в договорі. Окрім того, ми просимо Просвєтова змінити договір відповідно до «нульового» варіанту...
— А коли сесія ВР завершиться, чи повернуться в ефір «Золоті ворота» 17 квітня?
— 17 квітня? Ні. Бо з цього дня «Студія 1+1» виходитиме з 14.00. Вона даватиме експериментальний блок Суспільного телебачення. Нацрада в лютому дала їй додаткову годину до її ліцензії.
— Чому «Золоті ворота» втратили ще і недільні дві години ефіру?
— З 18 квітня на УТ-2 з 13.00 до 15.00 транслюватимуться щотижневі передачі — звіти творчих колективів областей. Цей Всеукраїнський огляд художньої творчості проходитиме, згідно з указом Президента, по суботах у Палаці «Україна» до кінця жовтня. По неділях ми будемо показувати його телеверсії... ***
Схоже, що «Золоті ворота» просто витісняють з ефіру. У редакції «Дня» є копія листа від 5 квітня Івана Чижа: «Насправді в Постанові ВР говориться про Перший канал НТКУ і зовсім не згадується УТ-2. Як свідчить аналіз розкладу телепередач каналу УТ-2, скорочення обсягу «Молодіжного каналу» не спрямоване на виконання цієї постанови. Бо замість неї планується вихід програм, які не мають нічого спільного з діяльністю ВР...». Постає й інше запитання: як могла Нацрада проголосувати за розширення ліцензії будь-якої телекомпанії, якщо з лютого, згідно з листом Президента, відкликано половину її складу Нацради? Не кажучи вже про те, що договір між «Золотими воротами» і НТКУ не розірвано, а діє до 2000 року (копії цих документів також є в редакції).
І останнє. Звісно, огляд самодіяльності — справа корисна. І, звісно ж, організатори його будуть стверджувати, що ніякого відношення до майбутнiх виборів він не має. Але уявіть, в яку копієчку для бюджету виллється оренда ПК «Україна» на 25 субот, відрядження в столицю численних творчих і інших делегацій з областей, плюс щотижневі телеверсії! Під такий грандіозний проект, звичайно, будуть тихо списані і деякі витрати при розлученні з неугодною телекомпанією...