Перейти до основного вмісту

Медійна спека у Греції та Туреччині

Суд ухвалив рішення про відновлення роботи ERT, а Реджеп Ердоган розсварився із міжнародними ЗМІ
20 червня, 17:10
ПРОТЕСТ НЕЗГОДНИХ ІЗ ЗАКРИТТЯМ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЇ ERT 17 ЧЕРВНЯ 2013 РОКУ. НА ПЛАКАТІ ПРОТЕСТУЮЧІ ПРОВЕЛИ ПАРАЛЕЛІ МІЖ ПОДІЯМИ В ГРЕЦІЇ ТА З ТУРЕЦЬКОЮ ПЛОЩЕЮ ТАКСІМ / ФОТО РЕЙТЕР

Ситуація із закриттям державної телерадіокомпанії Греції (ERT) отримала продовження. Цього тижня в Афінах відбулося засідання суду, який скасував рішення про закриття ERT. Як «День» повідомляв раніше (див. матеріал «Iгри грецьких «богів» і журналісти» від 13 червня 2013 р.), влада Греції, яка переживає не найкращі часи, вирішила зекономити і закрити канал. Щороку на цю компанію виділялося 300 млн євро з бюджету країни, що, за словами представників влади, надто збитково. Утім, після рішення Верховного суду Греції компанія знову може виходити в ефір.

Як повідомляє Euronews, адвокати уряду стверджували, що рішення Кабінету Міністрів не може бути оскарженим у суді. Натомість, юристи профсоюзів поставили питання руба: закриття цього медіа створить загрозу національній безпеці, а порушення його роботи вже призвело до економічних втрат. Водночас, як повідомила «Бі-Бі-Сі», суд також підтримав пропозицію грецького прем’єра Антоніса Самараса — замінити ERT новим мовником наприкінці цього року. Однак, до цього часу сигнал має бути оновлено.

Журналіст Афінського агентства новин Ів ВЕБСТЕР розповіла «Дню», що грецький уряд не має планів відновляти роботу ERT у попередній формі. «Тимчасове медіа, яке планують створити, матиме спрощену сітку програм, а в його штаті буде обмежена кількість людей», — розповіла «Дню» пані Ів. Говорячи про реакцію людей на закриття ERT, журналістка сказала, що багато кого воно засмутило. «Закриття ERT шокувало навіть тих, хто не поділяв принципів роботи цієї компанії. Люди дуже засмутилися, адже ця телерадіокомпанія була частиною життя греків, вони виросли з нею. Однак, уряд заявив, що ERT неможливо реформувати і тому потрібно піти на більш радикальні дії. З тим, що ERT потрібно реформувати погоджуються і самі співробітники компанії».

Попри рішення суду, на зустрічі між двома лідерами коаліційних партій — Євангелісом Венізелосом та Фотісом Кувелісом, що відбулася 19 червня, так і не було досягнуто порозуміння щодо поновлення роботи ERT.

Цей тиждень виявився багатим на події в турецькому медіа-просторі.

Комітет по захисту журналістів (CPJ) і раніше повідомляв про проблеми зі свободою слова в Туреччині. Зокрема, минулого року ця організація опублікувала спеціальну доповідь «Криза турецької свободи слова», в якій детально йшлося про справи ув’язнених журналістів... Нещодавно Комітет оприлюднив заяву про напади на турецьких та закордонних журналістів у Стамбулі, де кілька тижнів поспіль тривають акції протесту проти вирубки парку Гезі. «Насильство проти представників преси посилилося в Стамбулі в неділю, коли поліція в агресивній формі намагалася не допустити репортерів до висвітлення антиурядової демонстрації», — йдеться в повідомленні. За словами координатора CPJ європейської та центрально-азійської програми Ніни Огнянової, «якщо уряд прем’єр-міністра Ердогана справді дбає про демократичні зобов’язання, він має дати дозвіл всім журналістам — як міжнародним, так і місцевим — вільно висвітлювати події в країні».

Однак, схоже, що у прем’єра Туреччини своє бачення на роботу медіа. Виступаючи на з’їзді своєї партії після того, як поліція силою витіснила демонстрантів з площі Таксім і парку Гезі, Ердоган заявив: «Якщо міжнародні ЗМІ хочуть бачити картину Туреччини, то вона тут. CNN, Reuters, «Бі-Бі-Сі», розкрийте її, або ж продовжуйте брехати».

Слова Ердогана звучить тим паче загрозливо на фоні того, що минулої неділі поліція побила і затримала Гьокхана Бічічі, редактора телеканалу IMC. Дісталося від правоохоронців, за інформацією CPJ, і журналістам-фрілансерам Ейлему Дюзолу і Фулі Аталай, які були в одному з будинків, коли поліція почала використовувати сльозогінний газ.

Під критику турецького прем’єра потрапили і соцмережі. Ердоган назвав їх «прокляттям соціуму нинішнього дня», звинувативши в дезінформації щодо протестів. «Існує загроза під назвою «Твіттер». Там можна знайти приклади виключної брехні. По-моєму, соціальні мережі — найстрашніша загроза суспільству», — цитує Ердогана британська газета The Guardian.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати