На масових акціях міліція одягатиме журналістів у жилети
Андрій ЯНІЦЬКИЙ: «Влада хоче, щоб співробітники ЗМІ на мітингах ходили маршем і стояли за сто метрів від місця подій»
За результатами розгляду справи щодо побиття 18 травня журналістів Ольги Сніцарчук та Владислава Соделя на мітингу «Вставай, Україно!» (детальніше про інцидент читайте у матеріалах «Дня» «Тупиковий шлях», №84 від 21 травня ц. р. та «Міністр виступив, що далі?», №85 від 22 травня ц. р.) одразу 15 співробітників міліції притягнуто до дисциплінарної відповідальності й одного — до кримінальної. Про це повідомляє офіційний сайт Президента України з посиланням на заступника начальника Головного слідчого управління МВС України Олега ТАТАРОВА.
Водночас керівництво Міністерства внутрішніх справ України виступило із пропозицією: видавати всім журналістам, які працюють на масових заходах, жилети яскравого кольору із написом «Преса».
— Ця ініціатива виникла 31 травня після акції в Донецьку, на якій журналістам було роздано близько півсотні жилетів, — відзначив у коментарі «Дню» виконуючий обов’язків начальника управління зв’язків із громадськістю МВС Сергій БУРЛАКОВ. — Донецький досвід — позитивний, адже жодних питань щодо порушення прав журналістів після масового заходу не виникло. Тому цю ініціативу було схвалено керівництвом МВС. І наразі я підтверджую, що керівництво МВС налаштоване на те, щоб цю практику розповсюдити на всі регіони України. Сьогодні (4 червня. — Авт.) на апаратній нараді керівництва МВС це питання також було піднято. Більше того — керівникам обласних підрозділів доповіли про донецьку ініціативу співпраці з журналістами і взяли її за приклад. Я думаю, що невдовзі буде розроблено єдиний зразок цього жилету і, відповідно, їх почнуть розповсюджувати серед журналістів.
— Як визначатимуть журналістів, які працюють на масових заходах?
— Ця робота лише розпочинається. А як у Донецьку видавали розпізнавальні жилети журналістам? Журналісти підходили, показували посвідчення й отримували жилети. Я думаю, що за цією схемою під час чи напередодні акції медійники з інших регіонів також отримуватимуть жилети. Наприклад, аналогічний досвід запроваджено у Росії (у них він називається «жилет безпеки»), у Німеччині теж видають схожі жилети. Як це буде у нас — визначимо. Звісно, намагатимемося зробити так, щоб не було нарікань на дії міліції, адже ми — за безпеку журналістів і за співпрацю з ними.
— Чи вирішить, на вашу думку, такий підхід загалом проблему безпеки учасників мирних зібрань?
— Якщо говорити про столичні події 18 травня, за різними оцінками, близько 60 тисяч людей брало участь у заходах, але маємо лише один інцидент з потерпілими. Міліція свою роботу із забезпечення порядку і спокою громадян, їхнього права на проведення мирних акцій виконала повністю.
У свою чергу журналісти, яким часто доводиться працювати на масових заходах, не так оптимістично оцінюють ідею впровадження обов’язкових жилетів. Більше того — помічають в таких ініціативах порушення їхніх професійних прав.
— Про ідею ідентифікації журналістів говорять не лише в МВС, але й в стінах Кабміну. Уряд хоче передбачити у законопроекті «Про мирні зібрання», який зараз активно обговорюють, необхідність розмежування співробітників медіа від інших учасників акції. А це фактично позбавляє права блогерів та фрілансерів працювати на масових заходах журналістами, — говорить заступник голови Незалежної медіа-профспілки України Андрій ЯНІЦЬКИЙ. — Так, у проекті відзначено, що на масових заходах можуть працювати лише журналісти із посвідченнями редакцій ЗМІ. Не передбачено умов для роботи журналістам, що працюють на інформаційних сайтах, адже питання реєстрації сайтів як ЗМІ в Україні поки що не достатньо врегульовано. Тобто фактично йдеться про заборону на професію для частини журналістів.
За словами Андрія Яніцького, ініціаторам таких нововведень також варто враховувати те, що далеко не завжди професійний журналіст хоче афішувати, ким саме він працює на масових заходах.
— Наприклад, як журналісту у жовтому жилеті з написом «Преса» проводити розслідування на мітингах щодо учасників, які вийшли за гроші? До речі, відомо, що самі ж співробітники МВС та СБУ не завжди працюють у формі, зокрема на мітингах офіцери часто одягнені у цивільний одяг, — продовжує експерт. — Права журналістів законодавчо й так достатньо захищені. Необхідно лише, щоб міліція професійно виконувала свою роботу. А цими нововведеннями влада хоче, щоб усі журналісти на мітингах ходили маршем і стояли за сто метрів від місця події.